Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Cristel

#3855
Si eu am crezut in povestea tinerilor scoliti in alte tari si adusi sa ne conduca, pana cand mi-am dat seama ca a fost o strategie a lui Ponta, aflat in deficit de imagine cu plagiatul si cu ministrii penali. Intrebarea era simpla si trebuia sa-mi raspund tot simplu: ce parinte sarac ar fi reusit sa isi trimita copii la studii in America? si asta dupa '90... http://www.comisarul.ro/politic/senza%C5%A2ional/proasta-lu-ponta-fata-unui-fost-securi_178942.html
Asadar... a fost doar o incercare de a "da bine la public" cu un guvern de oameni tineri dar alesi tot pe sistemul PCR.
Sistemul politic e corupt pana in maduva lui pentru ca asta fac partidele: cer bani pentru un loc eligibil. Si atunci a existat intrecere in furt pentru a avea cat mai multi bani si a ajunge sub pulpana Parlamentului, locul de unde justitia nu te poate lua. Daca Becali ajunsese seful comisiei juridice a Parlamentului va dati seama ce urma? Putem sa-l comparam pe Iorgovan, oricat ar fi fost el de retro, cu Becali?
Din fericire, natiunea mai are o sansa atat timp cat nu se lasa manipulata de cei aflati la putere.
Partidele au votat noul cod fiscal, dar ne vor jupui pe toti in primavara, cand vor veni impozitele pe sedii... fie ele SRL, SA, PFA sau altceva. De ce? Pentru ca s-a dat liber sa se impoziteze si de 10 ori mai mult pentru sediul de firma! Se face un abuz, devine ca un impozit majorat pus pe firma, pentru ca tot din bani munciti/impozitati va trebui platit. Si se stie ca majoritatea firmelor au sediile acasa, asa ca vom ajunge tot noi sa platim pentru ca parlamentarii sa aiba "pensii speciale", ei fiind ELITA, asa cum declara parlamentara Anghel -ex grevista foamei.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

stefan1

#3856
Citat din: Dragos G. din Noiembrie 05, 2015, 09:12:33 PM
Citat din: bismark din Noiembrie 05, 2015, 06:32:01 PM
     1) Voi stiti ce a facut BISMARCK pentru nemti?
       ...

1) Bismark a marit salariile si pensiile la nemti ???  :rotfl:
...


Bismark al nostru nu, dar Otto von Bismarck da!
De fapt omul din spatele lui, care l-a insotit in toata evolutia lui politica, baronul Gerson von Bleichroeder, evreu, ministrul lui de finante  si confident pe toata durata functiei lui de cancelar, din 1862 pana in 1890 cand (Bismarck) a fost demis si apoi acuzat de fel si fel de lucruri.
  Ei au inventat sistemul actual de pensii, in care nu statul plateste oamenii batrani, ci salariatii, care cotizeaza o cota din salarii pentru a plati pensionarii, cu promisiunea ca viitorii muncitori vor plati la randul lor bani pentru pensiile lor. Tot acest ministru a reusit prin niste inginerii abile sa finanteze razboiul prusaco-austriac din 1866, apoi cel germano-francez, impotriva lui Napoleon III din 1870-71. Francezii au fost obligati la despagubiri importante catre Prusia (tot Bleichroeder a fost negociator al pacii si responsabil cu gospodarirea despagubirilor). Aceasta situatie favorabila a permis ca Germania sa se dezvolte foarte mult si, da, si salariile au crescut.
   http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=1106.msg53964#msg53964
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Citat din: Cristel din Noiembrie 06, 2015, 04:15:31 AM
Intrebarea era simpla si trebuia sa-mi raspund tot simplu: ce parinte sarac ar fi reusit sa isi trimita copii la studii in America? si asta dupa '90...

Au fost si copii saraci care au ajuns la studii afara. Nu asta e problema. Problema sta in aceea ca odata scolita afara iti dai seama ca nu ai cum sa te potrivesti sistemului de aici. Afara se invata niste lucruri, pe care daca le intelegi iti dai seama ca la noi domneste haosul, bunul plac, arbitrarul, etc. Astfel, un om scolit afara, repet, care a inteles ce a invatat, NU ARE CUM sa lucreze in Romania, pentru ca isi bate joc de meseria pe care a invatat-o. Aici ma refer la domenii unde primeaza politicul. Sint locuri unde poti sa iti desfasori activitatea (sigur, vei fi platit foarte prost) daca o faci din pasiune, dar in afara de politic. A absolvi o universitate straina de top si a veni sa te pui in slujba politicului in Romania, cazul domnisoarei... nici nu mai stiu cum o cheama, seamana cu prostitutia. Cum sa accepti sa intri intr-o structura deasupra careia sint oameni precum Zgonea - coleg cu Mihai Viteazu, Vanghelie, Dragnea care nu stie gramatica limbii romane, Ponta care este cum este. Sa fii coleg cu oameni din asa zisa opozitie, Antonescu care e bun doar la vorbe, Ioan oltean, rudimentarul de Mircea Toader, acel ministru "branconier" Igas care era suparat ca lumea zicea ca a luat Bacul la 26 de ani cand el l-a luat la 25... . Sa fii coleg cu acel ministru al invatamantului Pop care, profesor de matematica fiind nu stia sa rezolve o problema de matematica de liceu pentru ca era profesor la gimnaziu. Nu, daca esti absolvent pe bune de Stanford University nu ai cum sa te amesteci cu astfel de oameni... decat daca... ce spuneam mai sus.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

