tahograf la masina stupi

Creat de liviu sorin, Decembrie 02, 2012, 07:47:09 AM

« precedentul - următorul »

dan motu

daca nu intervin modificari nu trebuie proiect


liviu sorin


liviu sorin

cit platiti impozit la primarie ptr. masina?
am platit 140ron in 1012.(autoutilitara 1200 t) ,asigurarea ne omoara 760 ron pe 6 luni.

alex_sa

Citat din: liviu sorin din Decembrie 06, 2012, 06:01:30 AM
stiti si pretul ? multumesc :hi:
la Tirgu Mures pretul este de 11milioane  lei (veci) +proiectul daca e cazul.

ANITEI

Ce avantaje sunt sa fie camionul apicol? Eu am limitator si tahograf omologate , verificate etc
'' Pot totul in HRISTOS , care ma intareste.'' Filipeni 4:13

roi_ag

Citat din: ANITEI din Decembrie 06, 2012, 11:02:48 AM
Ce avantaje sunt sa fie camionul apicol? Eu am limitator si tahograf omologate , verificate etc
Niciun avantaj !

alexutu

am gasit legea nr 89 din 28 aprilie 1998 Legea apiculturii Cap IV Stimularea producatorilor apicoli Art.16 litera b
In care spune ca masinile omologate sunt scutite de impozit ,am cautat si nu am gasit nimic modificare la lege
00007

mosunick

Undeva e o eroare cred...

Art. 15 (nu 16) lit. b se refera numai la plata taxei de drum si nu acorda de fapt niciun beneficiu... Legea a fost republicata in 2010 (Monitorul Oficial cu numărul 549 din data de 5 august 2010):
"Art. 15
Producătorii apicoli beneficiază, totodată, şi de următoarele facilităţi:
a)acordarea de credite pentru procurarea de stupi şi familii de albine, unelte şi utilaje apicole, precum şi
pentru retehnologizarea capacităţilor de producţie existente, în conformitate cu prevederile Legii creditului
agricol pentru producţie nr. 150/2003, cu modificările ulterioare, şi ale Ordonanţei Guvernului nr. 14/2010
privind măsuri financiare pentru reglementarea ajutoarelor de stat acordate producătorilor agricoli,
începând cu anul 2010, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 74/2010;
b)pentru vehiculele destinate transportului, în campania de stupărit pastoral, al echipamentelor apicole,
pavilioanele şi remorcile apicole ale acestor utilizatori, vor achita tariful de utilizare a reţelelor de drumuri
naţionale ori de câte ori este nevoie, astfel: o zi, 7 zile şi 30 de zile;
c)în fondul forestier de stat, amplasarea gratuită a stupilor în pastoral pentru valorificarea surselor
nectaropolenifere."

Nu se face nicio referire la scutirea de impozit... din pacate.
Stima,
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

zumzum

Buna. as avea si eu o parere. Pentru aconduce o utilitara peste 3,5t iti trebue permis corespunzator si atestat,deci pregatire profesionala.Prin lege orice utilitara peste 3,5t trebe echipat cu tahograf.Tot prin lege daca folosesti masina in scopuri necomerciale nu seaplica decretul care prevede tahograf,timpi de repaus condus ,licente de transport si altele.Cand am zis asta la ARR am primit raspuns ca la noi nu se aplica din motiv ca nu au incredere in oameni.Deci se poate lega de tine daca te opreste.Depinde de omul de la ISCTR.Cat despre impozit,din2012ptr autospeciale transport stupi nu se aplica reducerea de impozit.Ptr remorci(pavilioane) da.