asigurari facultative pentru stupine

Creat de stefanm, Ianuarie 01, 2013, 05:39:39 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

La asigurare se prezinta o lista, pentru care nu primesti banii: rozatoare, inundatii, boli, etc. Nu se specifica pentru ce se acorda despagubirea stupilor. Este destul de ciudat.

cristipep

Cei de la ATSRA mai fac asigurari la stupine dar nu se merita , ei te despagubesc doar daca ai caamitati naturale,inundatii nicidecum daca au murit din cauza substantelor chimice.......

cipriene

cea mai buna asigurare este grija stuparului.
lucrez in domeniul agrobusiness si ma uit le fermierii care-si fac asigurari pe culturi. in caz de daune, rare sau foarte rare sunt situatiile cand primesc despagubiri de la firmele de asigurari.
asigurarile sunt o mare jegmaneala!!!!
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep


cipriene

pai si atunci de ce fel de asigurari vorbim aici? :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Despre asigurarile pentru stupine, sunt se fac dai bani dar .........nu prea iti iei banii decat dupa conditiile lor.

silviu

   Uite,pana va mai dati voi cu parerea eu maine sper sa va pot da un raspuns concret.In asigurari trebuie sa fi foarte atent ce asiguri si pentru ce asiguri.Asta ca sa nu patesti ca cei care tipa ca au "ful casco"(asa ceva nu exista).Fiecare til de asigurare are conditiile ei bine stabilite de asigurator,ca in caz de dauna sa se plateasca cat mai putin si de aceea eu sfatuiesc ca la incheierea oricarei asigurari facultative sa studiati foarte bine ceea ce nu se despagubeste (peste asta cel care face asig.trece repede,mai ales daca este un agent de la vreun broker- sau pur si simplu nu stie).
                   Cu stima,
                               Chis
PS- pe vremea cand lucram la BCR Asigurari se asigurau si fam. de albine,si la Carpatica se asigurau,ma interesez si va informez.
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

cristipep

Nu-mi dau cu parerea, socrul meu lucreaza la ASTRA...asa ca....................

cipriene

asa cum am mai spus: cea mai buna asigurare este paza stupilor si banii la ciorap.
sau altfel spus: inchipuiti-va ca mergeti cu masina avand peste 100 k/h, deschideti usor geamul si aruncati banii pe geam.
la ce folos sa-mi fac asigurare daca nu-mi aduce nici un folos? poate doar un oarecare confort psihic  :uimit:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cristipep

Eu nu pot avea un confort psihic cand dau bani....vb ta aiurea....si mai ales ca nu iti dau banii asa usor.....

cipriene

confortul sa vina din faptul ca cineva-ti preia riscurile (oricare-ar fi ele), nicidecum ca dai bani  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

silviu

  CRISTIPEP ... socrul tau lucreaza la ASTRA>>> bun.Si atunci ce are astra in portofoliu pe acest domeniu.Concret.

    Promis si interesat.La OMNIASIG exista in portofoliu asigirarea familiilor de albine
2. OBIECTUL ASIGURĂRII
2.1. Obiectul asigurării îl constituie:
(i) familiile de albine - crescute şi exploatate în sistem gospodăresc sau industrial;
(ii) stupii;
(iii) cantitatea de miere din stupi.
3. RISCURI ACOPERITE
OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP acordă depăgubiri pentru:
3.1. pierderea familiilor de albine aflate în afara stupilor, ca urmare a:
(i) otrăvirii cu substanţe folosite la tratarea culturilor agricole şi a pomilor (erbicide, insecto-fungicide) din zona de influenţă a stupinei, dar numai în cazul în care tratarea culturilor / pomilor a fost anunţată la primărie sau alte organe locale;
3.2. distrugerea stupilor, cauzate de:
(i) incendiu, explozie, trăsnet, căderi de corpuri aeriene şi terestre
(ii) inundaţii;
(iii) furtună;
(iv) alunecări / prăbuşiri de teren.
4. EXCLUDERI
OMNIASIG VIENNA INSURANCE GROUP nu acordă despăgubiri pentru daune cauzate, produse sau agravate, direct sau indirect, de:
4.1. pierderea familiilor de albine, ca urmare a:
(i) bolilor de orice natură;
(ii) lipsei de hrană.
4.2. distrugerea stupilor şi/sau pierderea familiilor de albine survenite pe timpul transportului.
5. SUMA ASIGURATĂ
5.1. Valoarea de asigurare reprezintă:
(i) pentru familia de albine / stup – valoarea reală de asigurare;
(ii) pentru mierea din stupi – produsul dintre cantitatea per stup (stabilită conform normelor tehnologice apicole

   Amanuntele sunt de discutat,tariful in mare este 6% din suma asigurata cu o fransiza de 10% carte se poate negocia.Pentru asigurari mai maricele eu negociam si o reducere.
    Acuma cat de acoperitoare sau nu considerati ca este asigurarea ramane la latitudinea fiecaruia.
   Daca aveti nevoie de alte lamuriri la obiect (poate si cea cu frigiderul),apelati cu incredere la mine.Poate prinde bine.
                CU STIMA,     
                         Chis             

                               
"Dumnezeu nu ne cere minuni.Acelea le face EL."
     Arhm.Arsenie Boca

cipriene

este cineva pe acest forum care si-a asigurat stupii si care a fost si despagubit??
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

tassevasi

 :) :) Eiiii, vrei cam multe  si asigurat si despagubit  :).
   Asta inseamna ca treb sa fi  avut o paguba serioasa .

cristipep

Maine am sa postez conditiile de la ASTRA sa nu vb eu din amintiri.......dar cam toti au aceleasi conditii .