impachetarea fam.de albine pt o iernare optima

Creat de gaby, Octombrie 05, 2013, 05:32:35 PM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

cu tot respectul pentru toti membri eu nu sint genul de a ma contrazice imi spun parerea si atit dar folosesc diafragme din polistiren extrudat direct linga rame neprotejate, aceleasi diafragme de mai multi ani insa niciuna nu este roasa.din sute de stupi o mai fi vreunul si puternic care sa aibe si dinti.nu am folosit lazi pentru familii de baza care sint sigur ca pot fi roase la urdinis,asa cum sa intimplat la nuclee.

ioanardelean55


Nu e vorba de multa experienta ,eu am pus in vara (si nu spun dece ) la niste roi diafragme de extrudat ,si unele au fost roase in mijloc altele in partea de jos nu mult dar suficient pentru a putea trage o concluzie .

gaby

intr-un final fiecare face cum crede ca e mai bine pt el

istodorescu vasile


ioanardelean55


Interesant ! dar ce folositi ,maiales la roi ?

istodorescu vasile

nu fac roiuri mai mici de 6 rame;4 rame puiet marginite de 2rame cu miere iar in continuare pina la 10 rame cum am lazile rame cu faguri artificiali pe care ii orinduiesc in cuib in functie de dezvoltare

ioanardelean55


romikele

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 13, 2013, 09:36:34 AM
... eu nu sint genul de a ma contrazice imi spun parerea si atit ...

Nici noi, dar fiind Stan Pățitul, avem unele rezerve...
Deci, totuși, ÎL ROADE - chiar dacă nu la d-stră!  :wink2: :hi:

istodorescu vasile

da probabil aveti dreptate insa eu am spus ce am facut eu si acolo unde si cind l-am folosit nu l-au ros

istodorescu vasile

referitor la zona, sint intr-o zona de deal unde primavara este mai intirziata decit in zona de cimpie cu aproximativ 10 zile fata de cimpie, insa cu flora diversificata si compenseaza intirzierea, astfel ca la inceputul pricipalului cules cel de salcim stupii se dezvolta bine.incepind cu inflorirea salcimului 1 si pina toamna la 15-20 septembrie transport stupinele la diferite culesuri inclusiv roiurile care la aceasta data sint egale ca si putere cu familiile de baza. din acest motiv fac roiurile puternice de la inceput  cu matci imperecheate fiindca nu imi permit sa car la sute de km lazi cu roiuri slabe.

stefan1

  Asta arata bine, am avut si unele la care a ramas doar dunga de sus. Daca se pun toamna cand albinele sunt mai putin active, nu o sa le roada.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

shi daca nu le rod toamna datorita temperaturilor scazute , primavara nu mai scapa 
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

istodorescu vasile

eu am de cel albastru si este mai dur decit acesta ,dar m-ati convins ca in sezonul activ il rod. STIMA

marius_vfp

domnule stefan , tot respectul pentru dumneavoastra va stiu un om foarte priceput, 
ce observ la acea poza , cred ca porblema este materialul , tocmai acel polistiren nu e chiar  cel potrivit , acele mici gaurele din textura materialului sunt o atractie pentru albine , daca va uitati atent sunt mai toate propolizate , eu am incercat acel polistiren extrudat albastru fara adancituri , forme etc , nu l-au ros deloc . din poza se vede cum ele au incercat creesterea de faguri ,pentru mine inseamna ca aveau nevoie de spatiu , am folosit doafragme din carton gofrat prins cu capse pe rama normala ,cand le vedeam ca rod ,le bagam repede cate 2 rame cu faguri artificiali sa le dau de treaba si totul era bine.
eu polistirenul l-am taiat cu firul cald nicelina a fost super rezistenta taietura nici nu s-a atins de ea , insa sa nu uitam puterea familiei care dicteaza , cu 2 polonice de albina in cutie poti dormi linistit.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde