Alergie la venin

Creat de popik50, Aprilie 10, 2012, 06:22:10 PM

« precedentul - următorul »

Viorelalbinaru

Salut, nu ma tem de venin sau ace am loat asta vara si 7 ace  nu se unfla aproape deloc .

octav

Si eu am o reactie asemanatoare. Daca ma inteapa sub nivelul capului ma umflu putin si ma ustura.
Am luat 2 intepaturi in aceeasi ureche anul trecut si au fost suficiente sa ma puna jos. M-a ajutat un coleg de pastoral cu masaj cervical si multa apa pe gat si cap pana a venit ambulanta.
Anul asta la fel, intepat de multe ori pe spate maini, etc. Am luat una in ureche si eram gata gata. De data asta cred ca doza a fost la limita. Am stat 10 min intins si am baut multa apa si mi-am revenit.
Tot zic ca nu ma mai apropii de ele fara masca, dar se intampla. Mi-am luat costum si incerc sa ma protejez cat pot de bine. M-as lasa de ele dar... a apucat sa intre veninul si acum... e mai greu sau foarte greu.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

jenica67

   Ai incercat sa scoti acul imediat si sa freci cu otet, locul muscaturii ???
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

cristipep

Si sa ai baterie la mobil si semnal sa poti suna la 112.
Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 13, 2012, 08:50:59 PM
inainte sa merg in stupina iau un claritine sau aerius. echipat cu masca, combinezon sau hanorac manusi, iar ca incaltaminte folosesc cizme sau bocanci etansi  :hi: :hi: :hi:

pistol28

Citat din: octav din Octombrie 27, 2012, 11:29:37 PM
Si eu am o reactie asemanatoare. Daca ma inteapa sub nivelul capului ma umflu putin si ma ustura.
Am luat 2 intepaturi in aceeasi ureche anul trecut si au fost suficiente sa ma puna jos. M-a ajutat un coleg de pastoral cu masaj cervical si multa apa pe gat si cap pana a venit ambulanta.
Anul asta la fel, intepat de multe ori pe spate maini, etc. Am luat una in ureche si eram gata gata. De data asta cred ca doza a fost la limita. Am stat 10 min intins si am baut multa apa si mi-am revenit.
Tot zic ca nu ma mai apropii de ele fara masca, dar se intampla. Mi-am luat costum si incerc sa ma protejez cat pot de bine. M-as lasa de ele dar... a apucat sa intre veninul si acum... e mai greu sau foarte greu.

Preventiv in portofel eu am o pastila de AIREUS n-ar strica sa aveti si d-voastra o pastila antialergie, pentru a o folosi la nevoie.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cipriene

cu ocazia targului de la Slobozia, mi-am luat si echipament nou (masca si bluza), pentru ca cel vechi s-a uzat.
in timp ce probam diferite costume sa vad care-mi vine, auzeam in spatele meu fel de fel de comentarii gen: ce fel de apicultor esti daca-ti pui masca?, cum poti sa lucrezi infofolit asa?, etc.
cu toate ca erau niste mosi, i-am intrebat respectuos de ce-i f... grija ce fac eu.
in opinia lor, a fi apicultor inseamna sa umblii cat mai despuiat de parca asa s-ar masura .... ce?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

RazvanTi

cum ce?
nebunia si lipsa de minte a batranetii... :P
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristipep

Prostia este talentul de a avea concepţii greşite.  :D

francisc

    Este riscant sa lucrezi fara echipament . Ca patitul nu stie nimeni.  Si eu lucram fara echipament cand i-mi permitea vremea ,mai primeam cite o intepatura ,mi-se umfla un pic dar nu aveam probleme,pina cind o albina m-a intepat in cap, simteam cum i-mi merge veninul prin tot corpul, m-a luat cu mincarimi din cap pina in talpi,m-am speriat foarte tare. Mi-am revenit repede  facind o baie rece cu apa scoasa direct din fantana.           
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

gicustan28

am avut alergie timp de 15 ani este foarte grav la o intepatura poti muri ,nu e de gluma exista pastile anialergice dar nu poti conduce masina provoaca somnolenta ,cel mai bun e vaccin special contra alergiei la albine si nu mai ai probleme bafta!

stefeug

poti sa ne oferi detalii despre acest vaccin?

RazvanTi

in principiu este vorba de adrenalina intravenos amestecat cu un antihistaminic (adica ceva FOARTE periculos administrat in doze necorespunzatoare).
asa ca stai linistit ca nu e ceva sa cumperi de la farmacie...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

cristipep

Nu va bazati pe vaccin , mai intai trebuie sa mergeti la un alergolog sa vada la ce sunteti alergic......absolut tt ce se poate ca nu este de gluma.Eu nu sunt alergic dar port masca si tot ce trebuie ca este foarte riscant.Orice pastila sau tratament antialergic este doar de a diminua efectele alergiei nu de o combate in totalitate.Cel mai bun remediu care binenteles ca si cei de pe salvare il fac este 
epinefrina (adrenalina) injectabila in rest......................

cristipep

Mod de administrare epinefrina (adrenalina)

-soc anafilactic, intravenos lent, cumulta prudenta, 0,1-0,5 mg (0,1-0,5 ml din fiola), diluate in 10 mlsolutie salina izotona, sau subcutanat 0,3-0,5 mg la fiecare 10-20 minute, sau per lingual 1 mg (o fiola);

Intravenos se face doar in cazuri grave si cand pacientul nu are afectiuni cardiace etc.  , cel mai bine se administreaza subcutanat.


Citat din: RazvanTi din Februarie 17, 2013, 07:17:47 PM
in principiu este vorba de adrenalina intravenos amestecat cu un antihistaminic (adica ceva FOARTE periculos administrat in doze necorespunzatoare).
asa ca stai linistit ca nu e ceva sa cumperi de la farmacie...

roi_ag

De la farmacie luati CALCIU.In general intra in soc anafilactic persoanele cu lipsa de calciu.