Intrebari pentru Edy.....cu raspuns garantat

Creat de edy, Decembrie 30, 2012, 08:57:03 PM

« precedentul - următorul »

edy

Nici in China situatia d.p.d.vedere apicol nu este asa de roz,sunt zone de marimea Moldovei n oastre unde nu exista sau mai bine zis nu supravietuieste nici  o familie de albine,dar ei pentru a face macar treaba albinelor in ceea ce priveste polenizarea arborilor fructiferi folosesc copii de la scoli.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Spre exemplu undeva prin America de Nord (daca imi aduc bine aminte) cea mai mare firma apicola din lume detinea pana mai ieri peste 200.000 de stupi,este ceva nu?
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

   Sunt 200000 de stupi dar nu este un singur proprietar , aici e smecheria .  :wink2:
  Si ACAR-ul nostru se poate lauda cu 800000 colonii de albine  in asociatie  , in fapt e cea mai mare asociatie apicola din lume , dar nu are un singur proprietar .
   Eu cind ma refer la ferma ma gandesc la cati stupi sunt in proprietatea UNUI SINGUR OM.
   Eu stiu ca cel mai mare proprietar are undeva la 13000 familii de albine.

valter

edy , folositi facuri artificiali de la Cooperativa Piemonte sau faguri din plastic?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

edy

Oricum 13.000 de stupi ca sa-i detina un singur proprietar este ceva ce aici in Italia nu exista asa ceva,cea mai mare firma apicola are pana in 5000 de stupi.
Eu folosesc faguri artificiali, mai stiu eu pe la noi prin tara pe cineva care folosea faguri artificiali dar sa lasat pagubas-da sunt buni dar foarte scumpi si deci nu se merita investitia-daca ai 10-20 de stupi poate,daca depasesti vreo 100 te c-am rupe la buzunar-si nu-ti convine. Cineva mai demult a incercat sa-i faca si din platina dar un pachet de asfel de faguri valora cat o masina noua-deci astfel de inventii nu vor avea succes in apicultura-voir ramane mereu la nivel de hobisti-inventii de si pentru hobisti,nuimic mai mult-astfel de faguri din plastic pentru cat se folosesc mult in America ,sau mai bine zis se foloseau.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Obombo

#21
Citat din: edy din Ianuarie 01, 2013, 09:45:40 PMApicultorul care nu depasteste facturatul intr-un an de 6-7 mii de euro(aici aceste legi se shimba de la un an la altul) nu este obligat sa-si deschida partita IVA ...
Cel ce depaseste acest facturat pe an este obligat sa-si deschida partita IVA, si sa plateasca taxe,de asemenea  el va trebui sa faca parte ,sa se inscrie la o asociatie apicola din zona unde opreaza ,...
Edy, iar trebuie sa te contrazic. Daca vrei sa vinzi in mod legal, chiar si un borcan de miere, in Italia, trebuie sa ai cel putin PFA (partita IVA), iar daca vrei sa vinzi si in alta parte decat acasa, trebuie sa fii inscris in Registrul Intreprinderilor. Bineinteles, trebuie sa folosesti un laborator de extractie autorizat, al tau sau inchiriat. Daca apicultura nu este ocupatia principala si daca facturezi mai putin de 7000 €/an esti scutit de plata TVA-ului.
Inscrierea intr-o asociatie apicola nu e obligatorie.

edy

Asa este cum zice nea Obombo,el explica mai bine in chestii de-astea comerciale.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

Dupa cum am mai scris pe undeva am avut multi dar am redus avand in prezent peste 400 de familii de albine intretinute in stupi verticali de 10 rame tip Dadant, urmand ca in urmatorii ani sa depasesc din nou 1200-1500 de familii de albine,si sa ajung pe undeva pe la 10.000 -cu ajutorul lui Dumnezeu mergem inainte !
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Bătrânul

EDY ! Noi comunitatea apiardeal in frunte cu moderatorii am decis sa-ti facem o vizita de citeva zile la vara. Nu-ti face griji aducem corturi si dormim in stupina ( nu te bagam in cheltuieli) Scrie adresa exacta UNDE TE GASIM ,si cind propui sa venim !!!!  :uimit: :uimit: =D> =D>

edy

Sper sa nu glumiti ca sa stiu sa ma pregatesc,oricum aici avem spatiu pentru a sta cateva sute de corturi si deci cati mai multi apicultori vor vi chiar si cateva sute vor fi toti bineveniti la mine in azienda. Cum azienda mea a fost deja vizitata de foarte multi apicultori italieni si francezi apicultorii romani atata de dragi mie vor fi tratati cu cea mai mare stima si respect !!!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Pentru mine ar fi ideal daca ve-ti putea veni prin luna august al acestui an deoarece am mai putina munca si deci am timp sa va pot explica anumite aspecte importante ,oricum ramanem in contact si prin luna iunie va voi spune exact adresa si perioada cand ne vom intalni, important este sa ajungem toti cu bine la vara .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

Bătrânul

Multumim Edy dar  din ce cauza ne poti da adresa numai in iunie ?????????????????? :) :) :uimit: :uimit: :uimit:

doru AN2

     Bine ai mai punctat BATRANUL!!!!!! EDY, exista o explicatie????

edy

Nu exista nici o explicatie,mie imi place sa fiu discret,va spun ca azienda mea se afla la vreo 40 km de Torino,si cativa apicultori romani din zona care m-au sunat stiu pe unde se afla-hai ca sa fie o surpriza si pentru voi asa mi se pare mai interesant si frumos-explicatia ar fi aceea ca nu-mi plac surprizele neplacute .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy