Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

bmdna

Inca o chestie interesanta la protocolul "desecretizat. Pagina 17/18, pe langa faptul ca este o copie (!!!!!!) are paginatia scrisa cu mana!!!!. Asa ceva este inadmisibil intr-un document oficial!!!!!! As mai intreba si de ce apare numai stampila serviciului pe fiecare pagina? In mod normal, daca o parte o stampileaza, si cealalta parte trebuie sa procedeze la fel.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bismark

   La inceputuri nu ti-am perceput gindirea dar acum vad ca vii de-acasa,ca vechea securitate si cu noua securitate si-au subordonat tot ce era posibil in ce priveste politica,economia si tara in ultima instanta ca sa le fie bine lor.Si deci in concluzie daca pe mapamond cine are informatia suboroneaza totul in interes propriu de ce n-ar fi si la noi la fel.Nu ai vazut cu ce forta a venit Isarescu pentru 3 pirliti care vroiau ceva mai putina asuprire din partea bancilor straine? ce ne mai mira ca masoneria si multinationalele vor sa puna mina si pe ultimul cm.2 din tara asta?Dar atit timp cit solul si subosolul tarii noastre mai are bogatii mai putem minca o piine facuta de miinile noastre, dar pe urma copii,nepotii si stranepotii nostri vor fi neviti sa emigreze sau sa ceara de o mamaliga.Am zis ca nu mai postez aici,dar ce vad ca scriu unii ma face sa nu-mi tin promisiunea si nu vreau sa emigrez ca mai am putin de trait.Cu respect  ^:)^ :bzz: %%-
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

#5087
Citat din: tinumaftei din Martie 30, 2018, 11:23:00 PM
Unde-i lege nu-i tocmeala, e protocol. Secret. Strict Secret!
Si fiindca este secret, de ce sa nu fie si in afara legii?
Ce proceduri judiciare? Ce constitutie? Ce stat de drept?

Nu e asa ca acum dupa aceste "dezvaluiri" am aflat de fapt nu exista nici o coruptie si totul e inventat?
Nici nu mai are rost pe viitor sa se cerceteze corupti sigur cineva cauta din nou sa inventeze vinovati.

Am mai spus si in trecut asta, totul pare o lupta de Wrestling ca la americani in care niste unii arata ca isi cara pumni in cap dar nu se vede deloc sange, oase rupte, capete sparte etc.


Inca un protocol (initial)strict secret?

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-17388239-ministerul-educatiei-biserica-ortodoxa-incheiat-protocol-privind-predarea-religiei-scoli-protocolul-nu-public.htm

Cele doua institutii sunt servicii de informatii sa faca protocoale secrete ?





tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Aprilie 01, 2018, 02:57:07 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 30, 2018, 11:23:00 PM
Unde-i lege nu-i tocmeala, e protocol. Secret. Strict Secret!
Si fiindca este secret, de ce sa nu fie si in afara legii?
Ce proceduri judiciare? Ce constitutie? Ce stat de drept?

Nu e asa ca acum dupa aceste "dezvaluiri" am aflat de fapt nu exista nici o coruptie si totul e inventat?
Nici nu mai are rost pe viitor sa se cerceteze corupti sigur cineva cauta din nou sa inventeze vinovati.

Am mai spus si in trecut asta, totul pare o lupta de Wrestling ca la americani in care niste unii arata ca isi cara pumni in cap dar nu se vede deloc sange, oase rupte, capete sparte etc.


Inca un protocol (initial)strict secret?

https://www.hotnews.ro/stiri-esential-17388239-ministerul-educatiei-biserica-ortodoxa-incheiat-protocol-privind-predarea-religiei-scoli-protocolul-nu-public.htm

Cele doua institutii sunt servicii de informatii sa faca protocoale secrete ?
[/quote


Iulian
N-ai priceput ca nu vorbesc in apărarea lui Dracnea, UDREA, Basescu, Johannis... Fiecare persoana trebuie sa dea singura socoteala de încălcarea legii.
Nu am ținut o arma in mâna la Revoluție și nici nu cred ca alții, dintre care unii foarte apropiați, și-au dat viața ca sa facă avere Cocos, Dracnea, Șefii ANRP, Johannis... lista e prea lung și prea diversa, unii câte un bou, altii câte un ou!
Și nici nu cred ca s-a ieșit la Revoluție ca justiția sa fie făcută de structurile de securitate ale statului!
Și mai cred ca nu exista om care sa fie de neînlocuit, mai ales dacă se dovedește ca nu are onoare și minte o țara întreaga. Este drept, aproape jumătate de țara vrea sa fie mințiți.

