Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

oroles

De fapt in 1989, a existat o colaborare ruso-americana in ceea ce priveste caderea regimurilor, inclusiv la noi.  Este cunoscut ca dupa reunificarea Germaniei, responsabilul rus cu situatia din RDG, care incercase sa potoleasca o eventuala furie a populatiei, a dat o chermeza in avion in drumul sau de intoarcere dintre Berlin si Moscova. Oare de ce?


Noi am fost mai dependenti de Rusia in perioada 1989 - 1999, decat in vremea lui Ceausescu.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

CitatInainte de a incepe, trebuie sa precizez de la bun inceput, pentru a nu exista dubii, ca nu sint pro fata de politica Rusiei, care desi uneori are forme bune, are foarte multe stari hilare, asa cum nu sint nici pro Americani, asa cum nu sint nici pro UE. Niciodata nu voi fi pro unor astfel de politruci. Preiau, asadar, o analiza destul de clara, precisa si concisa realizata de Daniel Roxin si expusa pe blogul sau:
Trebuie sa ne cunoastem extrem de bine trecutul pentru a nu lasa sa se mai intample si in viitor si cei vinovati, in speta SUA si UE sa plateasca.
Toate comentariile care sint trimise pe acest site trebuiesc aprobate de administratorul acestui site,. 1. Nu injurati, nu jigniti, nu atacati o persoana ci ideea in sine cu argumente pertinente intr-un mod constructiv. Mare atentie, orice derapaj de la acest regulament nr. 1 IP-ul va fi banat, asa ca veti scrie comentariul 3. Nu folositi nike-uri (nume) diferite de pe acelasi IP, sau IP-uri ce apartin unor servere proxy. Caci puteti fi suspectat de Hacking (atac informatic) si veti avea IP-ul banat. Cele 3 reguli de mai sus sunt reguli de bun simt, ce denota o anumita decenta, daca nu le veti respecta IP-ul va fi banat. Deci inca o data va rog aveti mare grija!!! Daca va placut articolul il puteti distribuii pe profilul vostru de facebook, google +, twitter etc. folosind butonul corespunzat
PAUL NEAGU.
Se vede de la o posta neutralitatea, chiar daca miroase de la o posta  a vodka stalinskaia,  indoita cu  cerneala Kirilica.  Insasi prezentarea unui asemenea text-culmea coincidentei-chiar in ziua in care presedintele Romaniei, prezenta in parlament strategia de aparare-securitate a tarii , o zi in care  NATO- SUA hotaraste sa trimita un lot de 150 de blindate, , o zi in care Grecia se putea transforma intr-un bolovan ucigator al unei Europe fragile, este dovada suprema a neutralitatii. Faptul ca aceleasi idei aberante, dar cu tinta precisa antieuropeana si anti americana, sunt promovate si  regasite in mod repetat, la acelasi sustinator al blogerului trei-lulele, impun o singura concluzie pentru care risc. Năimit! Naimit pentru subminarea eforturilor de integrare a Romaniei in locul ei firesc: Europa! Sub acoperirea unui talent remarcabil, printre suspine ipocrite de dorul tarii, in timp ce se delecteaza cu croissant authentic, domnul xxwyyzxxx si inca un x, atrage atentia asupra riscurilor unei intoarceri firesti spre Vestul fratesc, oferindu-ne in acelasi timp alternativa unui meniu compus din caşă, mahorcă şi vodcă, servite de preferinta in Magadanul Siberiei. Fireste pentru cei incapatanati.  Amenintarile insistente referitoare la depistarea IP-ului, s-ar traduce cam asa: Suntem cu ochii pe voi! Urat mod de a-ti castiga painea. Si in final , asa, doua intrebari: In ce limba primesti ....zapisca? Care mai este cursul rublei?
Sa nu uiti Darie!

fiug1970

din tot articolul,singura fraza inteligibila,simpla,pe intelesul tuturor(oare??)care nu necesita prezenta,ca martori,nici a oratorului nici a scriitorului a fost:
Citat din: xxxxxxxxxxx din Iunie 22, 2015, 06:29:09 PM
1. Nu injurati, nu jigniti, nu atacati o persoana ci ideea in sine cu argumente pertinente intr-un mod constructiv. .....
Corect Stefan1...o opinie...

