Cred ca am o familie de albine bezmetica!

Creat de Gib Cristian, Martie 23, 2012, 07:26:13 PM

« precedentul - următorul »

Gib Cristian

Azi am fost la stupina sa le mai pun sirop cu protofil si sa ma uit daca avanseaza matca cu ouatul. La toti stupi inafara de unu am avut placerea sa vad puiet bine pozitionat pe rame (3-4 rame). Dar la o familie de albine pe 9 rame am gasit doar pe o rama din mijloc trantori si albina facand un zgomot parca ar plange, au in jur de 20 kg miere in stup ce sa fac? (nam mai patit asa)
Pot sa ii mai pun matca (cumparata) daca a inceput sa oua albina?
http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

dorindafi

scutura albina la 40/50m devatra ca ouatoarea sa ramana acolo jos shi familia uneshteo cu alta
nu pierde vremea cu o alta matca deoarece e posibil sa nu o primeasca
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Gib Cristian

http://dinstup.ro/miere-de-albine - Site prezentare produse apicole

Piticot

#3
nu stiu ce ai mai facut tu dar sa zic ce-am facut eu:

un coleg de servici de-al meu a cumparat 7 roiuri anul trecut si m-a rugat ca pana se mai experimenteaza in ale apiculturii sa il las sa-i tina intr-un colt de livada,la mine...sa ma mai uit eu pe la ele.stiti cum e cand ai lucrul altuia in batatura...in fine,i-am pregatit de iarna,i-am impachetat,i-am salvat 3 din ei care au ramas fara mancare peste iarna...a venit primavara....(imi mai e si sef la servici,bine,asta-i detaliu..).a ramas ca dupa salcam sa si-i ia la el la tara...

pe la sfarsit de martie,am mers impreuna..eu la ai mei,el sa se uite la ai lui..nu stiu ce a facut la un stup ca dupa o saptamana,la urmatorul control,l-am gasit bezmetic...pffff...mi-am zis..iete frate,il scosai din iarna si moare acum..(scuze de limbaj,sunt oltean neaos..)...ce-i fac ca-mi pare rau de el...avea ceva albina...il chem pe Spiridon Sfantul ca mi-e var si vecin de stupina sa ma sfatuiesc cu el..asta scurt pe doi:"vere mai sunt si pierderi,asta e...".

ei,na..il scap..mi-am zis..asa,de amorul artei.bun...iau lada si o dau la o parte...pun una noua..caut intr-un stup o rama cu ceva puiet in toate fazele si cu albina de pe ea...(am vazut la mine intr-un stup o rama de-o bagasem la ouat cu celula mare si care avea puiet de trantor capacit).il pun pe asta sa afume bine lada zapacita si o luam amandoi cu ea prin livada,catre padure bataind bine de ea..dupa vre-o 100 de metrii am obosit si i-am zis sa o lase jos.iau  frumusel toate ramele si le scutur pe jos...acum hai inapoi...nici n-am ajuns bine ca albina deja era la urdinis...i-am mai ales 2 rame cu putina pastura si miere capacita,i-am dat putin sirop ca era pe seara,i-am strans bine urdinisul,l-am inchis si am zis:D-zeu cu mila...

bun...a venit inceputul lui mai...pana aici il cam ignorasem ca n-am avut timp de el si l-am lasat asa...termin ce am prin stupina si-mi fac ceva timp liber si pt asta...desfac capacul crezand ca o sa iau lada,sa o dezinfectez si sa o pregatesc pt un roi...surpriza!pe prima rama,puiet de-o zi,si albina fericita,ingrijindu-l...de jur imprejur nectar si pastura...pfff..iete frate...unde-i coana?iau rama a 2-a..la fel..puiet de-o zi si ceva nectar..lipsa coana..iau si a 3-a rama si...sa dau pe spate...o mandrete de regina se plimba ca boierul pe mosie...

na,c-a mers.acum nu zic ca aia e cea mai buna regina din stupina cu 7 stupi dar ii am la numar cati aveam si-n toamna...nu sfatuiesc ca la bezmeticire sa faceti ce am facut eu...doar ca merge si in felul in care am facut...stiti cum e e la inceput,iti pare rau pt fiecare familie,mai ales daca nu-s ai tai..:))