stefan1

#5089
  Am ascultat-o ieri sau alaltaieri la TV pe Rodica Stanoiu, fost ministru al Justitiei sub PSD. Cu toate astea este foarte rezervata in a critica acele protocoale. Spune ce am spus si eu, ca daca consideram marea coruptie problema de securitate nationala, colaborarea dintre Securitate si Procuratura este perfect justificata. Interesant ca o colaborare exista si inainte de aceste protocoale. Acum aflu ca la inceheierea acestui protocol care a fost desecretizat, au fost anulate alte trei protocoale care erau intre SRI si ANAF.
  Iarasi trebuie vazut ca SRI nu-i un bloc omogen. Si acolo sunt aripi care se faulteaza reciproc, multi daca nu toti cu radacini in vechea Securitate, cu sprijin pentru una sau alta din gastile politice. PSD-ul a avut totdeauna majoritatea de sustinatori si in Securitate. Base insa a venit cu alta gasca, apoi a numit el o serie de oameni tineri  care se simteau obligati sa ii intoarca serviciile, ca altfel greu ar fi razbit ei la varful acelei structuri. Cum Iohannis nu se baga, simpatizantii PSD din SRI dau asaltul final ca sa reobtina pozitiile pierdute sub Base. Asa Ghita ataca pe Coldea, Dragomir pe Coldea si pe Maior (care a fost atat cu Base cat si cu Ponta, dar se tem ca acum - desi nu mai e in SRI - ar fi trecut in serviciul lui Ioha). DNA, care a facut atatea dosare inclusiv unor oameni ai Securitatii cum a fost Ghita sau fostul patron de la Hexi Pharma, Dan Condrea, dar sunt atacati toti din SRI care ar fi favorabili DNA. Codruta este vanata cu inversunare. Daca s-a ajuns ca sa se recruteze serviciul de securitate israelian cu un milion de euro sau dolari ca sa ii gaseasca ceva cu care sa o aghete, inseamna ca frica este mare.
  Multi dintre cei mai inversunati critici ai DNA au probleme si deci ar trebui macar sa taca dupa cum un judecator se autorecuzeaza daca are legatura cu o parte care trebuie judecata. Asta tot spune Ioha despre Dragnea, Tariceanu, Ghita etc.si ei se fac ca nu pricep.
  Am citit acum de judecatoarea Andreea Ciuca. Aceasta a acriticat dur protocolul de colaborare cu DNA. Dar ea a avut probleme serioase de coruptie. Era Presedinta Tribunalului Mures si a fost denuntata de patronul unei firme de constructii care era facut sediile la cateva tribunale din Mures. Acesta a anuntat DNA ca judecatoarea urmeaza sa primeasca o mita importanta de la acest patron. Flagrantul a avut loc, la judecatoare s-au gasit 200 milioane lei (in 2003). Culmea ca a scapat de pedeapsa. Toti judecatorii au protestat ca a fost o arestare abuziva, ca flagrantul la un judecator trebuie sa mai aiba o aprobare speciala (probabil chiar de la respectivul   :uimit: ). Ea, cu gramada de bani in masina, a spus ca de fapt ea a imprumutat banii de la respectivul, asa pe incredere, fara nici un act si judecatorii, sigur, au crezut-o. Explicatia este o stransa apropiere a judecatoarei cu varfurile PSD. Lucrurile nu se termina. In 2005 apare o inregistrare din 2003 a unei discutii a judecatoarei cu Hrebenciuc.
  "Deputatul PSD Viorel Hrebenciuc, senatorul PSD Aristide Roibu, senatorul UDMR Gyorgy  Frunda, fostul ministru de Interne Ioan Rus si fostul prefect pesedist de Cluj Grigore Zanc ar fi intervenit pe langa Rodica Stanoiu  pentru ca judecatoarea Andreea Ciuca sa fie numita membru in Consiliul Superior al Magistraturii. Una dintre probele surpriza din dosar, care a fost recuperata de procurorii anticoruptie, este o inregistrare audio a unei convorbiri telefonice dintre "combinatorul PSD" Viorel Hrebenciuc si Andreea Ciuca: "Sunt vadit revoltata. Sunteti cinci vajnici barbati si va e frica de nenorocita aia. (�) Chiar asa� Dupa ce ca a ajuns sa conduca o tara intreaga, va conduce si pe voi� Am si eu limitele mele� Treaba ta, Viorele, daca vrei sa pierzi un miliard si jumatate..."
  Si de aici judecatoarea a scapat. Nu a negat convorbirea, dar a spus ca ea nu a vorbit cu Hrebe ci cu acela care a parat-o si pe care il chema tot Viorel. Ce mai conteaza ca mesajul nu se potrivea daca se adresa unei persoane fara putere politica. Dar Justitia romana a fost plina de intelegere si a achitat-o, desi unii din cei mentionati in discutia telefonica au recunoscut interventiile acesteia iar judecatoarea nu a putut explica noima acestei discutii in cazul ca se purta cu un om neinfluent. Daca sunteti nelamuriti de ce nu se poate justifica, putem analiza amanuntit discutia, care de fapt este recunoscuta de judecatoare, dar nu si destinatarul.
  Vedeti, pentru asemenea complicitati este nevoie si de SRI, cand spaga este acoperita de Justitie in complicitate cu politicul. Dar tot de aici provine inversunarea judecatoarei impotriva protocoalelor, ca daca un flagrant a putut sa il nege cu seninatate impotriva tuturor evidentelor, ii va fi mult mai usor sa nege niste legaturi si complicitati cu politicul ("Treaba ta, Viorele, daca vrei sa pierzi un miliard si jumatate..."), daca DNA nu va mai putea sa inregistreze astfel de discutii si se va baza doar pe diferite declaratii fara dovezi.   Vai de noi!!!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Kov iulian

