starea generala a familiilor de albine la inceput de martie

Creat de gaby, Martie 05, 2013, 07:29:09 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

cu parere de rau , vorbeam deunazi cu colegele de servici despre disparitia peste 20 ani aprox a clasei muncitoare , noi astia din clasa de mijloc suntem cei mai asupriti , slugarim si bogatii si putorile care stau la cersit la mila statului. cei care au o bucata cat de mica de pamant ar fi cazul si timpul sa invete cum se tine sapa in mana invatati copiii sa munceasca pentru ei si nu pentru altii cei de mai sus amintiti, si nu va vindeti pamanturile care au , care n-au sa-si cumpere. nu mai zic nimic de pensii ,luati-va gandul de la asa ceva  o sa facem foamea , cand ajungem mai in varsta o sa ne dam in cap sa murim mai devreme , cheltuielile cu un puscarias sunt duble fata de salariul dat de stat gardianului care il pazeste .
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Aprilie 19, 2013, 06:48:12 PM
cu parere de rau , vorbeam deunazi cu colegele de servici despre disparitia peste 20 ani aprox a clasei muncitoare , noi astia din clasa de mijloc suntem cei mai asupriti , slugarim si bogatii si putorile care stau la cersit la mila statului. cei care au o bucata cat de mica de pamant ar fi cazul si timpul sa invete cum se tine sapa in mana invatati copiii sa munceasca pentru ei si nu pentru altii cei de mai sus amintiti, si nu va vindeti pamanturile care au , care n-au sa-si cumpere. nu mai zic nimic de pensii ,luati-va gandul de la asa ceva  o sa facem foamea , cand ajungem mai in varsta o sa ne dam in cap sa murim mai devreme , cheltuielile cu un puscarias sunt duble fata de salariul dat de stat gardianului care il pazeste .
spor
Adevaraciunea di ziua de azi...dureros, dar mai dureros va fi, ca nu suntem uniti, invidia e mare...si cu asta am zis tot !!! :stop_the_war:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

gaby

buna
  daca sunteti de acord a-si dori sa reinodom discutia despre acest subiect si anul acesta
consider ca anul trecut a fost destul de bine primit de vizitatorii acestui sait si de membri deopotriva
ce spuneti ???

marius_vfp

starea generala  :hi: , totul e ok pana acum , s-au desmortit bine , au facut ceva zboruri de curatire , iarna a fost usoara , o singura pierdere la un nucleu care dupa zbor sa pozitionat rau pe o rama goala si a murit de foame , vina mea ,
vremea e buna , nu le-a scos prea mult afara ca si asa nu aveau ce sa aduca de pe camp stau cuminti si asteapta caldura .inca 2 saptamani si trecem  la treaba incet incet.
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Eugen B

in vest in general cred ca sunt ok stupii, ma refer la cine au avut grija de ei

jenica67

   Eu am largit la aproape toti azi cuibul. Au primit o rama cu miere 30-70% si o punga de sirop, cu miere concentratie pe la 1,5:1. Polen aduc foarte bine. Prognoza se anunta pentru saptamana viitoare cu temperaturi ce cresc de la 13 gr C (luni), la 19 gr C (sambata). Nu asi fi marit cuiburile, dar unii se apucasera si devorasera pur si simplu cca 50% din diafragma intermediara, din carton de 8 mm. Am avut zbor frumos de orientare. Dupa mine am deja cca 30-40 % albina din anul asta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?