(cam lunga pologhia dar am un pet de 2 litri de bere rece langa mine asa ca am o scuza buna...)
:D


cornelioandanciu

Citat din: Gib Cristian din Martie 24, 2012, 05:56:13 PM
Asa am sa fac!

       
prima data uita-te daca ai matca sau nu.Este posibil ca sa ai o matca epuizata, care depune foarte mult puiet de trantori.Ouale de albina bezmetica le cunosti dupa faptul ca sunt mai multe intr-o celula, lipite de peretii celulei de obicei.Care sunt pe fundul celulei sunt depuse dupa tot felul de directii.
Va salut.

Obombo

Citat din: cornelioandanciu din Iunie 16, 2012, 12:00:53 PMprima data uita-te daca ai matca sau nu.
Banui ca in doua luni si jumatate a reusit sa rezolve problema intrun mod sau intr-altul :wink2:.

cornelioandanciu

Acuma am vazut si eu cand a postat, ce-i drept eu nu am dat cam demult pe aici.Totusi in cazul in care exista puiet de trantori, putem avea urmatoarele cauze:
1:Puietul de trantor este in celule normale de trantor, adica largite, asta inseamna ca familia se pregateste fie de roire, fie pentru a-si schimba matca linistit.
2:Puiet de trantor in celule normale de albina lucratoare.Aici e bai.Capacelele sunt bombate puternic in sus, pentru ca trantorul la gabaritul sau nu incape bine in celule.Acesta se numeste puiet ghebos.Avem aici doua situatii:
a)Familie bezmetica.Se desfinteaza familia.
b)Matca epuizata, depune oua nefecundate, se schimba matca.
       Poate ajuta cuiva informatiile astea.Numai bine.
Va salut.

dorindafi

am venit de la munte shi m-am ales cu o familie de albine besmetica. ce am facut ?
-am descapacit puetul de trantori
-jet de apa
-am scuturat ramele de apa care a ramas in celule shi ramele le-am introdus in altzi stupi
rezultatul =  - una familie din efectiv   :D
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dorindafi

z
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

skypi_0040

O metoda simpla si eficace este sa adormi familia bezmetica cu azotat de amoniu. Prin arderea azotatului de amoniu in afumator, se degaja nitratul de amoniu care este un halucinogen. Cand se trezeste albina, nu-si mai aduce aminte nimic si accepta si matca noua fara probleme. Eu nu am dat niciodata gres si nici cei pe care i-am invatat.

panshe85

salut!
de unde se procura acest azotat de amoniu?

jenica67

         Azotatul de amoniu, este ingrasamant chimic si se ia de la magazinele specializate, sau de la cabinetele veterinare cu magazin.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pharaonu75

Eu am reusit redresarea unei familii bezmetice folosind azotatul de amoniu (narcotizarea albinelor).

Am scuturat ramele la distanta de peste 50 metri de locul unde s-a aflat initial stupul, apoi am pus in locul acestuia o cutie cu rame cladite, dar fara pic de puiet, oua sau larve (doar cu coronite de miere).
Dupa vreo 2 ore, timp suficient ca albinele sa revina in stup (mai putin cele ouatoare, care nu mai pot zbura) am inchis etans stupul si l-am narcotizat.

La final am introdus matca imperecheata in cusca de plastic, cu dop de apifonda si fara capacel, pentru ca albinele sa o poata elibera in timp.
Matca a fost acceptata si a inceput imediat sa depuna oua!

In documentul atasat puteti vedea cum se face narcotizarea!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

pana anul asta shi tot cu ditantze mici lucram shi nu sa-ntamplat sa dau gresh
dar anul asta am luato-nfreza , 3 fasmilii am pirdut asha ca raman mai sigur cu distantza de peste 200m  :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

cristipep

Eu am facut cea mai simpla metoda am bagat o botca........si dupa ce a iesit matca ...au acceptat-o fara probleme , bine exista si cazuri n care se poate sa nu accepte matca si o iei de la capat, daca nu si nu ii unifici si gata.