Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Inclusiv cultul adventist beneficiaza de subventii de la stat . Asa ca sa nu ne mai dam sfinti cand păpăm si noi bani de la guvern.

bio

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 06, 2015, 09:16:55 PM
Citat din: Dragos G. din Decembrie 06, 2015, 06:45:34 PM
  Toti suntem pacatosi , nu exista om fara pacat !

  Doar vulpea este fara de pacat, daca fura o gaina o face pentru ca asta este meseria ei...     =))

daca vulpea era doctor nu trebuia sa fure gaina...... io aducea vreo baba shpaga cind venea sa ii ia doctorul tensiunea.... =))

paul1

Citat din: tinumaftei din Decembrie 06, 2015, 09:12:22 PM
Citat din: Dragos G. din Decembrie 06, 2015, 05:54:06 PM
  Domnule Tinu pt. a putra un dialog corect va rog sa-mi spuneti cărui cult religios apartineti.

Si fiindca mi-ai cerut un raspuns sa stii ca sunt crestin adventist in particular, pentru stat sunt contribuabil!
Tata si bunicul sunt (au fost) tot adventisti ?

vulpea

stau si ma intreb daca Isus a slujit vreodata intr-o biserica.nu era cel mai indreptatit sa aiba una ?doar templul l-a curatat de comercianti !dece oare nu a lasat pe comercianti sa faca venit la credina lui (cum face monseniorul Daniel)? a propovaduit poporului care VROIA sa-l asculte si nu a obligat pe nimeni !totdeauna a mers in mijlocul oamenilor.astia nu,pentru ca nu au fost invitati.de parca i-a invitat dracul la mine de craciun,paste,boboteaza si altele asemenea.
Pt.cornelioandanciu:asta e atac la persoana?altceva nu poti ?

tinumaftei

Citat din: Dragos G. din Decembrie 06, 2015, 09:18:25 PM
  Inclusiv cultul adventist beneficiaza de subventii de la stat . Asa ca sa nu ne mai dam sfinti cand păpăm si noi bani de la guvern.
Desi am lucrat in administratia publica pana de curand, eu nu am cunostinta de faptul ca acest cult beneficiaza de bani de la stat. Personal consider ca este incorect ca din impozite sau bugete publice sa se finanteze cultele. Imi poti aduce o dovada in sprijinul afirmatiei tale? Ca sa te credem trebuie sa ne dovedesti!

tinumaftei

Citat din: paul1 din Decembrie 06, 2015, 09:21:40 PM
Citat din: tinumaftei din Decembrie 06, 2015, 09:12:22 PM
Citat din: Dragos G. din Decembrie 06, 2015, 05:54:06 PM
  Domnule Tinu pt. a putra un dialog corect va rog sa-mi spuneti cărui cult religios apartineti.

Si fiindca mi-ai cerut un raspuns sa stii ca sunt crestin adventist in particular, pentru stat sunt contribuabil!
Tata si bunicul sunt (au fost) tot adventisti ?
Tatal meu a fost ortodox si s-a facut adventist. Unii din bunici la fel. Alti bunici au fost adventisti fiind copiii primei generatii de adventisti din Romania. Asta pentru ca m-ai intrebat. Alminteri pe cartea mea de vizita nu scrie religia pentru ca nu este relevant!

cornelioandanciu

Citat din: vulpea din Decembrie 06, 2015, 09:27:30 PM
stau si ma intreb daca Isus a slujit vreodata intr-o biserica.nu era cel mai indreptatit sa aiba una ?doar templul l-a curatat de comercianti !dece oare nu a lasat pe comercianti sa faca venit la credina lui (cum face monseniorul Daniel)? a propovaduit poporului care VROIA sa-l asculte si nu a obligat pe nimeni !totdeauna a mers in mijlocul oamenilor.astia nu,pentru ca nu au fost invitati.de parca i-a invitat dracul la mine de craciun,paste,boboteaza si altele asemenea.
Pt.cornelioandanciu:asta e atac la persoana?altceva nu poti ?
Scuze, nu am vrut sa fie asa, ca un atac la persoana. Dar probabil ca ati avut ocazia sa vedeti si dumneavoastra oameni care tot timpul fac rau celorlalti, doar ca sa iasa ei in fata. Eu la astfel de vulpi m-am referit. Smecherii cei de toate zilele, pe care , daca i-ar intreba cineva cine este cel mai cinstit in lumea asta, ar zice ca ei sint !
Va salut.

