impachetarea fam.de albine pt o iernare optima

Creat de gaby, Octombrie 05, 2013, 05:32:35 PM

« precedentul - următorul »

gaby

Daca sunteti de acord a-si dori sa v-a provoc la o discutie despre cum ar trebui sa impachetam fam.de albine pt a le crea conditii cat m-ai optime de iernare pt a scadea consumul de hrana si pt a scapa de condensul suparator care apare m-ai ales in perioada de crestere a puietului dar nu numai. 
       sunteti de acord cu folosirea foliei de plastic sau nu
   Mai exact dv cum procedati l-a impacheterea fam???

crisian-nicolae


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gaby

multumesc am citit acel topic insa a-si dori sa dezvoltam acest subiect si sa aflam experientele m-ai multor apicultori versati sau mai putini versati pt a putea trage concluzii si invataminte totodata din experientela lor

feerary

1 Familia cat mai compacta
2 ramele din extremele laterale pline cu miere, celelalte minim jumate.
3 in ambele parti diafragma din polistiren extrudat
4 podisor de sita peste care pun un pres ( tesut la razboi :)  )

     Din cate am observat, folia merge dar familia tre sa fie puternica, fund antivaroa pe unde se va face ventilatia. Se deschide in ft de puterea familiei.

Tamas Edit

diafragma cu polistiren merge bine cu un placaj din partea cuibului
sa nu fie ras de albine si e  mai usor de curatat primavara.

istodorescu vasile

polistirenul extrudat nu poate fi ros de catre albine dar este mai scump decit cel expandat. eu folosesc diafragmele direct din polistiren fara placaj.

ioanardelean55



  Si polestirenu extrudat e ros de albine eu l-am infoliat merge protejat de diafragma iar in partea de jos lipit schoki .

gaby

eu folosesc tot polistiren exstrudat si nu am probleme cu el nu l-au ros albinele

ioanardelean55


Mai sa fie  :uimit:... pacat ca nu-mi merge aparatu foto  s-au nu ai albine pina pe ultima rama . ori ai albine batrine care stau rau cu dantura ( scuza e o gluma ) :hi: :hi:. o sa te lamuresti in timp.

mape 48-petru manea

Daca polistirenul estrudat se pune prea devreme incepe saroada ---puneti-l in octombrie si nu aveti probleme ---si daca il roade pe ici pe colo nu conteaza -merita si ele o cheltuiala  :)

istodorescu vasile

eu folosesc niste lazi de nuclee pentru inperecheat matci ,din polistiren extrudat cite 4 in lada cu urdinis pe fiecare latura,despartite intre ele cu diafragme din osb.le folosesc de 3ani si nu au fost roase de albine cu exceptia ca la urdinisuri au ros putin, insa nesemnificativ, dar am avut necazuri cu gainile ca daca ajung la ele le maninca de nu lasa nimic.insa albinele nu mi-au creat asemenea necazuri .

ioanardelean55


Nu toamna e problema se poate pune si acum ,primavara cind simt caldura .

gaby

nu vreau sa intru intr-o polemica cu IOANARDELEAN55 dar sa stie ca sunt si albine in stup si ca nu sunt goale asa cum insinuaza si ca pana acum nu am avut probleme de genu pana acum cu exstrudatu fiecare cu experienta lui
                                                                                                                                  cu stima

romikele

Extrudatul este ros in special in zona taieturilor.
Bineinteles discutia se face cu referire la stupii puternici, nu la 2...3 albine.