Hotii fura stupi acum .

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2012, 09:53:16 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Pentru un puscarias, statul aloca lunar 24 milioane de lei vechi (2010 - 2013).
Gardianul care il pazeste (a se citi slujeste) pe puscarias, a primit lunar (in 2011-2012) sub 20 milioane de lei vechi.
Puscariasul toca banii aia linistit, iar gardianul trebuia sa plateasca facturi, taxe, consultatii, sa respecte legea, sa mearga la serviciu, etc.
E bine in Romanica! :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

  Hai ca m-ati pus pe ginduri  :)
  Cea mai buna "meserie ", inseamna  ca-i hotia .
  Ce ar fi sa ne inscriem  cu totii la concurs ,ca o sa devina  meserie de lux ,pai nu?? :D

tatar ady

La un vecin un hot a desfacut un stup si a scos doar ramele cu albine,a pus frumos capacul,paturica pe suport iar stupul l-a intors cu fundul in sus.Se fura si albinele.Extraordinar.

cristipep

A ajuns sa fie cea mai profitabila meseria ....hotitul de albine. La mine in zona au furat peste 200 de stupi hotii si asta din ce reclamatii au fost facute la militie.......

dan motu

inseamna ca este foarte grava situatia,fereasca dumnezeu de asa ceva,si pe la noi se mai executa dar nu asa,pe mine la salcam mau executat de 2 ziua undeva in jud arad

sandupop

Citat din: tatar ady din Martie 26, 2013, 03:18:10 PM
La un vecin un hot a desfacut un stup si a scos doar ramele cu albine,a pus frumos capacul,paturica pe suport iar stupul l-a intors cu fundul in sus.Se fura si albinele.Extraordinar.
unde asta? mai da niste detalii?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Marius-ursulakhe

Si la noi in sat acum doua saptamani a venit politia si a intrebat prin sat cine are albine si daca nu se stie de ceva achizitii noi pt ca in Beius sau furat 10 stupi de la un politai apicultor direct din gradina
Saptamana trecuta am mai intalnit un domn din loc Finis si si el sa plans ca ia furat cineva 3 cutii pe 20 rame ---stupi erau fara albina numai cu rame cladite
Asa ca fratilor vad ca peste tot se fura ca in codru sa incercam sa fim mai precauti si sa ne rugam sa nu puna hoti ochi pe stupi nostri  :hi:

bogdanab

eu cred ca mai vinovati sunt acei apicultori care cumpara acei stupi furati , ... daca se pot numi apicultori

Hermannstadt

Nu cred ca avem de unde sa ne dam seama daca stupii sunt furati, daca cel care i-au luat se si pricep in ale apiculturii, plus ca cei care se ocupa de asemenea lucruri (furat) cu siguranta se duc direct la pont, locatia este filata ceva timp, sa vada ce activitate exista in zona.

De exemplu am vazut tot felul de anunturi prin ziare ca se vand stupi, cate 5-10-20, pai acestia chiar pot fi furati !!

Sa ne fereasca Dumnezeu de asa ceva.


Numai bine!
:hi: :hi: :hi:
Cand esti mort, nu stii ca esti mort.Este greu doar pt ceilalti.La fel si cand esti prost. Phillippe Geluck
http://hermannstadt.sunphoto.ro/

elvis

Nu cred ca poate fi vreodata de vina cel care cumpara de vina...hotul da e vinovat.cred ca fiecare din noi a cumparat macar o data un lucru de altundeva decat din magazin de specialitate ... Da putem sa limitam fenomenul daca cumparam de lameni pe care ii cunoastem...eu asa fac dar doar pt ca fiind incepator am nevoie de mai multa siguranta si prefer sa cumpar de la un apicultor pe care I'll cunosc
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

sandupop

Citat din: elvis din Aprilie 02, 2013, 03:33:39 PM
Nu cred ca poate fi vreodata de vina cel care cumpara de vina...hotul da e vinovat.cred ca fiecare din noi a cumparat macar o data un lucru de altundeva decat din magazin de specialitate ... Da putem sa limitam fenomenul daca cumparam de lameni pe care ii cunoastem...eu asa fac dar doar pt ca fiind incepator am nevoie de mai multa siguranta si prefer sa cumpar de la un apicultor pe care I'll cunosc
Aici e nevoie de constinta si de bun simt... :) ceeace lipseste de obicei. Spiritul "balcanic"... invinge intotdeauna...... moca, chilipir, teapa.... nu cred ca putem sa eradicam acest concept, tot se va gasi unul caruia ii convine sa cumpere mai ieftin si din surse nesigure. Dar merita macar sa incercam..... eu preventiv mi-am luat pistol si sper sa nu fie nevoie sa-l folosesc.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

bucovineanu

Cel care cumpara nu se poate sa nu stie ca stupii sunt furati. De regula cel care fura intai cauta clientul dupa care face rost de marfa si o livreaza imediat clientului, de obicei la preturi mai mici decat pretul pietii. Chiar daca ii duce intai acasa si cheama cumparatorul, lucru  riscant pentru hot, cumparatorul isi poate da seama daca cel ce vinde e apicultor sau nu.

cristipep

Totul este pe comanda sunt sigur de asta.

catalin_d

Stupii se fura la comanda,doar nu o sa stea hotul cu ei in gradina si sa le mai bage cate o rama la cladit din cand in cand pana se iveste si cumparatorul...
Am si eu un vecin care s-a plans ca i-au furat 12 stupi si hotii nu's de gasit

sandupop

Citat din: cristipep din Aprilie 02, 2013, 08:57:13 PM
Totul este pe comanda sunt sigur de asta.
Subscriu si eu, sigur sunt la comanda.
Nu trageti!! ...Sunt incepator.