Alutus

In momentul in care expui opiniile si simpatiile tale, intr-un spatiu cu acces public, iti asumi implicit si riscul unor replici. Impunerea unor reguli de forma: aveti grija , caci mana lunga a UTC –ului va va ajunge, o poti face intr-un domeniu privat si denota o deprindere formata intr-un mediu autoritar. Atacurile permanente la adresa presedintelui tarii, a politicii sale cerute si girate de votul popular din 16 noi 2014, impotriva politicii UE si a USA, vaicareliile legate de soarta tarisoarei noastre, deconspirarea "comploturilor" sionist-masonic-imperialiste, ce au drept scop distrugere tarisoarei, romantarea unui trecut communist  criminal, idealizarea unei economii comuniste ineficiente, sanctificarea gangavitului national, toate au drept scop inducerea euro scepticismului in constiintele debile. Cei ce actioneaza  in aceasta directie nu pot fi suspectati de lipsa de inteligenta, dar pot fi incadrati cu certitudine in categoria celor reactivati, cu misiune clara, cu ordin de la oblasti, de dezinformare si de descurajare a populatiei. Adica tradatori ai tarii. Sunt si mai  dezgustatori, pentru faptul ca profita din plin de avantajele oferite de integrarea euro atlantica a Romaniei, muscand si scuipand mana care-i ocroteste.  Eduard Snowden are frati buni si la noi. 
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

#3694
Citat din: Alutus din Iunie 24, 2015, 09:16:27 AM
Eduard Snowden are frati buni si la noi.

Eduard Snowden

Rezumat:
Un tip nu e multumit cu cea se intampla si le spune concetatenilor lui unele lucruri.
Un sistem ce incepe sa devina poate mai tiranic decat cel din Rusia incepe sa depuna eforturi ca sa il suprime/distruga pe acel individ.
Temandu-se pentru siguranta lui si poate chiar pentru propria viata individul fuge in Rusia unde Rusi l-ar putea obliga sa furnizeze si alte informatii.

Cine atenteaza la siguranta nationala, individul sau sistemul?
Noi ca cetateni avem dreptul sa ne aparam si de dusmanii interni care incearca sa ne ingradeasca libertatile?
Vrem sa traim iar in sisteme totalitare ?

https://www.ted.com/talks/edward_snowden_here_s_how_we_take_back_the_internet?language=ro

(Asteptati cateva secunde ( vreo 10) pana se incarca)

[jwp=625,444,image]http://video-subtitle.tedcdn.com/talk/podcast/2014/None/EdwardSnowden_2014-480p-ro.mp4[/jwp]

fiug1970

Nu sant eu autorul la acest articol,nu am facut comentarii pe marginea lui,nu mi/am expus vreo parere,eu doar l/am preluat in forma,continutul si existenta lui.E adevarat ca am ,,vazut,,cateva coincidente la realitate dar m/am abtinut de la comentarii.Fiecare percepem realitatea de forma diferita.

Alutus

In timp ce pentru a supravietui, grecii sunt pe cale sa-si recunoasca inselaciunea, si sa plateasca costurile minciunii de stat si nationale, beglerbeiul de Baia de Arama si vizir de Targu Jiu, urmeaza tactica dintotdeauna a gazdelor sale actuale, intru pustiirea tarii. Pustiire cu atat mai perversa cu cat are drept tinta , nu prezentul, ci viitorul. Inlocuind cu usurinta, crucea cu semiluna, dedulcit la rahat cu perje, servit cald la usa caravan seraiului, Victorel pasa , ofera romanilor un  peşcheş otravit . In pachetelul cu miros de seu de oaie, ambalat cu fundita rosie si stropit cu apa de trandafiri rozee , a ingramadit reducerea TVA , cresterea salariului minim, pensiile grase pentru parlamentari, pensii si mai speciale, iar printre ele , multime de paiete si sclipiciuri fiscale. Inhatate de alde gura casca, vor avea efecte grave in viitor, vor fi un ballast pentru viitorul guvern, si un motiv de repros pentru presedinte, pregatind in acelasi timp detronarea grecilor de pe locul intai. Ceea ce a uitat efendi başkan , este faptul ca gazdele sale din Stambul au intotdeauna o traista de rezerva. Asteptam cu interes returnarea traistei prin priori-post-via air-mail, fiind asteptata cu nerabdare de receptioneri calificati in renegati, dotati cu o mare portie de rahat, specialitate nationala adoptata, aflata din belsug la indemana cofetarilor de la DNA.
Sa nu uiti Darie!

bismark

    Bea,domnule niste apa rece ca ti-o veni rau de la atita rahat mincat,cind,marinarul taia tot nu tipai asa, oare va plateste Lenuta sa faceti propaganda?. Nu-i Romania in haos cind    la externe este pus un filo ungur si cind acest neamt cu prieteni rusi care il gazduieste pe gratis in campanie si care a luat-o pe aratura impins din spate de mafia care l-a sponsorizat pentru a ajunge  la putere sa recupereze cheltuielile de bani negri. Unde vom ajunge?.Ai copii?, ai batrini? ce ai de faci atita propaganda unor hoti.Astia paca au facut ceva ca sa repare ce sa furat in 10 ani.Sa dea Domnul sa te doara in genunchi si sa-ti taie toate veniturile viitorul guvern. Ca atit stiu ei.Eu mi-am trait traiul ,mi-am mincat malaiul, dar cind incepe sa mearga ceva bine vin unii ca tine sa rastoarne tot nu se uita si cine sint in spatele celor care vor la guvernare. Cu respect  ^:)^ (scuze ca m-am enervat)
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