vulpea

obisnuiesti sa vorbesti de funie in casa spanzuratului ?si-n alta ordine de idei,parca Ardelean(SRI)zicea ca sunt destule vulpi in Romania...ai ajuns sa crezi in securisti ?

vulpea

PS.niciodata vulpile nu cauta sa iasa in fata/in evidenta.cum scria cineva intr-o poezie ?"acum o vad si nu-i".

Cristel

#4089
Citat din: Dragos G. din Decembrie 06, 2015, 06:36:54 PM
Cel putin 90 % dintre ortodoxi vor catedrala , stiu ce spun.  Sa precizam ca aceasta catedrala nu este facuta doar cu bani de la buget , o mare suma vine de la credinciosi . Pana acum multe milioane de ortodoxi au donat din putinul lor pt. acest SIMBOL NATIONAL.

  Cand vad astfel de discutii ma gandesc doar la vremurile cand a fost construit turnul Eiffel , lumea acelor timpruri au vrut dărâmarea lui iar azi este un simbol national.

Inainte de toate, un aspect simplu, se scrie corect "ortodocşi" iar biserica este "ortodoxa", asta pentru a respecta religia in care ne-au botezat parintii.
Catedrala este doar o ambitie a bisericii, o minigrandoare dar poate fi si un simbol national, daca te gandesti ca s-a dorit construirea ei imediat dupa unirea din 1918 dar vremurile nu au fost prielnice (criza din anii 30, razboiul, comunismul). Interesant este faptul ca in Vest genul asta de catedrale marete s-a facut cand la noi nici nu se stia de neam si tara...
Suntem in urma cu acest aspect dar constat cu surprindere ca biserica isi doreste analfabeti si creduli, pupatori de moaste, nu oameni rationali si civilizati. Din nefericire, prin slujbasii ei, biserica ne indeparteaza de credinta si de adevarul divin pentru ca acestia slujesc banului si nu sufletului. A fi preot este o meserie ca oricare alta, in loc sa fie o misiune de har. Iar aici se va vedea in timp fractura dintre societate si biserica, poate mult mai rapid decat s-a facut in vest.
Religia ar trebui sa fie un aspect de intimitate si nu o fatarnicie afisata, asa cum face Becali, "razboinicul luminii" :P.
Comparatia cu turnul parizian nu are nimic in comun, decat faptul ca biserica este "mareata". Nu vad ca peste zeci de ani sa fie cineva dornic sa urce in clopotnita catedralei... Nici nu cred ca se poate compara o constructie din beton cu bazilica Sf. Petru din Roma, construita dupa 1400 si in care sunt atat de multe minunatii!
E adevarat ca nici cohorta de preoti nu mai avea loc in catedrala patriarhala!  Si cum fiecare eveniment se taxeaza, fie el botez, nunta, inmormantare, sigur biserica va fi cel mai profitabil SRL! Amin!
PS 1. as fi preferat ca din banii dati pentru constructia de biserici sa se fi construit camine pentru batrani si ferme in care sa fie instruiti tinerii, sa se fi introdus apa si canalizare in toate localitatile si poate abia dupa aceea sa se construiasca falnicele biserici!  Oare, este normal ca intr-un stat laic sa nu ai bani de scoli si gradinite dar sa dai bani pe biserici noi? Afisarea luxului (masini, vesminte, odoare) deja ne arata ca biserica a luat-o pe o panta gresita. Daca Mantuitorul ar veni din nou printre noi, sigur popii l-ar pune pe cruce!
PS 2 nu am auzit de niciun popa care sa fi murit in una din bisericile demolate de Ceausescu , sa se fi legat cu lanturi de altar si sa moara alaturi de "templul Domnului". In randurile preotilor au fost/sunt multi securisti din vechea securitate. Cel putin Teoctist a avut bunul simt si s-a retras initial. E o discrepanta imensa intre conducatorii ierarhici ai bisericii si invataturile crestine (vezi mantia cu trena imparateasca a lui Teodosie spagoveanul)
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

