starea generala a familiilor de albine la inceput de martie

Creat de gaby, Martie 05, 2013, 07:29:09 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

Citat din: C@T@LIN din Martie 06, 2013, 08:40:18 PM

:hi: Salut marius.cam cum arata la tine o famile medie:intervale albina/puiet-oua?

inca nu e destul de cad afara ca sa pot deschide cu adevarat o familie de albine , de ce sa lea fac rau cand stiu ca totul deocamdata e bine , nu ma mananca curiozitatea inca sa desfac cuiburile , da sa speram ca peste 2 saptamani daca se mai incalzeste voi mai restrange cuiburile , am si pe 4 ,5, 6, 7 rame, dupa caldura care am vazuto pe paturica deasupra majoritatea au dat drumu la puiet.

spor .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

Familiile au pierdut cam un interval de albina , cred ca nosemoza incepe sa se arate si la noi .

ady iulian

Citat din: istodorescu vasile din Martie 06, 2013, 07:57:12 PM
da problema este nu datorita fundului lazii ci faptul ca in cei cu fund normal nu ai asigurat o ventilatie corespunzatoare iar cei cu fund antivaroa fiind ermetici deasupra au iernat ca in clopot si nu au avut umiditate dar consumul de hrana in cei cu fund antivaroa este mai mare .uite eu am bagat la iernat 140 de fam si in afara de unu caruia ia disparut matca nu am avut probleme si ierneaza toti in lazi cu fund normal iar albine moarte media 20de albine dar aici intervin multi factori  calitatea hranei, curenti pe vatra, linistea.


Sal domnule istodorescu vasile. cei  care au  avut fund normal  au avut ceva condens si banui ca   asta este motivul pt care  era ceva mai multe albine  moarte . Si  nu au fost iernate in pat cald.( dar din greseli invatam)

istodorescu vasile

da  problema cea mai mare la lazile cu fund normal este condensul. aerul cald provenit de la albine cu aerul rece venit de afara formeaza condens si pe parcursul iernii se fomeaza mucegai. daca in partea din spate se lasa o fanta prin care sa circule aerul situatia se schimba  in bine. un impachetaj ermetic este foarte daunator fiindca vara albinele regleaza acest microclimat dar iarna fiind stinse in ghem nu pot sa faca acest lucru.cineva a intrebat daca eu am avut 20 de albine moarte pe stup sau pe interval si ias raspunde astfel;nu sta nimeni sa numere celule cu puiet pe o rama sau albine moarte ci aproximeaza .daca au fost20 de albine sau 40 nu are atit de multa importanta ca si faptul ca este totul bine . uzura la albine de acum incolo intervine si poate mor 20 -30 pe zi .cert este ca a fost foarte putina mortalitate in comparatie cu alti ani dar aici este vorba despre cum au fost ingrijiti stupii incepind din august anul trecut deoarece daca intra la iernat albina tinara care .sa fi crescut cit mai putin puiet si impachetajul de iarna corespunzator hrana suficienta si de calitate atunci si mortalitatea este mica

istodorescu vasile

domnule catalin va spun ca nu exagerez cind spun ca doar aproximativ o lingura de albine au fost moarte pe fundul fiecarui stup dar albinele au mai scos din cele moarte inainte sa intervin eu

laur80

Familii de albine mai slabe primavara asta,cauza,o toamna secetoasa,fara polen.

marian sima

Iarna nu a fost rea dar stiu doua stupine care acum au cutiile goale nu a mai ramas nici o familie,la altii au murit roi formati anul trecut ,am si eu ceva pierderi dar e bine mai ales ca eu le-am mutat in plina iarna de afara in camera si din camera afara,ianuarie au fost pe camera si au avut un consum minim ,alte dati mai gaseam familii cu nosemoza care faceau pe rame ,acum nimic.
Domnule Vasile iarna aceasta am vazut la un prieten si stup cu sita care avea mucegai.
Asa cum spune si Dragos familiile au pierdut ceva albina, nu stiu daca un interval dar pe undeva pe aproape.

