Familie pierduta la iernat.Cauze?

Creat de Nemo, Martie 08, 2015, 05:25:24 PM

« precedentul - următorul »

Nemo

Salutare tuturor!
Sunt apicultor si in aceasta iarna am iernat 2 familii intr-un stup(modelul Ursu).
Am avut o familie care a murit in timpul iernii si acum am reusit sa fac ceva poze si poate sa obtin ceva raspunsuri de la cei avizati. Imi e putin peste mana si costisitor sa trimit albinele la laborator.
Multumesc!

cornelioandanciu

Eu am iernat albinele in stupi tip Bursucu, nu am avut probleme pana acuma!  =)) Si acuma cat se poate de serios, nu te supara pentru gluma asta, este si normal sa mai fie si pierderi ! Asta este ! Curaj, mergi mai departe.Totusi, alege un model de stup consacrat (ti-am zis ca este mai bun stupul Bursucu)  =)).
Va salut.

Cubby

Nu sunt eu cel avizat, asa ca imi dau cu parerea: daca ultima fotografie arata toate albinele din acel stup, atunci el a murit din cauza ca a fost prea putina albina si nu au putut sa se incalzeasca.
Asteptam alte pareri...

oroles

Daca au stat la fundul gol si au avut albina atat de putina e clar ca din acest motiv au murit. E evident ca nu s-au putut incalzi, cu atat mai mult cu cat stupii Ursu sunt foarte subtiri. Nici nu imi dau seama cum de reusesc sa faca faltul la cat de subtire e materialul.  De asemenea, intr-o poza remarc ceva rezerve de miere (aparent de buna calitate), intr-alta observ cristale (banuiesc ca de la turta). Ramele in care se vede albina cu capul bagat in celule arata o posibila moarte de foame (nu au avut mierea la indemana). Populatia este destul de mica, asa cum a zis si predecesorul meu. Urme de diaree nu am observat.

Da-ne mai multe detalii! Ceva tratamente ai facut? Cum le-ai facut? Cand le-ai vazut ultima oara in viata? (in caz ca a fost ceva furtisag in toamna)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

oroles , i-a zimi nene si mie care crezi ca ar fi dimensiunea potrivita pt grosimea peretilor unui stup ?
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

oroles

Citat din: dorindafi din Martie 08, 2015, 07:09:59 PM
oroles , ia zimi nene si mie care crezi ca ar fi dimensiunea potrivita pt grosimea peretilor unui stup ?
Pentru Romania cel putin 2.5 cm. Si sa nu imi vii mie Dorine cu argumente ca "daca exista miere in stup albinele supravietuiesc". Stiu si eu celebrele studii care arata ca grosimea nu influenteaza iernatul albinelor. Sunt niste prostii. Nordicii au stupi cu peretii dubli. Or fi asa de prosti?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

APIPETRO

Nu cred ca e din cauza stupului.Am cumparat si eu trei stupi model Ursu, am iernat in ei cate trei si in doi-doua familii si nu am avut nici o pierdere. Ceilalti stupi sunt dadant pe 10 rame-nici o perdere-anul acesta...

dorindafi

oroles , tot eu , nesupusul te contrazice
1- romania nu e chiar mica asha ca temperaturile sunt diferite de la o zona la alta
2- nordicii zici . pai uite ce am eu :
orizontali=3,5cm ; vertical 12r= 2,5; vertical 10r=2,2
impachetarea 2014 dupa 25 oct. ; prima administrare cu sirop invertit la punga de rola astazi

vizavi de pozele expuse de colegu NEMO  da, ai dreptate [ familia cu albina putina ] nu merita sa intre la iernare

  daca gresesc cer anticipat , iertare   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bmdna

Eu nu am foarte multa experienta dar subscriu la ce spune domnul oroles. Albina foarte putina. Daca a prins un ger de minus 15 - 20 de grade cantitatea asta de albine nu a avut cum sa supravietuiasca. Am si eu un stup Ursu si am iernat anul trecut un simulacru de familie in asa zisul buzunar, dar in compartimentul de baza am avut o familie pe 10 rame ocupate full pana in primavara.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

 =D>
E clar ca ce are Ursu sunt un fel de orizontali. STAS-ul la orizontali, din ce stiu eu vine in 2 modele: 1) 2,5 capetele cu 33 lateralele sau 2) de 2 toate laturile.  Eu am cu pereti intre 3 si 4.5. Unii zic ca sunt nebun dar stiu eu de ce i-am facut asa. Am mai spus ca primii stupi pe care i-am cumparat erau cu pereti de 2 la care fostul proprietar a mai adaugat un rand de scandura pentru ca iarna avea probleme la iernat. Un alt stup cumparat din zona mea avea 3.5. Acum o luna un vecin care a mai avut stupi l-am gasit lucrandu-si cativa pentru el. Ii facea tot de 3.5. Avantajul stupilor grosi este ca protejeaza de vanturi si de ger. Ca dezavantaje ar fi:
-albinele incep culesul un pic mai tarziu dimineata;
-sunt greu de carat daca nu faci sala;
-ies un pic mai greu la zbor de curatire (diferenta de 2 grade fata de stupii de 2.5).