#5090
Citat din: tinumaftei din Martie 30, 2018, 11:23:00 PM
Securitatea lui Ceasca este invidioasa. Urmasa ei a depasit-o deja!
Nu inteleg de ce sa mai avem in tara asta procurori? Si ofiteri de politie judiciara? E suficient sa avem lucratori SRI.
Culmea comediei: Procurorul obligat sa raporteze SRI cum a "valorificat" informatiile primite.
...
Chiar nu sunt in tara asta procurori care sa respecte legea si sa dovedeasca ilegalitatea unora, oameni simplii sau politicieni?
Exista o rezolvare foarte simpla la problemele expuse de Dvs.

Fiecare entitate a statului (chiar si politia locala) sa primeasca fonduri pentru a achizitiona aceasi aparatura performanta ca cei de la SRI.

Nu costa mult doar un miliard de euro pentru fiecare institutie.

Dar merge si solutia mai ieftina folosita cu mare succes de la revolutie incoace.
Mafioti pot fi prinsi cand trimit bani in brazilia conectand o galena la cablul de fibra optica sau apropiind un pahar de perete.

Nu inteleg nici de ce astia de la SRI ar avea nevoie de aparatura performanta de un miliard doar se stie ca Rusia e un stat civilizat sunt prietenii nostri de secole.

http://mobile.hotnews.ro/stire/22372403

Daca ne-am preda rusilor nu am mai avea nici un stres acum. De aia Patriarhul si Bombonel se tot duc pe acolo se gandesc la noi ca sa ne scuteasca de niste cheltuieli.

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

tinumaftei

Citat din: Kov iulian din Aprilie 03, 2018, 02:22:23 PM
Citat din: tinumaftei din Martie 30, 2018, 11:23:00 PM
Securitatea lui Ceasca este invidioasa. Urmasa ei a depasit-o deja!
Nu inteleg de ce sa mai avem in tara asta procurori? Si ofiteri de politie judiciara? E suficient sa avem lucratori SRI.
Culmea comediei: Procurorul obligat sa raporteze SRI cum a "valorificat" informatiile primite.
...
Chiar nu sunt in tara asta procurori care sa respecte legea si sa dovedeasca ilegalitatea unora, oameni simplii sau politicieni?
Exista o rezolvare foarte simpla la problemele expuse de Dvs.

Fiecare entitate a statului (chiar si politia locala) sa primeasca fonduri pentru a achizitiona aceasi aparatura performanta ca cei de la SRI.

Nu costa mult doar un miliard de euro pentru fiecare institutie.

Dar merge si solutia mai ieftina folosita cu mare succes de la revolutie incoace.
Mafioti pot fi prinsi cand trimit bani in brazilia conectand o galena la cablul de fibra optica sau apropiind un pahar de perete.

