Hotii fura stupi acum .

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2012, 09:53:16 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Apropo de furat stupi!
Un prieten avea stupii in curtea unui cunoscut de-al sau, intr-o localitate aflata la vreo 10 km de locul de munca al prietenului. (o vatra temporara, pentru o saptamana).
Intr-o zi prietenul meu primeste o vizita la serviciu, din partea a doi tineri pe care nu ii mai vazuze pana atunci. Acestia l-au intrebat daca nu cumva doreste sa cumpere vreo 20 de stupi, pentru ca aflasera ca prietenul meu este apicultor!
I-au spus ca cei 20 de stupi sunt ai bunicului unuia dintre ei. Din vorba in vorba, prietenul meu a aflat unde sunt amplasati stupii si... SURPRIZA!
Era vorba despre stupii sai!
Tinerii intentionau sa fure stupii in noaptea urmatoare si sa ii duca direct acasa la prietenul meu, fara sa stie ca de fapt de la el ii furau!

Deci, nimeni nu fura stupii pana nu are deja gasit clientul, pentru ca nu are cum sa stea cu ei in curte si sa ii prinda politia! Ii fura si ii livreaza direct cumparatorului, in aceeasi noapte!

Intai gasesc clientul, iar apoi fura stupii! Sau, mai rau, clientul le spune de unde/ce sa fure!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sandupop

#31
Citat din: sandupop din Aprilie 02, 2013, 09:47:14 PM
Citat din: cristipep din Aprilie 02, 2013, 08:57:13 PM
Totul este pe comanda sunt sigur de asta.
Subscriu si eu, sigur sunt la comanda.
Sau poate hotii sunt...."apicultori"...se bazeaza pe principiul "sa moara capra vecinului" ..."de ce el sa aiba albine si eu nu"... in orice caz mi-ar place sa prind unul in stupina mea... :yahoo_cry: :yahoo_cry: :yahoo_cry:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

cristipep

Si ce-i faci ???? Daca il rupi in bataie ( depinde cati sunt) tot tu ajungi in mainile militienilor asa ca.....................

sandupop

Citat din: cristipep din Aprilie 03, 2013, 09:46:44 AM
Si ce-i faci ???? Daca il rupi in bataie ( depinde cati sunt) tot tu ajungi in mainile militienilor asa ca.....................
Asta cam asa este, .... dar macar m-am racorit si nu cred ca ala (sau aia) va mai pune mana pe lucrurile altora, indiferent de consecinte,....ca de scapat cu un avocat bun scapi :yes: :yes: :yes:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bucovineanu

Asa spera si Becali aunci cand ia fost furata masina.  :smile:

sandupop

Citat din: bucovineanu din Aprilie 03, 2013, 09:20:57 PM
Asa spera si Becali aunci cand ia fost furata masina.  :smile:
:D Aici aveti dreptate, tot hotii vor fi gasiti nevinovati...mama lor....am zis si eu asa la suparare  :mad:, dar cand esti pus in fata faptului implinit nu sti cum poti sa reactionezi.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Bybi917

Citat din: sandupop din Aprilie 03, 2013, 09:14:26 PM
Citat din: cristipep din Aprilie 03, 2013, 09:46:44 AM
Si ce-i faci ???? Daca il rupi in bataie ( depinde cati sunt) tot tu ajungi in mainile militienilor asa ca.....................
Asta cam asa este, .... dar macar m-am racorit si nu cred ca ala (sau aia) va mai pune mana pe lucrurile altora, indiferent de consecinte,....ca de scapat cu un avocat bun scapi :yes: :yes: :yes:
Aveti dreptate,macar scapi de stres   :D

