asigurari facultative pentru stupine

Creat de stefanm, Ianuarie 01, 2013, 05:39:39 PM

« precedentul - următorul »

cipriene

Citat din: tassevasi din Ianuarie 04, 2013, 11:12:32 PM
:) :) Eiiii, vrei cam multe  si asigurat si despagubit  :).
   Asta inseamna ca treb sa fi  avut o paguba serioasa .

nu doresc la nimeni evenimente, Doamne fereste!
dar despagubirea este singura cale sa afli daca un asigurator este serios sau nu.
eu am incetat sa mai platesc asigurarea casco la masina exact din acest motiv. toti asigura, vb frumos, dar.....doar povesti :yahoo_cry:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefanm

Citat din: cipriene din Ianuarie 04, 2013, 11:36:00 PM
Citat din: tassevasi din Ianuarie 04, 2013, 11:12:32 PM
:) :) Eiiii, vrei cam multe  si asigurat si despagubit  :).
   Asta inseamna ca treb sa fi  avut o paguba serioasa .

nu doresc la nimeni evenimente, Doamne fereste!
dar despagubirea este singura cale sa afli daca un asigurator este serios sau nu.
eu am incetat sa mai platesc asigurarea casco la masina exact din acest motiv. toti asigura, vb frumos, dar.....doar povesti :yahoo_cry:
Asa este, chiar azi am avut o experienta neplacuta legata de casco si asa ca mi-a pierit interesul ptr orice fel de asigurare,una spun si alta iti ascund.Cand vine vorba de despagubire te pun sa platesti 2000lei si ei iti dau 50de bani :mad:,tocmai promiteam sa vin cu informatii de la un broker dar mi-a trecut :smile:
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cristipep

Orice asigurare este pentru linistea noastra atata timp cat nu sunt evenimente, in cazul in care le ai ...e GROAZNIC mai ales daca nu ai o cunostinta ceva la firma de asigurari.Sunt si eu patit cu un casco.

silviu

             Imi pare rau stmati colegi ca trebuie sa va contrazic putin.Daca se vorbea de RCA nu interveneam.E drept ca sunt firme si firme ,si inca nu dau nume,dar eu am specificat main sus.Depinde de cel care iti face asigurarea.Daca vei cadea in plasa unui agent de la un broker care intra pe calculator siface cateva RCA pe luna atunci este f.posibil sa iei plas (nu ca nu ar fi si intre agenti unii bine pregatiti dar sunt f.putini).Daca discuti cu in inspector bun dpete la o firma BUNA este cu totul altceva.Si va mai spun ceva ."Si daca nu v-am spus-o ,o repet"(Nae Ionescu).Inainte de a semna contractul de asigurare si de a scoate banul din buzunar,cititi foarte bine ce se asigura si mai ales EXCLUDERILE,apoi intrebati cat este fransiza si daca este revenire la suma asigurata.
         Daca nu "sunati un prieten" si in masura in care pot va stau la dispozitie.
   Dupa ce apar conditiile de la ASTRA putem discuta putin la concret.Daca doriti lamuriri in masura in carte stiu sau ma pot informa va astept.
   Sunt curios ce aventuri ati avut cu CASCO si la ce firme.Daca aveti timp scrieti aici sau pe privat.
                      Cu stima,
                               Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

balasbebe

Va rog sa specificati, 2-3 exemple in care eu daca mi-am asigurat stupii, in care nu-i mai am pot sa fiu despagubit. Macar unul, dar la acest exemplu sa-mi spuneti si in ce conditii nu-i pot primi.
Va spun eu ca daca i-am asigurat nu mai vad nici stupii nici banii.

cristipep

Toate firmele de asigurari au aceleasi conditii de asigurare si despagubire:


  • otrăviri cu substanţe folosite la tratarea culturilor agricole şi a pomilor (erbicide, insecto-fungicide) din zona de influenţă a stupinei, dar numai în cazul în care tratarea culturilor / pomilor a fost anunţată la primărie sau alte organe locale
  • incendiu, explozie, trăsnet, căderi de corpuri aeriene şi terestre
  • inundaţii
  • furtună
  • alunecări / prăbuşiri de teren
  • bolilor de orice natură

Dar bine...suna frumos dar cand e vb sa-ti dea banii..........

balasbebe

Ei te anunta ca vei fi stropit, dar n da ziua, de perioada, care este destul de larga, si nu poti pleca cu ei. Am primit instintarea pentru o saptamana de exemplu.
Daca esti inundat nu vezi banii deoarece ai pus stupii in zona inundabila.
La boli nu capeti banii, nici pentru rozatoare.
Poate pentru furtuna, trasnet, pe astea nu le cunosc.
Da poate pentru alunecari de teren, caderi de corpuri din cer. Singura boala acceptata este loca americana, de care nu te poti feri. La Varroa, nu capeti nimic, la fel daca mor de foame.
La incendii, este ca si la furt, ca nu ai luat toate masurile de paza contra incendiilor sau de hoti.