La nordici corpul de stup se pune intr-un alt corp de stup de dimensiuni mai mari. Intre pereti se umple cu materiale izolatoare. Vara se scot tocmai ca albina sa iasa mai repede la zbor.


Eu l-am vazut pe Ursu riscandu-si viata si urcandu-se intr-un stup de-al sau.



Iti dau dreptate cu clima Romaniei. Azi la mine la stupina a ajuns temperatura la 8-9 grade dupa ce aseara au fost -10. Diferentele dintre noapte si zi sunt de aproximativ 20 de grade. Cred ca imi dai dreptate ca nu am cum sa stau cu stupi de 2 in stupina. Toata lumea spune ca a fost o iarna usoara dar uitandu-ma in jur vad multi stupari cu experienta care au avut pierderi semnificative ceea ce ma face sa ma intreb daca a fost chiar asa de usoara!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Eu nu am experienta cu stupii cu fund antivarroa (care intre noi fie vorba, cred ca nu sunt departe de renumele stupilor Ursu). Am promis cand m-am apucat de apicultura ca imi fac si eu unul. In primavara asta de curiozitate imi voi face unul. Eu la colegul care a facut pozele nu am vazut niciun subar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dorindafi

dreptatea e in ceruri
noi aplicam legea   : sampanie:   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bmdna

Citat din: oroles din Martie 08, 2015, 08:15:11 PM
=D>
E clar ca ce are Ursu sunt un fel de orizontali. STAS-ul la orizontali, din ce stiu eu vine in 2 modele: 1) 2,5 capetele cu 33 lateralele sau 2) de 2 toate laturile.  Eu am cu pereti intre 3 si 4.5. Unii zic ca sunt nebun dar stiu eu de ce i-am facut asa. Am mai spus ca primii stupi pe care i-am cumparat erau cu pereti de 2 la care fostul proprietar a mai adaugat un rand de scandura pentru ca iarna avea probleme la iernat. Un alt stup cumparat din zona mea avea 3.5. Acum o luna un vecin care a mai avut stupi l-am gasit lucrandu-si cativa pentru el. Ii facea tot de 3.5. Avantajul stupilor grosi este ca protejeaza de vanturi si de ger. Ca dezavantaje ar fi:
-albinele incep culesul un pic mai tarziu dimineata;
-sunt greu de carat daca nu faci sala;
-ies un pic mai greu la zbor de curatire (diferenta de 2 grade fata de stupii de 2.5).

La nordici corpul de stup se pune intr-un alt corp de stup de dimensiuni mai mari. Intre pereti se umple cu materiale izolatoare. Vara se scot tocmai ca albina sa iasa mai repede la zbor.


Eu l-am vazut pe Ursu riscandu-si viata si urcandu-se intr-un stup de-al sau.



Iti dau dreptate cu clima Romaniei. Azi la mine la stupina a ajuns temperatura la 8-9 grade dupa ce aseara au fost -10. Diferentele dintre noapte si zi sunt de aproximativ 20 de grade. Cred ca imi dai dreptate ca nu am cum sa stau cu stupi de 2 in stupina. Toata lumea spune ca a fost o iarna usoara dar uitandu-ma in jur vad multi stupari cu experienta care au avut pierderi semnificative ceea ce ma face sa ma intreb daca a fost chiar asa de usoara!

Eu am un stup Ursu din 2011. A trecut iarna cumplita 2011/2012 cand in zona mea au fost temperaturi negative din doua cifre, zi si noapte in perioada 24 ianuarie-1 martie si nu a murit. Am iernat si cu sertarul scos complet si nu am observat diferente semnificative de mortalitate sau consum. Parerea mea e ca la noi se poate ierna si cu pereti de 2 cm, fara probleme. E adevarat ca folosesc si diafragme de polistiren extrudat, plus inca o foaie de polistiren in capac pe langa cea care exista din constructie. A nu se intelege ca promovez acest stup. Daca eram convins ca-si merita banii, aveam mai mult de unul.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Nemo

Multumesc pentru raspunsurile rapide!
Am urmarit familia aceasta pe parcursul iernii si a fost decimata treptat. Au mai fost zile calde in februarie cand au facut curat. Am vazut nr mare de pierderi si am scos gratia de la urdinis pt a le ajuta sa curate mai usor. Familia trebuia sa ierneze pe 6 rame. Celelalte familii mai slabe au iernat pe 3-4 rame. Tin sa cred ca nu asta a fost problema. Hrana au avut destula..a ramas doar miere capacita...si cateva celule de miere cristalizata. Fundul a fost indepartat doar in luna martie...pe ger au avut fundul pus toti stupii.
Anul trecut in primavara am avut 5 stupi cumparati si am facut 15 din ei cu matci de roire. Cutiile facute la un atelier din zona, am cumparat doar o cutie ca model. A mai fost o familie care a inceput iarna cu diaree( fie de la stresul mutarilor din cutii in cutii fie de la turta apiluk data prea pe la sf toamnei.
Si ca veni vba de matci de roire, anul acesta presupun ca trebuie sa ma astept la roiri masive?
Am atasat inca o imagine cu singura albina vie gasita in aceasta familie...un fel de albina subnutrita?

apivasmob

Ce ai avut tu acolo nu se numeste familie de albine ci o mana de albine.de murit au murit din cauza parazitilor
Sanatate tuturor apicultorilor