Nu inteleg nici de ce astia de la SRI ar avea nevoie de aparatura performanta de un miliard doar se stie ca Rusia e un stat civilizat sunt prietenii nostri de secole.

http://mobile.hotnews.ro/stire/22372403

Daca ne-am preda rusilor nu am mai avea nici un stres acum. De aia Patriarhul si Bombonel se tot duc pe acolo se gandesc la noi ca sa ne scuteasca de niste cheltuieli.

Ați văzut prea multe filme!
De ce trebuie fiecărei autorități a statului echipamente ca ale SRI? De ce trebuie sa aibă Poliția Locală echipamente de interceptare a comunicațiilor?
Probabil asta e in Rusia!
Legile statului sint clare in Ceeace privește urmărirea penala, de ce trebuie create niște mecanisme secrete? Probabil ca numai asa s-ar putea obține niște condamnări, indiferent de fapte.
Ma Mir ca nu exista și un protocol secret SRI-instanțele de judecată, in care SRI sa spună clar cine și ce primește! Dar poate asta era NexT Level!!
Cât despre Bombonel, îmi aduc aminte ca nu a închinat economia spre Rusia, ci spre vest: OMV, Arcelor, BCR.......
Se pare ca exista și șamponul care spală sub cutia craniană!

Kov iulian

#5093
Citat din: tinumaftei din Aprilie 04, 2018, 07:07:27 AM
De ce trebuie fiecărei autorități a statului echipamente ca ale SRI?
De ce trebuie sa aibă Poliția Locală echipamente de interceptare a comunicațiilor?
Cineva a lansat aceasta idee la un moment dat intr-o emisiunea de asta a jurnalistilor mercenari.
Daca vre-o institutie ar avea nevoie de echipamente sa isi cumpere da sa nu mai apeleze la securisti.
CitatAr fi recomandat ca judecatorii supremi sa primeasca cursuri de la experti independenti pe capitolul inregistrari/expertize, si nicidecum de la oficialii SRI si DNA, care apar din capul locului subiectivi si interesati. La fel cum ar fi de preferat ca Romania sa renunte la sistemul anacronic de interceptari derulate printr-un serviciu de informatii si sa implementeze conform cerintelor europene in domeniu, un centru independent de ascultari (constituit ca o institutie independenta) dupa cum exista deja un proiect de lege, blocat de ani de zile la Parlament.
https://www.luju.ro/institutii/servicii-secrete/abramburiti-cu-tonele-de-aparatura-de-inregistrare-de-la-sri-si-dna-judecatorii-iccj-sunt-manipulati-sa-creada-in-povestea-imposibilei-expertizari-a-tehnicii-de-interceptare-sefa-sectiei-penale-a-iccj-corina-jijie-ne-a-salvat-dna-ul-am-fost-si-la-sri

Articolul e tocmai din 2012 de pe un site al jurnalistilor mercenari (ce sustin coruptia) citat de Badea in numerose ocazii.

Unde e blocata legea?  La Presidentie? La DNA?

Trag tare sa se renunte la serviciile securistilor, dar cu centrul ala independent de ascultari ce se mai aude, cand se mai face?
Nu se mai face ca si ala e pe model european si dupa cum stim bine europeeni ie rai.
Sau poate ca il fac la un moment dat dar nu trebuie lasat pe mana "stalinistilor".
Trebuie sa fie condus de un infractor dovedit ca Liviu la fel cum conduce (stapaneste) parlamentul,  guvernul, prin Tudorel Toader justitia etc . (Urmeaza si BNR)

Daca parlamantul isi facea treaba atunci mai aveam acum scandalul asta?

De ce nu si-a facut parlamentul treaba, care au fost motivele care i-au impiedicat sa faca asta?

Sunt prosti sa isi taie singuri craca de sub picioare, ei sunt pusi acolo ca sa isi sustina propriile interese nu pe ale fraierilor de rand.
Citat din: tinumaftei din Aprilie 04, 2018, 07:07:27 AMSe pare ca exista și șamponul care spală sub cutia craniană!
Da, asa se pare.

tinumaftei

Iulian, nu îți place o țara in care societatea și statul funcționează după legi?
Dacă societatea românească dorește ca SRI  sa participe la urmărirea penală, dacă societatea românească dorește protocoale secrete între instituțiile de forța ale statului, nimic nu oprește Parlamentul sa modifice legile existente in sensul acesta.
S-a mai întâmplat asta. Peste noapte dreptul la pașaport, la liberă circulație, la proprietate, la conștiința au fost suspendate. SEcuritatea comunista lucra după legi adoptate de marea adunare naționala.
Cine a împiedicat PG și SRI ca prin vectorii de influența sa nu treacă prin parlament acel protocol ca o lege?
Probabil ca spiritul democratic. Acel protocol (probabil cu intenție utila societății) este o Rușine pentru democrație, oriunde se pronunța cuvântul democrație!