pad3

.Eu mi-am trait traiul ,mi-am mincat malaiul,

pai daca chiar crezi in ceea ce spui ar trebui sa iti tii gura si sa te abtii de la jigniri.
nu de alta dar nu ai dat niciodata dovada ca analizezi cerebral ce e bine...tobosar psdist
somnul ratiunii naste monstri

nicomico

Dl Bismark va trebui sa asteptam cateva luni sa se implineasca ce prevede dl Alutus.Ce face guvernul acum seamana cu otravirea fintanilor cand ne cotropeau turci.Daca cade guvernul Ponta, cei ce vor venii va trebui sa aspreasca putin situatia si atunci oamenii vor spune ca cei dinainte au fost mai buni.

bismark

    Eu vad si aud ce spune lumea nu sint propagandist ca unii care mereu au sustinut 10 ani un regim mafiot.Nu sint PSD-ist si nici un altfel de partid nu imi este pe plac dar cind iti pui increderea in cineva si el promoveaza tot pe ai lui base iti vine acru in gura si nu stii cu cine sa mai votezi.Daca Ponta este vinovat sa plateasca dar sint multi altii care au jumulit tara si nu au patit nimic.Cu respect si gata nu mai raspund la provocari ca vad ca aceiasi sint mereu. ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

mape 48-petru manea

 =)) =)) cate explicatii au basistii ---cresterea economica de acum se datoreaza masurilor aplicate de basescu ( in care timp au furat ca porcii ) , guvernarea pnl+ pdl + ceva gunoaie( a se citi cortoceni ) vor avea probleme cand vor ajunge la guvernare din cauza PSD -ului ca a dat ce a taiat basescu   ))/ ))/ ))/

paul1

Citat din: pad3 din Iulie 01, 2015, 05:35:41 PM
.Eu mi-am trait traiul ,mi-am mincat malaiul,

pai daca chiar crezi in ceea ce spui ar trebui sa iti tii gura si sa te abtii de la jigniri.
nu de alta dar nu ai dat niciodata dovada ca analizezi cerebral ce e bine...tobosar psdist
Da tu care te crezi intelectual (ratat spun eu) de dreapta, de ce jignesti ??? Va doare faptul ca s-au scos la iveala furaciunile basiste si va justificati atitudinea criminala la adresa poporului prin exemplul actual al Greciei ??? :rusine: :rusine: :rusine:
Daca-mi amintesc eu bine (si-mi amintesc), tu, Dragos si postacul de serviciu Alutus, propovaduiati anul trecut Apocalipsa, ca guvernul condus de Ponta n-o sa aiba buget, c-o sa ne ingroape in taxe, impozite si imprumuturi (aveati experienta celor 25 miliarde de euro imprumutate de basisti de care s-a ales praful si pe care eu si copilul meu trebuie sa-i platim) si dinspre asta a fost .... viceversa, lucru pe care toti oamenii de buna credinta l-au observat! Doar niste patetici basisti asa ca voi refuza evidenta si ameninta acum cu spectrul ... Grecia, lucru pe care nu-l mai cred nici copiii. =))
Oricat de frumos d.p.v. literar ar posta postacul de serviciu  lipsit total de onestitate,nu va mai crede nimeni ! Chiar daca unii pentru a nu intra in clinciuri cu voi lasa impresia ca va dau dreptate ! :rotfl: :rotfl: :rotfl:

romikele

Paule, se vede ca esti sub mantia ocrotitoare a bestiei cu chip de om, cu numele ponta.
Acest sarlatan ordinar isi croieste bugetul, refuzand plata datoriilor catre popor.
Mie cel putin, el, personal, prin tot felul de tertipuri legislative imi refuza plata unei datorii a statului de circa 1,7 miliarde de lei vechi.
Si in situatia mea sunt cateva mii de persoane.

Dar se apropie Ignatul...

stefan1

  Jignirile nu ar trebui sa-si afle locul in niste dispute politice in care oricum niciodata nu vom fi toti de acord. Fiecare poate sa aiba o parte de dreptate. Si eu, ca si parte din romani, consider ca ultimele masuri de relaxare fiscala luate de ponta pe ultima suta de metri (sau poate spera ca prin ele sa determine o rasturnare in optiunile electoratului?), deci aceste masuri vor crea mari probleme viitorului guvern, caci veniturile ce se vor strange vor fi mult diminuate. Doar la o economie care incepe sa functioneze mai eficient se pot lua astfel de masuri si nu toate odata. Si eu zic ca trebuie sa ne uitam la Grecia si sa tragem concluzii.
  Nici eu nu inteleg de ce a fost MRU propus de Iohannis! Nu stiu ce explicatii se pot da pentru aceasta numire.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)