despre polen

Creat de aditza_71, Iulie 01, 2012, 12:17:50 AM

« precedentul - următorul »

uve

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 18, 2013, 06:06:32 PM
Polenul se pastreaza astfel :
- congelat la cel putin -18 gr.
- in mierea de albine ( de altfel asa este cel mai bine de consumat)
- uscat la uscator profesional si apoi inchis ermetic .

ATENTIE !!!  chiar daca este uscat polenul se dizolva in miere . daca aveti un polen uscat si nu se amesteca cu mierea este un polen prost uscat deci nu mai are nici o valoare .
   Chiar si la frigider , dupa maxim 30 de zile incepe sa dezvolte mucegaiuri !!!


    TOTUL TINE DE RECOLTARE , DACA NU ESTE RECOLTAT ZILNIC VEI MANCA MAI MULT MUCEGAI !
  UN POLEN USCAT LA SOARE SAU LA TEMPERATURA MAI MARE DE 42 GR. ESTE FIX 0 ( ZERO)
Uscator profesional de polen , SOLAR , face cineva ?
Ce cantitate (exprimata in litri) ar fi indicat sa aiba un asemenea uscator, in functie de numarul de stupi ?
In afara de cele doua conditii obligatorii de uscare(temperatura sub 42-45 grade si ferirea de razele solare) , ce conditii suplimentare credeti ca mai trebuie indeplinite ?
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231

gaby

cat polen se poate recolta lunar de la o familie  se poate tinne zilnic colectorul sau trebuie si zile in care scoatem colectorul pt a putea albinele sa isi faca si ele rezerva

dodo79

salut gaby.sunt si eu incepator.din cate am citit pe forum parerile sunt impartite.2-3 zile cu colector ,o saptamana far. sau 7 zile cu colector-14 zile fara.trebuie sa vezi cat polen au strans ptr puiet si asa poti sa faci un calcul  cam cate zile poti tine colectorul.asta bineinteles se ia si dupa perioada in care esti.astept si eu sa scrie unul mai profesionist sa vad daca am  invatat ceva de pe aici.

pharaonu75

Eu am tinut colectorul pe toata perioada culesului la amorfa, iar seara, in intervalul orar 18.00 - 19.00 (uneori chiar 19.30), lasam placa activa ridicata, pentru ca albinele sa duca polen in stup.
Am adunat, in medie, aproximativ 300 g. polen/stup/zi, iar cand am plecat de la amorfa aveam 2 rame cu pastura in fiecare stup, ceea ce inseamna ca este suficient polen pentru familia de albine daca lasi placa activa ridicata o ora/zi.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gaby

plasa antivaroua de pe fundul stupului poate fi folosita si ca gratar pt colectorul de polen de sub stup

marian sima

Pentru consum personal folositi pastura are elemente care nu se regasesc in polen si benefici pentru organism de 2-3 ori mai mari decit polenul.


gaby

ce se intampla cu polenul dace este congelat la o temperatura mai joasa de -18°c de exemplu la -10°c

tomy81

am stupina la 50 km si nu ma pot duce zilnic sa colectez polen.
din ce am citit colectorul de polen de fund este indicat in situatia cand nu poti merge zilnic sa-l ridici, daca ma duc la 7 zile e afectat polenul, mucegaieste.
dupa cum il usc sau il pun direct in congelator.

gaby

de preferat este sa il stangi zilnic si sa il pui direct la congelator dupa ce il cureti de eventualele impuritati

simi.

Va salut!
-domnule tomy dupa 7 zile cind il poti colecta dumneata eu zic ca 90% din el este mucegait (stricat)
deci daca nu poti colecta zilnic cel putin din 2 in 2 zile ar trebui colectat.

francisc

 
  Polenul este hidrofil ,  nu  poate fi lasa in nici un caz 7 zile pentru ca o sa colectezi numai mucegai,
ideal ar fi sa-l colectezi in fiecare zi.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

gaby

cand se pot monta colectoarele de polen

jenica67

        Depinde de zona, in Banat am vazut ca unii le-au montat, in urma cu mai mult de o saptamana.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?