Kov iulian

#5095
Citat din: tinumaftei din Aprilie 04, 2018, 08:24:12 PM
Iulian, nu îți place o țara in care societatea și statul funcționează după legi?

Dacă societatea românească dorește ca SRI  sa participe la urmărirea penală, dacă societatea românească dorește protocoale secrete între instituțiile de forța ale statului, nimic nu oprește Parlamentul sa modifice legile existente in sensul acesta.
Uite ca se poate intampla ca societatea sa doreasca un lucru si parlamentul alta.

A se vedea referendumul pentru reducerea numarului de parlamentari la 300.
Societatea a vrut, societatea a votat dar vointa societatii e ignorata, parlamentul doreste altceva.

A se vedea cum isi fac si pensii nesimtite.
A se vedea cum modifica legi pentru propriul interes.

Iar mai nou nu mai avem parlament, nu mai avem nici guvern avem doar vointa lui Dragnea si atat.

Traim in epoca tehnologiei acum, gastile de talharii traiesc si ei in aceasta epoca cum ii prinzi fara tehnologie?
Tara nu are bani ca cei din afara pentru alte investitii si dotari asa ca se folosesc ce dotari exista in acel moment.

Baietii cu musca pe caciula zic ca nu e bine asa ca ar fi bine altfel dar nici altfel nu fac pentru ca nu e interesul lor.

Sunteti multumiti de a treia alegere a Domnului Dragnea ?
Si aia care au fost inainte oricat de incompetenti si rai ar fi fost dar asta e prea de tot.
Si asta pentru ca nimeni nu trebuie sa sufle in fata tiranului penal.


[facebook]https://www.facebook.com/pnl.ro/videos/1816054138446615/[/facebook]

tinumaftei

Iulianeee!
Asta este democratia!
Cetatenii merg la vot, partidele intra in parlament nu dupa coeficientii de inteligenta ai candidatilor, nici dupa CV-ul sau moralitatea acestora, ci proportional cu numarul de voturi.
Avem politicieni si sub nivelul Dancila si sub nivelul moralitatii lui Dragnea. Si fauna este uniform distribuita in mai toate partidele.
Ce preferi?
Un dictator luminat?
Sau sa conduca strada?

Uitandu-ma la discursul doamnei PM, asta este cel mai putin nociv element din conducerea acestei tari. Fiindca a stalcit cuvintele si a inversat topica frazelor vor fi inundatii pe Dunare?
Sa fim seriosi!
Cand iubesti pe cineva ii treci cu vederea toate greselile (in cazul in care le vezi), iar cand urasti pe cineva ii scoti ochii si pentru lucrurile bune pe care le face! ("daca gaseste Dumnezeu greseli chiar la ingerii Lui!!?")

D006

Cica istoria se repeta...
Cand e vorba de proprietatea pe Ardeal , ungurii invoca teoria " terra vacuum " si poate ca au si dreptate. In zilele noastre observam un  fenomen de pustiire a teritoriilor numite azi Romania . Poate ca pe viitor o natie mult mai puternica vrea sa colonizeze aceste teritorii.
  Azi nu se mai folosesc razboaiele clasice deoarece aduc prea multe pierderi economice . Azi asistam la miscari de populatii facute cu inteligenta . Tot ce era si este forta de munca buna migreaza spre vest . Aici am ramas noi cei trecuti de 40 de ani si boschetarimea .
  Cine sa conduca spre disparitie o mana de batrani si boschetari ??? Tot niste boschetari dar pusi pe praduirea finala.
   Adio Romania , ultimul sa stinga lumina !

bucovineanu

Am trait sa o vedem si pe asta: daca intr-o epoca trecuta am avut un nr 2 in stat codoi, acum avem un premier douazeci douazeci.

Kov iulian

Citat din: bucovineanu din Aprilie 13, 2018, 09:34:24 AM
Am trait sa o vedem si pe asta: daca intr-o epoca trecuta am avut un nr 2 in stat codoi, acum avem un premier douazeci douazeci.