#3858
Mie imi plac poeziile lui. Nu sunt la nivel de Eminescu dar cert sunt peste Luceafarul Huilei.
http://www.facebook.com/radu.pietreanu/videos/734374120001506/
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

Cu mult timp in urma, un ziarist sibian " prieten cu Iohannis " publica o scrisoare deschisa, cu caracter acuzator la adresa acestuia. Pregatisem un material pe tema respectiva, pe care cu sentimentul de strigat in pustiu, am ezitat  sa-l postez pana astazi. Acum cand in piata se poate identifica incercarea de deturnare a scopului manifestarii, cred ca este utila prezentarea lui.

Nu este nici o surpriza in scaderea procentelor de simpatizanti ai presedintelui. Era normala si asteptata. In final procentul celor ce vor avea incredere in D-l Iohanis, se va apropia de valoarea la care a inceput, cca 35% , la care se va ajunge prin retragerea celor care au aderat ulterior la grupul sustinatorilor. Acestia au provenit dintre cei oscilanti, frustrati dintr-un motiv sau altul. Este surprinzator ca articolul ce se dorea o constatare a unei situatii, cuprinde multe reprosuri si critici neintemeiate, care omit cauzele reale ale scaderii de popularitate. Singurele lucruri care i se pot imputa presedintelui sunt: o extraordinara incapacitate nativa de comunicare si o incredere nemasurata in capacitatea oamenilor, de recunoastere  a valorii si a binelui. Pentru aceste lucruri romanii, balcanici prin fire si mentalitati, doritori de spectacol cu scandal, si-au retras si-si vor retrage sprijinul pe care i l-au acordat pana acum. Spre nenorocul lor. In acelasi timp, nu i se poate reprosa presedintelui, ca nu si-a indeplinit misiunea. Rezultatul pozitiv al interventiile sale, lipsite de spectaculozitate sau eronat interpretate, se vad-pentru cine are bunavointa-si se vor vedea in viitor in progresele pe care Romania le va mai face. Blocarea partiala a  recentelor elucubratii financiare pesediste, este un exemplu in acest sens.
Un articol corect si complet referitor la scaderea popularitatii, ar trebui sa cuprinda adevarata cauza si anume extraordinara campanie de murdarire a imaginii, desfasurata pe fata si fara jena, intr-un cadru de vid legislativ si dominatie guvernamentala, parlamentara si institutionala a celor legati intr-un fel sau altul de vechile structuri comuniste. Presedintele Iohanis nu va putea sa actioneze conform programului si convingerilor sale, pana cand nu se vor face alegeri generale. Pana atunci nu va putea asigura decat un status quo in fata majoritati reprezentative a infractorilor. Chiar si dupa alegeri, realizarea obiectivelor propuse va fi foarte greu de indeplint , luand in considerare cuiele lui Pepelea, pe care Ponta si  grupul lui de sprijin, le pregateste pentru Romania.
Sa nu uiti Darie!

Aurel

Citat din: vulpea din Noiembrie 05, 2015, 11:46:54 PM
Pt.Dragos:mai Dragos,de asta te-au "extirpat" cei depe site.ul celalalt,pentru ca erai la fel de "vehement"si pe la ei ? si zici ca esti doctor (in invective poate!)?si tot n-am inteles dece nu-mi dai tel.ul lui Florin Hanganu,sau poate pentru ca intre timp l-ai "usurat" binisor ?
Asta nu e vehementa!  Asta este cu totul altceva si n-as vrea so definesc eu.Asa se intampla cad tii mortis, motivat sau nu,sa iesi in fata. Si de data asta a dat-o "cu mucii-n fasole". Pana la urma Bismark are partial dreptate ,dar si daca nu ar fi avut dreptate, nu era cazul sa fie facut mincinos si cu atat mai mult milog.

D006

Citat din: vulpea din Noiembrie 05, 2015, 11:46:54 PM
Pt.Dragos:mai Dragos,de asta te-au "extirpat" cei depe site.ul celalalt,pentru ca erai la fel de "vehement"si pe la ei ? si zici ca esti doctor (in invective poate!)?si tot n-am inteles dece nu-mi dai tel.ul lui Florin Hanganu,sau poate pentru ca intre timp l-ai "usurat" binisor ?

  Ori esti prost ori esti foarte prost ! Domnul Hanganu a murit de ceva timp. Dupa de site am fost "extirpat " ?