ciucur

Pai eu cred ca in 30 de ani, o sa fie multe biserici parasite. Am doua argumente.
1) Natalitatea in Romania e in cadere libera si interesul pentru biserica la fel
2) Sunt prea multe biserici in unele locuri. Fiecare preot viseaza sa construiasca o biserica, probabil in speranta ca va fi mantuit. Preoti vor fi pentru toate bisericile ca vad ca e o meserie cautata, insa cu o mana de enoriasi nu se poate tine o parohie.

Eu cred ca trebuie sa fim din ce in ce mai pragmatici, si sa vedem cand facem investitii daca peste 10-20 de ani le mai foloseste cineva. Sunt o gramada de comune/sate care in scurt timp se vor depopula masiv, dar in care se fac investitii de valoare mare care nu vor fi recuperate vreodata, ba mai mult vor genera cheltuieli.
Daca nu suntem atenti, din nou vom lasa 'greaua mostenire' urmasilor nostrii.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

Citat din: tinumaftei din Decembrie 06, 2015, 09:38:01 PM
Desi am lucrat in administratia publica pana de curand, eu nu am cunostinta de faptul ca acest cult beneficiaza de bani de la stat.

  Cautati pe saitul ministerului de resort la secretariatul pentru culte . Veti vedea ca sunt mai multe feluri de finatari pentru toate cultele recunoscute in Romania , de la iehovisti pana la adventisti si de la crestini pana la musulmani.

  PS. Cine PLM are curaj sa se puna cu Bossul de sus ?!

bio

Citat din: Dragos G. din Decembrie 07, 2015, 09:58:44 AM
......
  PS. Cine PLM are curaj sa se puna cu Bossul de sus ?!

Dragose, cred ca tu ai fost la  "reeducare" .....

.. https://www.facebook.com/GrupoTierraCali/videos/786940324680188/

bio

...aaaaa..

.stai ca tu esti ortodox... ai avut parte de alt tratament... =))

https://www.youtube.com/watch?v=H1kpBLZ1lRs

Kov iulian

#4094
CitatCautati pe saitul ministerului de resort la secretariatul pentru culte . Veti vedea ca sunt mai multe feluri de finatari pentru toate cultele recunoscute in Romania , de la iehovisti pana la adventisti si de la crestini pana la musulmani.

PS. Cine PLM are curaj sa se puna cu Bossul de sus ?!

Tocmai aici e baiul.

Ortodocsi nu ar trebui sa finanteze cultul Musulman, Iehovist, Adventist etc .
Musulmanii, Iehovisti, Adventisti nu ar trebui sa finanteze cultul Ortodox.

Atei, Agnostici nu ar trebui sa finanteze cultele Ortodox, Iehovist, Musulman, Iehovist, Adventist .

Din impozitele pe bani cur...elor care isi arata ... pe net (legal) nu ar trebui sa se construiasca Biserici si sa fie platiti Preoti.
Fiecare ar trebui sa isi finanteze cultul, clubul din care vrea sa faca parte si, si-l asuma ori voluntar ori obligat
( ma refer la obligatia finantarii nu a face parte obligat din anumit cult).

Dar in tara in care bani platiti la CASS nu merg toti la sanatate cum ar fi normal, in tara in care  se plateste taxa de drum pe motorina de la locomotivele disel, pe cea folosita in agricultura totul e posibil.