starea generala a familiilor de albine la inceput de martie

Creat de gaby, Martie 05, 2013, 07:29:09 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Citat din: BODOKI din Martie 09, 2013, 07:46:11 PM
........................................
in spate au gauri de aerisire fara subar .

ce dimensiuni au gaurile de aerisire si  locatia mai precis, va rog ?

se poate o poza sau filmulet.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

BODOKI

Diametrul gaurilor este  de 3 cm ,sant din judetul Covasna si iarna trecuta am iernat la fel si nu au fost probleme nici atunci  sanatate!

mape 48-petru manea

am transvazat  familiiin lada clientului si am luat binenteles toate ramele la rand ,dar si stupii la rand si constatat ca familiile erau in stare f.buna ca populatie toate ramele acoperite de albine si pe 2 si 3 rame puiet capacit cam2-3 dm 2 pe fiecare rama

gaby

 :bzz:buna tin sa v-a multumesc tuturor pt amabilitatea de a raspunde si a discuta despre subiectul propus de mine 
cit despre familiile mele ce pot sa spun decat ca in zona aceasta lucrurile cu zborul de curatire merge mai greu dat altitudinii dar dupa putina mea stiinta si practica in ale apiculturii cred ca sunt in regula mai putin faptul ca familia pe care am controlato nu are puiet de loc 

    vatra dornei

andreiu

La controlul de sambata trecuta am avut parte de o surpriza placuta. Un singur roi pierdere ( ramas fara matca si atacat probabil intr-o zi cu zbor de la inceputul iernii), dar si un superstup in lada de orizontal, care s-a prezentat ireprosabil. Este mai populat decat in toamna, pe 11 rame Dadant.

andreiu

Din viteza am gresit pozele. Stupul despre care am facut vorbire este acesta:

marius_vfp

posibil ca albinele din roi fa fi fugit in orizontalul care lai gasit supra populat .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

scfpfa

Raspund simplu-ceea ce bagi in toamna gasesti in primavara.Atentie!!!,la substrat? :new:
albine

istodorescu vasile

problema cu fam care nu are puiet deloc , sint unele matci care incep ponta mai tirziu .probabil este o fam mai slaba si nu a facut zbor de curatire. la urmatorul control daca nu va avea puiet trebuie cautata matca iar daca este prezenta si nu depune poate are o problema ori a intrat in iarna neimperecheata si aceea va depune doar trintori , vorbim de o matca tinara ori este o matca batrina care este epuizata. dar daca este prezenta in stup  stupul este mai slab cu 3-4 intervale de albina si matca nefiind hranita cu laptisor desi poate sa fie de calitate nu incepe sa depuna .la 15 martie oricit de slab ar fi trebuie sa aibe puiet

andreiu

La inceput asa am crezut si eu. Dar roiul atacat si mort din lipsa de hrana cu albinele in cuib, era situat in alta parte a stupinei. De asemenea, la stupii stanga-dreapta fata de orizontalul suprapopulat totul era in regula, populatie normala.

gaby

ce parere aveti la timpul acesta este corect sa hranim albinele cu sirop de zahar 1:1 sau 1:2 ?

denisdkz

1;1 dar numai cand sunt 3-4 zile consecutiv mai calduroase.  bine ar fi sa adaugi in sirop si protofil.

Seba


marius_vfp

1/1 e pentru stimularea matcii , si nu se da mai mult de 300ml la zi , administrat zilnic , 2/1 e pentru hrana de completare in toamna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

mape 48-petru manea

Am citit pe undeva candva ca cea mai eficace stimulare este prin descapacire rama cu miere dupa diafragma ,urmeaza stimulare cu sirop 1/1 800 g la 4 zile si pe ultimul loc stimulare sirop 1/1 200 g in fiecare zi
descapacire 2 dm patrati la 2-3 zile