Cum se aranjeaza cuibul pentru iernat?

Creat de pharaonu75, Octombrie 08, 2011, 09:44:36 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Cum se aranjeaza cuibul pentru iernat?

a. ramele pline cu miere se pun la extremitati, dupa care cele cu miere si pastura, apoi cele cu mai putina miere spre centrul cuibului;
b. ramele pline cu miere si cele cu pastura se pun intr-o parte a cuibului, dupa care, in ordine descrescatoare, ramele cu mai putina miere;
c. ramele pline cu miere si cu pastura se pun in centru, iar spre extremitati ramele cu miere din ce in ce mai putina;
d. se pun intercalat, rame pline cu miere si rame cu miere mai putina.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Eu folosesc varianta a., pastrand in centru ramele cu mai putina miere si cu puiet, iar cand nu mai exista puiet in cuib strang cuibul pentru iernare, scot o parte din aceste rame cu mai putina miere, le trec dupa diafragma si le descapacesc treptat, pentru ca albinele sa mute mierea in cuib.

Alte pareri? Voi cum procedati?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

POSTASUL

A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

ioan busa


Adrian Roman

Varianta A, iar la cei iernati cate doi intro cutie, varianta B, cu ramele pline la diafragma, aranjate in oglinda de o parte si cealalta a diafragmei.

mape 48-petru manea

in cele 4 variante date se vorbeste de rame plinesi rame cu rezerve descrescatoare
raspunsurile date pana acum sunt corecte
dar sa presupunem ca avem rame cu miere capacita intre 1/2 si 1/4 din suprafata , cum le asezam ?

ioanardelean55


Astazi am pus 20 de roi pe 3 R , cite doi in lada despartiti cu diafragma de sita ,ramele cu multa miere la extremitati fiind-ca ei vor forma cuibul ca si cind ar fi numai unul .

horia_ch

Citat din: mape 48 din Octombrie 08, 2011, 07:43:35 PM
in cele 4 variante date se vorbeste de rame plinesi rame cu rezerve descrescatoare
raspunsurile date pana acum sunt corecte
dar sa presupunem ca avem rame cu miere capacita intre 1/2 si 1/4 din suprafata , cum le asezam ?
Varianta a, cu completare cu sirop invertit. La greu!
Acum e cam tarziu, cred.

Bistriteanul

Citat din: mape 48 din Octombrie 08, 2011, 07:43:35 PM
in cele 4 variante date se vorbeste de rame plinesi rame cu rezerve descrescatoare
raspunsurile date pana acum sunt corecte
dar sa presupunem ca avem rame cu miere capacita intre 1/2 si 1/4 din suprafata , cum le asezam ?

In situatia data, (fara posibilitatea de completare) as stramtora pe cat este necesar, cu ramele mai pline in centru. Colegii cu mai mult experienta pot sa confirme/infirme.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Kiwi Bee

"A"

Chiar si atunci cind sint 4-5 rame in cutia de 10 rame, cu precizarea ca totul va fi deplasat la margine.Unele regine nu opresc ouatul si rama/ramele cu puiet trebuiesc inconjurate din stinga si dreapta cu pastura si miere.Daca sint si rame goale alea merg la marginea opusa.

mape 48-petru manea

Citat din: Bistriteanul din Octombrie 13, 2011, 01:54:52 PM
Citat din: mape 48 din Octombrie 08, 2011, 07:43:35 PM
in cele 4 variante date se vorbeste de rame plinesi rame cu rezerve descrescatoare
raspunsurile date pana acum sunt corecte
dar sa presupunem ca avem rame cu miere capacita intre 1/2 si 1/4 din suprafata , cum le asezam ?

In situatia data, (fara posibilitatea de completare) as stramtora pe cat este necesar, cu ramele mai pline in centru. Colegii cu mai mult experienta pot sa confirme/infirme.
raspuns corect  ! asa trebuie aranjate   :nod: :nod: :nod:

alexapi

la stupi mai slabi ramele cu miere se pun in mijloc

bucovineanu

Daca nu se intervine in cuib, la intrarea in iarna vom avea rame pline la marginea cuibului si rame care au numai coronite in mijloc. Asa cum am spus si altadata, eu la inceputul lui septembrie scot aproape toata mierea, las 2 rame cu ceva miere pe care le pun pe margini, la mijloc rame care au numai coronite mici stramtorez cuibul si completez cu sirop. Siropul este depozitat numai pe ramele din centru, fara sa puna deloc pe ramele marginase. Daca  ramele marginase nu ar fi avut miere deloc, raman in continuare goale sau cu foarte putina miere grosul fiind depozitat in centru. In final mierea este dispusa pe rame formand aproape o sfera, cum dealtfel va fi format si ghemul de iernare.Consumul mai mare va fi pe ramele din mijloc, deoarece aici va incepe si regina sa oua. Daca punem ramele cu mai putina miere in centru, nu facem completari si cuibul nu este destul de strans ghemul se va forma la mijloc, in perioadele mai calde se va deplasa spre o margine si e posibil sa termine mancarea de pe aceste rame, sa moara de foame cu miere destula in cealalta margine. De aceea e foarte important ca ghemul sa ocupe toate ramele lasate in cuib.

Ozzy

Am trei stupi si la toti am resrans cuibul pe 6 rame, lasand dupa diafragma 1-2 rame din care sa mai traga miere in cuib .
Am verificat cum s-a format cuibul cand afara erau 7 grade celsius si la doi stupi erau acoperite complet cele 6 rame in schimb la unul care are matca tanara si inca mai oua , au acoperit si intervalul dintre diafragma si rama de dupa aceasta.
Ce ma sfatuiti ? Sa mut diafragma si sa formez cuibul pe 7 rame sau sa scot rama de acolo pentru a le determina sa treaca toate in cuib ?