asigurari facultative pentru stupine

Creat de stefanm, Ianuarie 01, 2013, 05:39:39 PM

« precedentul - următorul »

stefanm

Va salut si la multi ani!
Stie cineva despre asigurarile pentru stupi sau are cineva o asemenea asigurare?Ce daune acopera si cat costa aprox. Vad ca s-au indesit furturile de stupi si ma gandesc ca e posibil sa existe si astfel de forme de asigurare.Multumesc pentru amabilitatea de care sunt sigur ca o sa dati dovada. %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

D006

   Nu exista asa ceva , cine este prost sa-ti asigure o marfa pe care tu o lasi nepazita !   hai sa fim seriosi !  Daca tii la albine le asiguri paza non-stop !

cipriene

corect!
citeam undeva pe alt topic despre sistemele electronice de supraveghere a stupinelor dar nimic nu se compara cu paza umana. asta este sfanta.
eu mereu las stupii in preajma unei ferme sau a unei locatii ude exista paza permanenta. garantia faptului ca o sa gasesc stupii primeaza cantitatii de miere obtinuta.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bio

..ai grija ca 80% din paznici sunt si primii hoti care i-ti vor calca stupina.


Stupina este pazita mai mult de "respectul" care-l inspiri hotilor din zona. Prinzi un hot, il calci pe git si apoii ceilalti hoti din zona se vor gindii de 2 ori inainte de a face vreo miscare.

doru AN2

    Daca aveti informtii despre dispozitive electronice ce pot fi atasate stupului ptr .semnalizarea,depistarea etc. a unui eventual furt va rog sa expuneti cunostiintele dvs. ,pentru a putea fi achizitionate si folosite ca atare.   
                  LA MULTI ANI!

cipriene

Citat din: bio din Ianuarie 01, 2013, 08:40:28 PM
..ai grija ca 80% din paznici sunt si primii hoti care i-ti vor calca stupina.


Stupina este pazita mai mult de "respectul" care-l inspiri hotilor din zona. Prinzi un hot, il calci pe git si apoii ceilalti hoti din zona se vor gindii de 2 ori inainte de a face vreo miscare.

cazuri si cazuri.
asta vara gaseam mereu adapatoarea plina cu apa si nu intelegeam ce se intampla, de unde apa??!!!! ulterior sa aflu ca un tractorist care trecea prin zona le punea in fiecare zi apa si totul ca sa primeasca si el un borcan de miere sa duca si el acasa la copii.
mita cu borcanul de miere inca functioneaza  :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefanm

Si totusi asemenea asigurari exista,s-a mai dezbatut subiectul pe unul din forumuri la un moment dat dar nu mai stiu pe care .Binenteles ca asigurarea (de orice fel)se face cu conditia respectarii unor clauze.Aici nu vorbim de perioada pastoralului cand lasi pavilionul singur in camp sa ti-l" pazeasca" asiguratorul,vorbim de situatia in care ai stupii intr-o gradina a unei case in perioada de toamna ,iarna  si noaptea vin niste "apicultori"de ocazie si te usureaza de cativa stupi. %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

bucovineanu

Pentru furturi de stupi nu te asigura nimeni.

cipriene

pai si care-i diferenta din camp sau din curte?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefanm

Pai ar fi ceva de genul ca frigiderul e sigurat in locuinta nu si daca il tii in fata portii.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cipriene

pai si de ce sa-mi asigur stupii daca-i tin in curte?
e ca si cum mi-as asigura chilotii sa nu-mi fie furati atunci cand ii port! :hippo:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefanm

Sa inteleg ca nu prea-i porti? =))Hai ca nu cred ca nu intelegi. :)
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cipriene

glumesc si imi cer scuze daca-am sarit calul.
dar nu cred sa asigure vre-o societate de asigurari stupii, iar daca nu o fac cand sunt cu ei in pastoral, ce rol mai are asigurarea?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

stefanm

Nu m-am suparat,trebuie sa "ne mai radem",idea e ca in pastoral stai cu ei ,cand i-ai pregatit de iernare ii aduci in curte,gradina,sunt inactivi si mai usor de manipulat.Poti fi plecat de la locatia respectiva.Asta era idea...Am sa discut cu un broker de asigurari si am sa postez %%-
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

cipriene

ok, chiar sunt curios. din cate stiu eu groupama faceau ceva asigurari de genul asta, dar nu stiu daca mai fac si in ce conditii.
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)