Alergie la venin

Creat de popik50, Aprilie 10, 2012, 06:22:10 PM

« precedentul - următorul »

popik50

Acum o saptamana am fost intepat de o albina dupa ureche si am avut ceva probleme . Am facut alergie cu simptome ciudate : pete rosii pe corp . urticarie , valuri de caldura si altele . Dupa 20 de minute am plecat la spital dar cand am ajuns deja eram mult mai bine dar doctorul a insistat sa imi puna o perfuzie . Dupa o ora totul era normal si am plecat acasa. Acum vreau sa va intreb ce e mai bine sa fac pe viitor. Intepaturi nu prea am luat de cand am stupii , adica anul trecut vreo 15 si anul asta pana acum vreo 5 si nu am avut nicio problema. Care ar fi solutia ...echipat mai bine sau sa ma las intepat mai des pentru imunitate sau ce ma invatati sa fac pentru ca sunt putin speriat ? :yahoo_cry:

jonny_it

Citat din: popik50 din Aprilie 10, 2012, 06:22:10 PM
Acum o saptamana am fost intepat de o albina dupa ureche si am avut ceva probleme . Am facut alergie cu simptome ciudate : pete rosii pe corp . urticarie , valuri de caldura si altele . Dupa 20 de minute am plecat la spital dar cand am ajuns deja eram mult mai bine dar doctorul a insistat sa imi puna o perfuzie . Dupa o ora totul era normal si am plecat acasa. Acum vreau sa va intreb ce e mai bine sa fac pe viitor. Intepaturi nu prea am luat de cand am stupii , adica anul trecut vreo 15 si anul asta pana acum vreo 5 si nu am avut nicio problema. Care ar fi solutia ...echipat mai bine sau sa ma las intepat mai des pentru imunitate sau ce ma invatati sa fac pentru ca sunt putin speriat ? :yahoo_cry:

Cel mai bine sa vorbesti cu un medic. In anumite conditii organismul uman este mai sensibil la veninul de albine, deci chiar daca nu erai alergic poti deveni alergic pentru ca ai prins o zi mai proasta cand organismul tau a fost afectat si de altceva. Spun asta pentru ca am un caz in familie. Apicoltor(defapt apricultoare) de 5 ani si deodata a devenit alergica, adica de la o intepatura in deget a ajuns sa aiba si gatul umflat si a mers de urgenta la spital.

In aceasta perioada albinele au mult mai mult venin fata de perioada de vara/toamna.

Exista si tratamente pentru cei alergici sau sensibili la veninul de albine.

Succes!  :hi:

bismark

      Vrei sa devii imun continua astfel- gasesti pe jos in fata stupinei   albine care nu mai pot ajunge in stup-folosestele cum.,astfel 1 zi o  albina o pui sa te intepe la miini incepind cu mina dreapta prima zi 1 a doa zi 2 a 3 zi 3 albine si asa mai departe pina nu se mai umfla .Atentie la mina stinga faci pauza 2-3 zile avind in vedere ca este direct cu inima.Daca vezi ca se umfla prea tare reduceti timpii.In timp veti suporta mai usor intepaturile.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Obombo

Metoda este foarte buna pentru cine vrea sa scape de reactia "normala" a organismuli la venin, nu pentru cine prezinta reactii a caror intensitate este cu mult peste cea normala. Desensibilizarea se face doar sub control medical, nu e de joaca.
Citat din: Obombo din Aprilie 02, 2011, 11:49:14 PM
In primul rand trebuie facuta o distinctie intre reactia locala extinsa si alergia. In cazul alergiei nu are nici o importanta daca albina e de iarna sau de vara si nic daca acul a este scos sau nu, reactia se produce chiar si cu o cantitate mica de venin. In general sunt mai expusi la alergie si la reactii locale apicultori amatori fata de cei profesionisti. Exista un risc mai mic pentru cine primeste mai mult de 50 de intepaturi pe an iar cine depaseste 200 nu mai are nici un fel de reactie, organismul se desensibilizeaza spontan. Sub 25 de intepaturi pe an in 45% din cazuri apar reactii sistemice. Pentru reactii usoare se poate lua un antihistaminic, de preferat care se dizolva in apa pentru un efect mai rapid, in caz de reactii medii se ia si cortizon iar cand exista riscul de soc anafilactic, adrenalina. Se poate face si desensibilizarea dar e treba lunga, dureaza 4-5 ani, perioada in care se face cate o injectie pe luna cu dose mici de venin. In 10% din cazuri nu functioneaza.
In ori ce caz, atentie la simptomele neobisnuite, urticare, gust metalic in gura, orice simptom care nu a aparut la intepaturile precedente. Se pot face analize, de fapt una singura, pentru IgE specifice, dar nu intotdeauna este conclusiva.
Argumentul a fost tratat pe larg aici: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3916.0

