asigurari facultative pentru stupine

Creat de stefanm, Ianuarie 01, 2013, 05:39:39 PM

« precedentul - următorul »

cristipep

Daca schimbi lacatul .........sa nu ai parte de hoti.

silviu

   Nu uitati!Lacatele sunt pentru oameni cinstiti nu pentru hoti!
                                            Cu stima ,
                                                  Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

Marius Radu

Ma bucur ca am reusit sa gasesc aceste discutii cautand altceva pe google. :)

Am citit toate mesajele voastre si pentru ca sunt in situatia in care va pot oferi mai multe detalii o sa va scriu ce riscuri asiguram noi, care sunt excluderile specifice si de aici vom putea devia/detalia.

Riscuri asigurate:
1. Mortalitate sau pagubă produsă prin: inundaţie,  furtună, alunecare de teren, incendiu, trăsnet, explozie,    cutremur, coliziune cu autovehicule, atacul animalelor sălbatice,  grindină.

2. Daune provocate de tratarea  culturilor cu diverse produse toxice (erbicide, insecto-fungicide) din zona de influenţă a stupinei, cu regres impotriva celor vinovati, numai in situatia in care tratarea culturilor nu a fost anuntata la organele locale  (primarie).



Excluderi:
- Distrugerea familiei de albine prin ordin Guvernamental sau al altor organisme sau din alte cauze.
- Poluare  radioactivă si explozii nucleare, poluare chimică din orice cauză, inclusiv ploile acide
- Furtul
- Bolile
- Albinele care au pierit datorita lipsei de mancare, indiferent de cauzele care au pricinuit lipsa acesteia.
- Albinele care au disparut din culpa asiguratului, a oricarui angajat al acestuia sau a altei persoane din gospodarie.
- Pieirea albinelor a fost produsa de operatii militare in timp de razboi.
- Pieirea albinelor datorita tratarii  culturilor cu diverse produse toxice (erbicide, insecto-fungicide) din zona de influenţă a stupinei, in situatia in care tratarea culturilor  a fost anuntata la organele locale  (primarie).

Sunt convins ca o sa observati abordarea diferita pentru riscul acoperit de la punctul 2.

Astept parerile voastre si sunt curios daca v-ati gandit pana acum la legea 756 / 2010.

Un sfarsit de saptamana frumos,
Marius

barabasl

Citat din: Marius Radu din Februarie 15, 2013, 05:06:49 PM
Ma bucur ca am reusit sa gasesc aceste discutii cautand altceva pe google. :)

2. Daune provocate de tratarea  culturilor cu diverse produse toxice (erbicide, insecto-fungicide) din zona de influenţă a stupinei, cu regres impotriva celor vinovati, numai in situatia in care tratarea culturilor nu a fost anuntata la organele locale  (primarie).



Excluderi:
- Distrugerea familiei de albine prin ordin Guvernamental sau al altor organisme sau din alte cauze.

- Furtul
- Bolile
- Albinele care au pierit datorita lipsei de mancare, indiferent de cauzele care au pricinuit lipsa acesteia.
- Albinele care au disparut din culpa asiguratului, a oricarui angajat al acestuia sau a altei persoane din gospodarie.
- Pieirea albinelor a fost produsa de operatii militare in timp de razboi.
- Pieirea albinelor datorita tratarii  culturilor cu diverse produse toxice (erbicide, insecto-fungicide) din zona de influenţă a stupinei, in situatia in care tratarea culturilor  a fost anuntata la organele locale  (primarie).

Sunt convins ca o sa observati abordarea diferita pentru riscul acoperit de la punctul 2.

Astept parerile voastre si sunt curios daca v-ati gandit pana acum la legea 756 / 2010.

Un sfarsit de saptamana frumos,
Marius


riscurile asigurate nu prea au probabilitatea de a se realiza, cu o exceptie... insecticide si (ierbicide). Aici nu inteleg exact prima data recuperati paguba de la vinovat sau prima data sintem despagubiti.
Despre ce firma de asigurare e vorba?

cristipep

Prima data alergi de nebun ..pe la usi si este posibil sa nu vezi nici un ban ....adica mai mult ca sigur nu vezi un leu.

stefanm

Am deschis acest subiect in idea ca o sa aflu despre o asigurare care acopera furtul. Nu in timpul pastoralului,asa cum au inteles catva stupari ci in situatia de stuparit pe vatra ,cand ai stupii intr-o gospodarie unde nu locuiesti permanent,in casa de la tara mai explicit.S-au intamplat situatii: omul a fost azi la tara ,a lucrat in stupina si maine il suna un vecin sa-l intrebe daca a plecat cumva in pastoral ca nu mai vede stupii in curte :) Dar cred ca mai degraba se asigura distrugerile cauzate de caderile de meteoriti(de altfel foarte frecvente in tara noastra)... :D %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cristipep