Alutus

Citat din: bismark din Noiembrie 05, 2015, 06:32:01 PM
     Voi stiti ce a facut BISMARCK pentru nemti?.Cu toate ca era foarte bogat nu a tolerat hotia si a ridicat patura saraca la nivel mediu asigurindule  conditii de pregatire stiind ca oamenii de jos pot avea ideile geniale pentru dezvoltarea societatii.
Cu deosebita incantare, recunosc aici descrierea concisa a presedintelui Romaniei. Avand in vedere ca indeplinesti conditiile necesare, iti uram : Bine ai venit in clubul Fan Iohannis.
Citat din: Aurel din Noiembrie 06, 2015, 10:10:56 AMAsta nu e vehementa!  Asta este cu totul altceva si n-as vrea so definesc eu.
Si eu doresc sa-l cert pe Dragos. Unde ai fost un an de zile? L-am certat. Rau de tot. Acum treci la treaba si da-le suturi in ... partea cu care gandesc.
Sa nu uiti Darie!

Aurel

    Sa intelegem ca aveti anumite scopuri sau misiuni pe aici?Intreb, desi trebue sa fiu sincer, am banuit asta.

dodo79


bio

Citat din: Aurel din Noiembrie 06, 2015, 04:38:54 PM
    Sa intelegem ca aveti anumite scopuri sau misiuni pe aici?Intreb, desi trebue sa fiu sincer, am banuit asta.

Alutus.,...??... ia zi moshule ce invirti pe aici ..??..

.. care te plateste sa ii faci "reclama" ..??

fiug1970

ROMANI ! cei care inca mai santeti in tara,lasati telecomanda televizoarelor si iesiti in strada!Nu lasati pe altii sa o faca in locul vostru.Si altii pe altii si tot asa.E sfarsit de saptamana si poate fi un sfarsit pentru noi ca natie sau un nou inceput.Iesiti in strada,cu piepturile goale,sa se vada ca nu ascundeti o legitimatie de securist ci aveti doar o inima.Atat v.a mai ramas:O INIMA CARE INCA MAI BATE,CARE INCA NU V.AU FURAT.O DIHANIILE SPURCATE.Iesiti ca sa va vada,fara violenta,nu este nevoie sa mai curga sange,sau inca nu e momentul pentru a se mai varsa sange.Iesiti cum am facut.o noi cand aveam varsta voastra in 89.Sa vada DIHANIILE ca ,,PE AICI NU SE MAI TRECE !!.Si mai important decat iesirea in numar cat mai mare in strada e RAMANEREA PE POZITII PANA LA CUCERIREA TUTUROR DREPTURILOR SI INDEPLINIREA FARA NICI O CONCESIE A IDEALURILOR PROPUSE SI VEGHEATI SA NU AJUNGA SI COPII VOSTRI IN ACEEASI SITUATIE.NOI AM GRESIT ! Am fost orbiti de stralucirea libertatii si incet incet ne.au sufocat cu tentaculele lor.NOI AM GRESIT! Am ales sa fugim ca niste lasi de pe pamanturile noastre si i.am lasat sa faca ce vor cu voi,cei ramasi.NOI AM GRESIT! Am fugit sa gasim pe pamant strain un DREPT pe care DIHANIILE ni l.au furat:DREPTUL LA MUNCA!! NOI AM GRESIT! I.am lasat sa vanda strainilor si pamantul din cimitire.Ne.au vandut oasele strabunilor,pamantul unde rasarea graul,din sangele varsat de ei in istorice batalii in care puteam tine piept armatelor celebre,dar n.am putut.o face impotriva la o mana de NETREBNICI!! Si daaaa,NOI AM GRESIT!! Am lasat din nou sa doarma SOMNUL NATIUNII si a iesit din nou un monstru!!!!!
Am iesit la Revolutie.A fost Revolutia mea,si a celor care au facut ca mine.Care n.au stat ascunsi dupa ziduri.Au murit oameni reali,de gloante reale.N.am diplome si nici medalii,n.am iesit ca sa primesc decoratiiParintii DIHANIILOR de azi au profitat de naivitatea noastra si au pus la incubat monstrii cu care va luptati azi.NU FITI NAIVI SI NU VA LASATI ADORMITI IARASI !NU LASATI SA SE IROSEASCA O NOUA GENERATIE IN VAN!!!NU LASATI SA SE IROSEASCA SANSA !!NU VA BATETI PENTRU CULORI POLITICE.FITI O INIMA SI.UN PUMN!!
Daca as fi fost in tara asa fi iesit din nou.Dar de data asta as fi facut.o bine!
Aveti retele sociale,uniti.va!!!
Umpleti strazile de voi
Si maturati cu ei asfaltul ce.i noroi !!

paul1

Citat din: fiug1970 din Noiembrie 06, 2015, 07:44:22 PM

Aveti retele sociale,uniti.va!!!
Umpleti strazile de voi
Si maturati cu ei asfaltul ce.i noroi !!
Adica, feisbucari din toate colturile tarii ... uniti-va ! :rotfl:
Nu uitati sa va faceti pancarde cu sloganul ... mami, tati, imi iau tara inapoi ! :rusine: Virgulele sunt optionale . :wink:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani