intrebare pentru profesionisti(seniori in apicultura)

Creat de scorpyon73, Aprilie 06, 2014, 03:39:08 PM

« precedentul - următorul »

scorpyon73

salut voios tuturor .am o mare rugaminte sa-mi da-ti un sfat   Vreau sa mut un stup de pe vatra unui vecin pe vatra mea ce pot face sa nu se depopuleze acest stup daca distanta dintre vetre este de 350 metri ?
MULTUMESC tuturor ce vor raspunde.
mereu tanar

Vyktor

Salut
Parerea mea este ca ori astepti iarna,  ceea ce nu cred ca vrei, sau daca nu,  mai intai il duci pe o locatie aflata la cativa km de actuala vatra,  si dupa cateva zile  il aduci pe locul unde vrei sa il instalezi. :hi:

PS Scuze acum am vazut ca intrebarea era adresata profesionistilor.

oroles

Il duci cateva zile la o distanta mai mare de 5 km in linie dreapta, dupa care il aduci la tine in curte. Simplu, nu?

La nuclee pe aceeasi vatra, din ce mi-au zis colegii se procedeaza la inchiderea stupului timp de cateva zile. Este necesara o buna ventilare si asigurarea apei. Nu cred ca este indicat in situatia ta!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

scorpyon73

eu exact asta am incercat  l-am inchis de vineri l-am mutat si i-am dat un hranitor cu apa si  unul cu sirop,iar azi i-am deschis urdinisul 1 cm  si il-am acoperit cu frunze ,au iesit cateva s-au invartit  apoi au intrat inapoi ca incepuse ploaia.credeti ca se v-a depopula?
mereu tanar

apivasmob

duci pe locul vechi o lada cu o rama si colectezi albina care se intoarce si o aduci si o scuturi in stup si inchizi stupul si il duci la o distanta mai mare 6km pentru minim 10 zile dupa care il aduci pe vatra.
Sanatate tuturor apicultorilor

scorpyon73

#5
nu am aceasta posibilitate,nu am unde sa-l duc,am citit  stiu ca trebuie dus 10 zile la mini 15 km,asta e problema nu am unde decat sa -l iau la bloc in balcon.iar pe vechea locatie nu am pus alt stup si deja am plecat de la stupina ,ploua asa ca azi nu vor iesi ,dar maine ce se v-a intampla?si totusi  vreau sa-l pastrez care sunt consecintele?

mereu tanar

oroles

E mult 15 km.

O solutie desteapta, cu un oarecare risc e sa cauti un loc la mai mult de 5 km distanta si sa ascunzi stupul in niste balarii. Ai grija ca sa nu te vada nimeni. Il acoperi bine cu frunzis, astfel incat sa nu se vada. Dupa cateva zile te intorci si il recuperezi. Asa fac unii profesionisti care merg in pastoral pentru a vedea daca o zona este propice pentru cules. Singura diferenta este ca ei cantaresc stupul inainte de a-l duce in  zona respectiva, si il mai cantaresc dupa cateva zile pentru a vedea sporul la cantar. Daca albinele au bagat miere multa se va resimti la cantar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

feerary

eu si cand fac roi, ii inchid cateva zile (2) si nu am probleme. Pt siguranta, baga-l in beci 2 zile ( cam asa se procedeaza la formarea nucleelor de imperechere)

oroles

Nu e destul de frig afara? :) Ce rost are sa il mai bage la beci?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

scorpyon73

urdinisul a fost inchis de vineri iar sambata noaptea au fost3 grade in beci cred ca mai putin,azi la doua am deschis urdinisul un cm si am pus pe scandurica de zbor frunze  si dupa 15 minute au inceput sa iasa sa se invarta in jurul stupului si intrau la loc,a reinceput ploia .acum sper sa fi fost zbor de orientare ,sper ......
mereu tanar

dodo79

nu cred ca se va depopula.asa am facut si eu.dupa 2 zile de ploaie si fara urdinis inchis nu au mai plecat.au facut zbor de orientare si au ramas in acelasi loc.am fost pe locul de unde au fost si nu era urma de albine.nu cred ca vor fi probleme

scorpyon73

am avut noroc ,sau am facut ce trebuia .Am fost la stupi  azi ,si aveu un zbor frumos ,carau polen de mai mare dragul.Multumesc tuturor de sfaturi.si tie marius.
mereu tanar

nicu84

o alta intrebare pt profesionisti: cum pot sa cladesc foite daca nu este cules (din cauza vremii)? mi-am cumparat 10 fam si nu am faguri claditi pt ele, cum sa procedez?

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

nicu84

daca pun foita si le dau in fiecare seara 200-300 ml sirop rezolv ceva?