Poti sa le demontrezi ca stupii au fost furati???? NU ,asa ca...........dai banii degeaba

stefanm

Citat din: cristipep din Februarie 15, 2013, 09:24:50 PM
Poti sa le demontrezi ca stupii au fost furati???? NU ,asa ca...........dai banii degeaba
Sunt inregistrati in asociatie,au placute de inmatriculare,asa si cu masinile...
Da' nu-i asa ca nici Cioaca nu e criminal? Chiar, ce mai face Elodia? =))
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

pistol28

Cand iti vorbeste de incheierea asigurarii, ii fata vaca. :D:
cand te duci sa-ti dea despagubirea, ii moare vitelul.:mad:


Cel mai bine sa faci asigurare cu rata cat mai mare,  :bravo:
iar ei sa te despagubeasca dor cand se va intoarce pamantul cu susul in jos. :yes:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cristipep

Agentii de asigurari sunt platiti la salariu minim pe economie....iar diferenta daca vor sa castige mai mult li se va da 15% cu aproximatie din prosteala care o vand pe piatza, toti au interesul sa vanda cat ma mult niste hartii , iluzii ca sa castige cat mai mult. Si daca nu ai o cunostinta bazata la asigurari nu iei frate nici cate este negru sub unghie ca despagubire. Sunt sute de forumuri sau bloguri care au ca subiect principal firmele de asigurari si modalitatea e despagubire.............

Marius Radu

Citat din: barabasl din Februarie 15, 2013, 05:36:12 PM

riscurile asigurate nu prea au probabilitatea de a se realiza, cu o exceptie... insecticide si (ierbicide). Aici nu inteleg exact prima data recuperati paguba de la vinovat sau prima data sintem despagubiti.
Despre ce firma de asigurare e vorba?

Probabilitatea intamplarii unui eveniment difera de la caz la caz si cel mai probabil si in functie de zona. Probabil pentru dumneavoastra exista doar riscul unei daune provocate de tratarea culturilor (sunt acceptatea ambele variante - ierbicide si erbicide  :) ).

Despagubim asiguratul si actionam in judecata pe cel ce a produs paguba (dreptul asiguratorului la actiunea in regres,pentru despagubiri, contra celor raspunzatori de producerea prejudiciului, deriva din subrogarea in drepturile asiguratului sau, in limita indemnizatiei platite si este valorificabil pe calea dreptului comun).

Compania de asigurari este germana, activeaza pe piata din Germania de aproximativ 200 de ani si se numeste Gothaer.

Marius

cristipep

Bine , iti ia albinele si iti lasa lazile inmatriculate, atunci ce mai faci?

Citat din: stefanm din Februarie 15, 2013, 09:32:56 PM
Citat din: cristipep din Februarie 15, 2013, 09:24:50 PM
Poti sa le demontrezi ca stupii au fost furati???? NU ,asa ca...........dai banii degeaba
Sunt inregistrati in asociatie,au placute de inmatriculare,asa si cu masinile...
Da' nu-i asa ca nici Cioaca nu e criminal? Chiar, ce mai face Elodia? =))

stefanm

Citat din: cristipep din Februarie 18, 2013, 02:16:40 PM
Bine , iti ia albinele si iti lasa lazile inmatriculate, atunci ce mai faci?

Citat din: stefanm din Februarie 15, 2013, 09:32:56 PM
Citat din: cristipep din Februarie 15, 2013, 09:24:50 PM
Poti sa le demontrezi ca stupii au fost furati???? NU ,asa ca...........dai banii degeaba
Sunt inregistrati in asociatie,au placute de inmatriculare,asa si cu masinile...
Da' nu-i asa ca nici Cioaca nu e criminal? Chiar, ce mai face Elodia? =))
Prietene ,vad ca tu tii cu ursu' ,stii bancul ,nu? =))
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cristipep

Daca tii neaparat sa-ti faci asigurare ...esti invitatul meu ........eu tin cu albinele    :D

kamy

din fericire sau din pacate,cum vreti ,imi castig pita cea de tate zilele din asigurari!
ce pot sa va spun despre asiguratori e faptul ca sant cei mai seriosi cand le dai banii,au un zambet pana la urechi,cand le ceri te confrunti cu fata nevazuta,hapt pe dos!
nu as avea curajul sa arunc banii pe asigurarea stupilor hai sa zicem cu o singura exceptie,GOTHAER,care pana intra de-abinelea pe piata musai sa fie seriosi!in rest mi se par ca se asigura doar riscuri ,,pe luna,, ba unde mai pui ca astepti vre-un an dupa cativa banuti?