Cred ca am o familie de albine bezmetica!

Creat de Gib Cristian, Martie 23, 2012, 07:26:13 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Va fi primita regina daca nu cumva familia e orfana inca din toamna.

cornelioandanciu

Eu am desfintat saptamana trecuta un bezmetic, avea deja puiet de trantor.Deja bezmeticii pot fi identificati.
Va salut.

bucovineanu

Probabil in acel caz era vorba despre o familie despre care am vorbit in postarea anterioara.

iosca

Am avut 3( destul de puternici) care si-au pierdut matcile peste iarna asta, le-am dat altele, dar n-am vazut semne de bezmeticire, de asta sustin ca-i devreme pt bezmeticire. Matcile epuizate/trantorite ne pot duce si ele in eroare.
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

rusu marius mircea

Surpriza!! v-am relatat acum cateva zile ca la ultimul control la doua familii de albine in coltul de sus al ramei, in partea din fata ,am gasit puiet de trantor capacit rasfirat in celule de lucratoare. astazi fiind mai cald peste 15 grade am verificat din nou acele familii. si surpriza!!!!!! am depistat in celule puiet de albina in diferite stadii de dezvoltare. E posibil sa isi revina!! ce spuneti domnilor?? in lungii ai de experienta vii s-a intamplat asa ceva.
numai bine,
marius

marian sima

Este o diferenta de ponta intre matcile batrine si cele tinere ,unele matcile batrine incep ponta mai tirziu decit matcile tinere,de altfel sint momente cind matcile intrerup ponta.
Ca acum se identifica stupul bezmetic dl Cornel are dreptate. :nod:

tassevasi

Citat din: tassevasi din Martie 21, 2013, 06:58:03 PM
  Citeve celule de trintor  e nomal sa vezi acum pe rama si rasfirate , problema e  daca nu  sunt celule capacite de albina  si puiet in diferite  stadii de dezvoltare .
  E bine sa mai astepti  pt ca in aceasta perioada ,poate  din cauza vremii mai  friguroase , matca a incetat ouatul si deaceia tu nu ai mai vazut puietul.

Parca asa  am zis si eu  si ma bucur  ca nu l-ai pierdut .