starea generala a familiilor de albine la inceput de martie

Creat de gaby, Martie 05, 2013, 07:29:09 PM

« precedentul - următorul »

gaby

buna
   daca sunteti de acord a-si dori sa discutam despre starea familiilor de albine la aceasta data in diferite zone a tarii iar unde sunt stari anormale cum pot ele fi remediate

istodorescu vasile

buna gaby ; din punctul meu de vedere a fost o iarna foarte blinda pentru albine eu ma aflu in mehedinti aici este o zona de deal ;desi nu au avut parte decit de un zbor de curatire in luna ianuarie albinele au consumat putin si datorita faptului ca nu au fost geruri mari; eu pot spune ca mie mi-au iernat stupii foarte bine cred ca cel mai bine in ultimii 10 ani ; am avut ceva emotii in toamna din cauza faptului ca aveam multa miere de tei in rezervele de iarna si in anumiti ani ierneaza prost pe mierea de tei dar anul acesta a fost perfect

stefan1

  La mine inca nu a fost zborul de curatire, dar partial s-a facut totusi la temperaturi sub 9 grade (la umbra). Acum doua zile, la 6,8 grade dar soare fain, am vazut primele albine cu polen, dar putin. Familiile sunt mai slab populate decat normal (o toamna trecuta cum nu am avut niciodata, din cauza secetei). Am vazut si ceva diaree la unele familii la care am ridicat putin podisorul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dorindafi

 :hi: gaby
daca tot ai deschis acest subiect spune prima data despre tine ,  scrie shi locatzia
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

G. Iulian

 :hi:

Eu Gaby am băgat în iarnă 8 roiuri, sunt bine toate mai au cam jumătate din mâncarea lăsată pentru iarnă, la toți cuibul este încă în față, de puiet mă pot pronunța sigur sâmbătă se anunță până la 18 grade la Galați, mă duc să le vizitez ( le am lângă oraș la 8 km ). Am dat două turte de apimel cam 500 grame și o turtă proteică ( miere, polen și făină de soia ) de 300 grame, preferă să consume turtele am văzut și să nu umble la cămară.  :hi:  :hi:  :hi:

C@T@LIN

 :hi: la Vaslui iarna nu a fost usoara.nu a fost o iarna geroasa,dar a fost la fel de lunga ca si anul trecut,fara ferestre de caldura.primul zbor de curatie l-am avut destul de tarziu 03.III (la fel ca si anul trecut).nu am destula experienta sa pot spune daca familiile au iesit din iarna puternice sau slabe raportat cu anii trecuti.
Cele 11 fam ce le detin au intrat in iarna pe 6 rame bine acoperite cu albina,acum le-am restrans pe 5,fiecare fam avand pe cate o rama cam 1dm puiet capacit+oua.
Observatii:
-fara pierderi de colonii
-fara urme de diaree in stupi
-4 din ei au mucegai pe fund si in spatiul opus cuibului
-stupii cu fund av(3) care au iernat in sistem clopot au mortalitate mare si mucegai
-apifonda a fost consumata mult mai repede decat apimel
Intrebare pt cei din zona moldovei:cum vi se pare situatia?prea putin puiet pt aceasta data?  :thanks:

barby

salut prieteni,

ma numesc vali barbulescu ,sunt din mehedinti ,am 15 familii de albine care au iernat perfect pot sa spun.Fara un consum mare de hrana ,iar saptamana aceasta au aparut primele boabe de polen .O iarna blanda zic eu cu premize buna pentru anul in curs.Va salut

ady iulian

Sal , ma numesc adi sunt din focsani vrancea,  din cei 15 stupi ce ii detin  10 sunt cu fund av , diferenta  cu fund normal. Care au fost iernati cu fund av  am avut f putine albine moarte, pe cand la ceilanti mortalitate a fost de circa patru ori mai  mare :hi:

dorindafi

 :hi: stupul10
vrei sa spui ca din cauza  ca nu au avut FV , au murit mai multe albine  :uimit:
oare alte motive mai credibile crezi ca nu se gasesc  :roll:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

istodorescu vasile

da problema este nu datorita fundului lazii ci faptul ca in cei cu fund normal nu ai asigurat o ventilatie corespunzatoare iar cei cu fund antivaroa fiind ermetici deasupra au iernat ca in clopot si nu au avut umiditate dar consumul de hrana in cei cu fund antivaroa este mai mare .uite eu am bagat la iernat 140 de fam si in afara de unu caruia ia disparut matca nu am avut probleme si ierneaza toti in lazi cu fund normal iar albine moarte media 20de albine dar aici intervin multi factori  calitatea hranei, curenti pe vatra, linistea.

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

marius_vfp

domnule vasile , cele 20 de albine moarte e media pe interval sau pe tot stupul ?

daca e pe tot stupul ar fi imposibil sa cred , numarul de indivizi morti se masoara in grame de albina moarta pe interval , ,care e varsta matcii la cei care au avut motalitate asa mica .

referitor la topic , la mine a fost iarna destul de blanda cu maxima de minus 19 grade , mortalitate de albine pe stup buna fara exagerari , condensul a aparut dupa jumatatea lunii februarie dupa administrarea primei turte , primul zbor de curatire pe 1 martie fix 3 luni de la ultimul zbor din 30 noiembrie , astept cu nerabdare primul polen ,

sanatate numai bine iernare usoara la cei care inca nu au avut zbor de curatire.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

C@T@LIN

Citat din: marius_vfp din Martie 06, 2013, 08:32:01 PM
domnule vasile , cele 20 de albine moarte e media pe interval sau pe tot stupul ?

daca e pe tot stupul ar fi imposibil sa cred , numarul de indivizi morti se masoara in grame de albina moarta pe interval , ,care e varsta matcii la cei care au avut motalitate asa mica .

referitor la topic , la mine a fost iarna destul de blanda cu maxima de minus 19 grade , mortalitate de albine pe stup buna fara exagerari , condensul a aparut dupa jumatatea lunii februarie dupa administrarea primei turte , primul zbor de curatire pe 1 martie fix 3 luni de la ultimul zbor din 30 noiembrie , astept cu nerabdare primul polen ,

sanatate numai bine iernare usoara la cei care inca nu au avut zbor de curatire.
:hi: Salut marius.cam cum arata la tine o famile medie:intervale albina/puiet-oua?

bucovineanu

In zonele unde zboara de ceva timp albinele au scos cea mai mare parte din suratele moarte.  :smile:

dorindafi

Citat din: Cradle din Martie 06, 2013, 08:29:14 PM
20 de albine? nu exagerati deloc  :P
personal nu am numarat albinele care au pierit in timpul iernarii niciodata , dar pe linga  cele spuse de istodorescu =    calitatea hranei, curenti pe vatra, linistea. = ash mai adauga :
- impachetarea  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092