  Ca o concluzie, vei primi bani doar din caderile de avioane sau comete, sau alunecari de teren
  Oare se mai merita?

cristipep

Eu nu as plati niciodaa pentru asa ceva...ca nu ma ajuta la nimic.

silviu

           Bun!Sa luam pe rand problemrle:
I.deosebirile intre conditiile de asigurare la diferite case de asigurari sunt minime.Nu acelasi lucru putem spune de prima de asig. si evident modul de despagubire.(Chiar nu ai postat cotatia de prima la ASTRA si eventual fransiza).
II.
  1.la problema cu erbicite,pesticide etc. trecem pentru eu consider ca a fost suficient lamurita pentru informare generala
  2.incendiu - din diferite cauze in zona pot apare incendii,care sa afecteze stupina (de la stupine vecine,fenomene naturale,chiar focul din vatra proprie - daca nu este neglijenta grava a asiguratului) - se despagubeste,am despagubit fabrici intregi de miliarde,case si cabane.
  3.explozie - poate exloda butelia de aragaz,masina etc.care pot afecta i parte din stupi  - se despagubeste
  4.trasnet - in pastoral sau pe vatra la un plafon foarte jos de nori sau alte cauze poate trasni direct in stupi,sau sa zicem cum de obicei facem vatra la geana padurii sau sub pomi,copaci etc. poate fi trasnit un arbore sau altceva cate poate afecta stupina.
  5.caderi de corpuri - aeriene - mai putin probadil si posibil,dar terestre am dat si eu doua ex.(dislocate de expl. ,trasnet ,inundatie,alunecare de teren etc)
  6.inundatii - inseamna in limbaj asigurari - revarsarea necontrolata a apelor unui rau,lac etc. ca urmare a caderii unei cantitati mari de apa intr-un timp foarte scurt sau topirea brusca a zapezii(definire pe scurt) . Sa spunem ca eu,baiat inteligent imi fac vatra in albia cunoscuta ca inundabila a unui rau.Atunci ioc despagubire.Dar,daca sa zicem imi fac vatra in apropierea raului dar zona nu este cunoscuta cu inundatii in ultimii 10 ani sa zicem,si in urma unei averse puternice stupina este inundata - atunci vom primi despagubire.
  7.furtuna - daca in urma unei furtuni (vant mai puternic de 60m/s zboara capacele de pe stupi si sunt afectate albinele,se darama stupii de pe stative, se rup crengi de arbori,sunt zburate alte corpuri care lovesc stupii si ii afecteaza - se despagubeste.
  8.alunecari de teren - s-a explicat corect de catre colegul de mai sus.
In privinta bolilor OMNIASIG nu le despagubeste (vad din cond. de asig.).ASTRA din ceea ce a postat Cristipep vad ca despagubeste,dar eu pana nu vad concret conditiile de asigurare si repet EXCLUDERILE nu ma pronunt.
  De asemenea informatii bune privind asigurarea se pot culege din Cererea chestionar care este obligatoriu sa o completeze asiguratul (si de obicei acesta nu-i da cea mai mica importanta) si pe baza careia inspectorul de asigurari stabileste riscul,calculeaza cotatia etc.Ar fi multe de discutat dar v-am plictisit destul.Daca pe cineva intereseaza si alte aspecte in masura posibilit. va stau la dispozitie.
Doar un sfat:nu face-ti o asig. la primul om care spune ca este agent pe nu stiu unde - mai ales din cele care nu sunt obligatorii.
                       Cu stima,
                                 Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

cristipep

Am discutat destul pe tema la ce fac ei pentru noi daca ne asiguram.........vreau si eu sa dati cateva exemple de oameni care au avut nenorocul sa apeleze totusi la aceste asigurari si au fost multumiti de serviciile lor.Ma refer la asigurarile pentru stupi.Eu stiu 2 care au luat TZEAPA, au facut asigurari la inspectori de asigurari, au promis aia marea cu sarea si cand au avut nevoie in momentul in care ia luat la unu apa stupii la altu de la chimicalele de pe camp..........NIMIC nici un leu NU AU VAZUT.Au gasit tot felul de motive sa nu le dea banii. Este bine ca oamenii sa stie , asigurarile sunt o mare tzeapa pentru noi .

Aurel

  Asigurarile asigura venitul firmelor de asigurare oricare ar fi ele.

silviu

    Dragii mei forumisti!
  Ca unul care a lucracait multi ani in asigurari si nu chiar pe orice functii,va spun ca nu este asa,numai ca la noi din dorinta de a face asigurarea ,inspectorul sau agentul nu informeaza destul de bine pe asigurat,iar asiguratul nu are nici rabdarea si din pacate inca,nici stiinta sa citeasca un contract de asigurare.
  Si atunci cand asteptarile noastre sunt prea mari de la o firma de asigurari luam teapa.
  In anii in care m-am ocupat de asigurari nu am asigurat albine, am asigurat insa vaci de lapte (care s-au despagubit cand a fost dauna) cai si foarte multi vitei.La cai si vitei nu am avut daune,dar BCR ASIG. fiind o firma serioasa a despagubit vacile care au murit si va rog sa ma credeti ca nu au fost bani putini.
                              Cu stima,
                                        Chis
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

cristipep

Lucrai cu ei nu? asta este secretul.........

balasbebe

Daca   ar fi cat de cat viabile am gasi si stupari care si-au asigurat albinele.
Stiu cazuri in Salaj care au fost despagubiti de stat pentru loca, fara sa fie asigurate albinele.

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333