bogdanab

azi am aflat de la un prieten apicultor despre o cunostinta de-a lui caruia i-au fost furati saptamana trecuta 48 de stupi intr-o noapte din Coltesti , jud Alba . Din ce am aflat eu de la prietenul meu stupii au fost dusi cu o camiometa cu prelata galbena pe care scria "materiale de constructii" . Cineva a vazut masina dar banuia ca e proprietarul care isi muta stupii. Am inteles ca au fost chiar verificati in interior stupii si luati cei mai buni  , a fost infundat urdinisu cu bucati de patura si incarcati , ar fi si ceva filmare de la o camera video din apropiere. lazile erau in majoritate nevopsite luate de la tg secuiesc .
daca la cineva ii se pare cunoscut sau afla ceva despre o tranzactie in zona jud Alba sau invecinat va rog sa anuntati

multumesc

Aurel

Citat din: cristipep din Aprilie 03, 2013, 09:46:44 AM
Si ce-i faci ???? Daca il rupi in bataie ( depinde cati sunt) tot tu ajungi in mainile militienilor asa ca.....................
Daca are nesansa si tu bafta sa-l prinzi in fapt, nu este nevoe sa-l rupi in batae.
Retineti e deajuns una altfel nu mai poti invoca legitima aparare.Daca sint mai multi si te tin puterile sa-i servesti la rind esti in avantaj si merg chiar mai multe.

sandupop

Citat din: Aurel din Aprilie 09, 2013, 04:38:30 AM
Citat din: cristipep din Aprilie 03, 2013, 09:46:44 AM
Si ce-i faci ???? Daca il rupi in bataie ( depinde cati sunt) tot tu ajungi in mainile militienilor asa ca.....................
Daca are nesansa si tu bafta sa-l prinzi in fapt, nu este nevoe sa-l rupi in batae.
Retineti e deajuns una altfel nu mai poti invoca legitima aparare.Daca sint mai multi si te tin puterile sa-i servesti la rind esti in avantaj si merg chiar mai multe.
Daca l-am prins in curtea mea, la stupii mei ... atunci, hotul sau hotii, nu o sa poata invoca legitima aparare....va garantez eu.
Ajung pe mainile organelor.... un fel de... " forme" umflate si pline de echimoze,.. ca doar am cateva zeci de mii de aliati si prieteni in stupina  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Aurel

    Salut Sandule!
Mai citeste odata postare mea si incearca sa intelegi .

Hermannstadt

Ziua buna,
     si prin inprejurimile noastre dau tarcoale, se pare ca stupi sunt la mare cautare si foamea ii mare  :wink:

Mai jos aveti un articol din ziarul local:

http://www.tribuna.ro/stiri/actualitate/la-furat-de-stupi-85956.html

Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

bogdanab

hotii au fost prinsi ...

http://alba24.ro/barbat-din-radesti-cercetat-de-politisti-a-furat-48-de-stupi-de-albine-in-valoare-de-aproape-24-000-de-lei-185898.html


Citat din: bogdanab din Aprilie 08, 2013, 09:26:08 PM
azi am aflat de la un prieten apicultor despre o cunostinta de-a lui caruia i-au fost furati saptamana trecuta 48 de stupi intr-o noapte din Coltesti , jud Alba . Din ce am aflat eu de la prietenul meu stupii au fost dusi cu o camiometa cu prelata galbena pe care scria "materiale de constructii" . Cineva a vazut masina dar banuia ca e proprietarul care isi muta stupii. Am inteles ca au fost chiar verificati in interior stupii si luati cei mai buni  , a fost infundat urdinisu cu bucati de patura si incarcati , ar fi si ceva filmare de la o camera video din apropiere. lazile erau in majoritate nevopsite luate de la tg secuiesc .
daca la cineva ii se pare cunoscut sau afla ceva despre o tranzactie in zona jud Alba sau invecinat va rog sa anuntati

multumesc

edy_mh

Proprietarul stupilor  a,gasit hotul........ din pacate politia nu are resurse pentru prinderea acestora.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

marian_6777

Si mai este intreg? Eu l-as pune sa faca reconstituirea fara echipament, si dupa ce in prealabil le-as agita un pic...
Politia... dor la panda cu radarul, ochiul la spagi etc.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.