istodorescu vasile

nu aveti de unde sa stiti ca e nosemoza decit daca ati dus albine moarte la laborator . unde nu au putut sa faca zboruri de curatire macar o data in cele 4 luni de iarna la unele familii mai apare pe leatul de sus al ramelor de cuib pete de diaree.referitor la faptul ca este putina albina  in stupi este adevarat .cunosc multi apicultori in zona mea care se vaita ca au 3-4 intervale cu albine si aceat lucru se datoreaza secetei de anul trecut din lipsa de cules familiile de albine nu au mai crescut puiet si a intrat la iernat albina virstnica ce a pierit mai devreme in unele cazuri pirind familii in totalitate desi aveau rezerve de hrana in cuib.eu personal fac pastoral in lunca dunarii la izma.datorita secetei si izma a fost compromisa,insa am avut norocul cu niste balti in zona bistret, dolj unde a fost un cules de intretinere pina la 20 septembrie . matcile si-au continuat ponta pina tirziu  si au intrat la iernat cu 6-7 intervale de albina de aici si mortalitate redusa peste iarna.

Marius-ursulakhe

Dragi colegi in partea de vest bihor a fost o asa zisa iarna daca se poate asa numi
Temperaturi cu minus nu cred ca a fost mai mult de -10 grade noaptea iar primul zbor de curatire a fost in 25 decembrie (adevarul este ca nu au zburat toti stupi doar ce pe 5-6 rame)
De iernat au iernat foarte bine (stup 12 rame fund fix)consum minim de hrana
Ponta am observato inceputa de prin 20 ianuarie si polen din natura a inceput sa apara in 25 februarie
Acum abea astept sa pot sa incep tratamentele cu varaket ca ma gandesc ca si varooa nu sta degeaba
Dragi colegi anul acesta am observat diferenta intre pat cald si pat rece si cat de mult conteaza o aierisire corespunzatoara pt stupii cu fund plin    :hi:

szasz

buna
in zona Gheorghenului -Harghita inca se prezinta bine,desi inca zapada este aproape pina la genunchi si tine racoare.
cum apare ceva dau de stire,sper sa nu fie!!!

sorinma

Citat din: ursulakhe din Martie 08, 2013, 10:35:00 PM
Dragi colegi in partea de vest bihor a fost o asa zisa iarna daca se poate asa numi
Temperaturi cu minus nu cred ca a fost mai mult de -10 grade noaptea iar primul zbor de curatire a fost in 25 decembrie (adevarul este ca nu au zburat toti stupi doar ce pe 5-6 rame)
De iernat au iernat foarte bine (stup 12 rame fund fix)consum minim de hrana
Ponta am observato inceputa de prin 20 ianuarie si polen din natura a inceput sa apara in 25 februarie
Acum abea astept sa pot sa incep tratamentele cu varaket ca ma gandesc ca si varooa nu sta degeaba
Dragi colegi anul acesta am observat diferenta intre pat cald si pat rece si cat de mult conteaza o aierisire corespunzatoara pt stupii cu fund plin    :hi:


si care e concluzia in privinta patului cald si rece?
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

Marius-ursulakhe

Concluzis   :D  sorinma  sant mai multe aspecte minore pe care de multe ori nu le bagam in seama dar foarte importante care pot influienta consumul mutarea ghemului pe fagure curenti de aer
Evident toate aceste lucruri le putem obtine si in pat rece da un pic mai greu

sorinma

sa inteleg ca preferipatul cald?  :P nupt tine ,pt albine...
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

istodorescu vasile

chestia cu pat cald sau pat rece este un pic diferita datorita faptului ca in pat rece  ventilatia este mult mai pretentios de realizat datorita faptului ca daca este lasat prea mare spatiul in podisor si urdinisul este la fel de mare atunci este nasol ca se formeaza curenti la fel cum ar fi o soba pe lemne. asadar in pat rece o fanta in partea din spate a podisorului cu diametrul de 2 cm lungime,1 cm inaltime  , cuib redus la spatiu bine ocupat de albine,marime urdinis maxim 1 cm,pe interval,asadar pentru un stup pe 6 rame aproximativ 5 cm urdinisul este ideal.in pat cald chiar daca fanta din podisor este mai mare nu se formeza curenti datorita modului de asezare al ramelor,dar odata cu marirea fantei se pierde mai multa caldura, asadar trebuie sa fie in echilibru toate

BODOKI

Buna , eu am iernat cu folie deasupra ramelor si sub capac polistiren de 5 cm , in pat rece sant multumit  deoarece consumul de hrana a fost minim ,condens nu  nu a murit nici o familie  din noiembrie si pana acum cateva zille nu am deschis nici un stup ,pe dinafara au fost impachetati ,au fund plin dar in spate au gauri de aerisire fara subar .