johnysibiu

Ce pot sa -ti spun in calitate de medic (sa nu uiti Darie!) este faptul ca reactia anafilactoida la venin poate aparea IN ORICE MOMENT al scurtei noastre vieti de muritor.

Nimeni nu poate sti, mai ales in conextul alimentatiei din zilele noastre, cand organismul considera ca o substanta este un alergen.

Fi precaut si nu sta langa albine fara substantele cu care se combate socul anafilactic (adrenalina,hidrocortizon).

pistol28

Citat din: popik50 din Aprilie 10, 2012, 06:22:10 PM
Acum o saptamana am fost intepat de o albina dupa ureche si am avut ceva probleme . Am facut alergie cu simptome ciudate : pete rosii pe corp . urticarie , valuri de caldura si altele . Dupa 20 de minute am plecat la spital dar cand am ajuns deja eram mult mai bine dar doctorul a insistat sa imi puna o perfuzie . Dupa o ora totul era normal si am plecat acasa. Acum vreau sa va intreb ce e mai bine sa fac pe viitor. Intepaturi nu prea am luat de cand am stupii , adica anul trecut vreo 15 si anul asta pana acum vreo 5 si nu am avut nicio problema. Care ar fi solutia ...echipat mai bine sau sa ma las intepat mai des pentru imunitate sau ce ma invatati sa fac pentru ca sunt putin speriat ? :yahoo_cry:


Aireus sau orice pastila antialergie in PORTOFEL tot timpul, eu asa fac pentru cazurile de urgenta + echipat cat mai bine + cate o intepatura controlata cu putin venin in mana, nu strica.
Alergia nu apare tot timpul.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

orbanstefan64


popik50


orbanstefan64

inainte sa merg in stupina iau un claritine sau aerius. echipat cu masca, combinezon sau hanorac manusi, iar ca incaltaminte folosesc cizme sau bocanci etansi  :hi: :hi: :hi:

popik50

Astazi am fost intepat de doua albine una in picior si alta in mana si nu am avut nimic . Nu stiu ce a fost cu intepatura aia , dar acum sunt bine . Eu cred ca intepaturile in zona fetei si a capului sunt mai periculoase . :hi:

orbanstefan64

depinde de multe de f. multe oboseala ,stres alimentatie ......asta din cite am vb cu dr -ii
anu trecut am luat vreo 10 intepaturitot anu anu asta deja am 3 la activ prin cusatura la degetele de la manusa   cu o tira de panica o trecut ...cred ca acolo sus totusi ma iubeste  :razz:
:hi: :hi: :hi:

romikele

Citat din: popik50 din Aprilie 13, 2012, 09:45:54 PM
... Eu cred ca intepaturile in zona fetei si a capului sunt mai periculoase . :hi:

Te asigur ca sunt si alte zone mai periculoase, sau macar mai dureroase... dar nu-ti doresc sa afli care  :razz: :hi:

orbanstefan64

 cred ca aveam vreo 14 ani eram la foalre la tirgusor cred ,in pantaloni scurti si gata, nu tu  echipamente ca acum. caram ramele la extras  .... ce sa mai zic am luat la instalatie  =)) =)) =)) citeva minute o durat o vesnicie  =)) =)) =))

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele