Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: marian sima din Ianuarie 12, 2015, 12:54:34 PM
Aveti grija ca si netul e supravegheat nu numai telefoanele. :D
Stim! Fosta Securitate are azi urmasi cu care se mandreste! Cum altfel se pot numi cei care asculta telefoanele?Eu nu am nimic impotriva ascultarii telefoanelor pe baza de mandat judecatoresc, dar astia o fac mai al dracu decat o facea secu pe vremuri! Pentru ce s-a murit la revolutie?Ati uitat?
Va salut.

D006

Daca ati sti in ce hal este monitorizat acest forum ... eu unul ma abtin sa mai fac comentarii de politica apicola.

dan sebastian

Bine. Punct. Oricum ei stiu care-i varianta optima.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marian sima

Stiu ,de la cel mai inalt nivel.

Pacat ca nu constientizeaza ca albina a fost un factor de beneficiu pentru pamantul aceste tari si ca normal ar fi ca o parte din beneficiu sa se intoarca la albina care creaza bunastare.

1.

Plantă/cultură
   

Spor în urma polenizării/ha

Seminceri –lucernă şi trifoi
   

200-500%

Bostănoase
   

200-400%

Pomi fructiferi - livezi pe rod
   

50-60%

Floarea-soarelui
   

30-60%

Rapiţă-muştar
   

30-40%

Seminceri-legume
   

20-30%


Cand un fermier are o crestere de 30% (nu zic 60) pe hectar asta inseamna bani si normal ar fi ca sa plateasca un mic procentaj pentru beneficiul adus.

Pun taxa pe mediu celor ce polueaza mediul insa  nu dau bani celor ce ajuta mediul sa se refaca,albina nu polenizeaza numai plantele agricole ci si flora spontana.

Marlani ,decat sa monitorizeze mai bine ar contribui la bunastarea acestei fiinte mici care aduce atata beneficiu tari.








filip

Monitorizarea e pe banii UE.
Deh,unii si-au construit case,dupa 5 ani intra in faliment.
Apicultorii trebuie sa primeasca subventie pe fam de albine.Punct
Doar asa apicultorii reali sunt ajutati.
Subventia pe cele 10 kg de miere predata procesatorilor  a fost o idee buna.
Din pacate procesatorii au trisat,asa ca fiecare incearca sa se descurce pe cont propriu.....
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006


mph

Aaaaa......pai cand spuneam de ideea subventiei pe familia de albine s-au gasit forumisti sa afirme ca nu se poate asa ceva.
Au topit oare bani prin asociatii si nu prea le convine ca se duce businessu' cu facturile taiate pe genunchi::))
Oamenii astia au facut la propriu reglementari legale in acord cu interesul lor si nu al apiculturii pe ansamblu.
Ia priviti pe pagina mea de prezentare si vedeti ce scoruri sunt la votul de acolo !!!!
Oare cei care monitorizeaza forumul s-or fi uitat si pe sondajul initiat de mine?????

http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=5951.210#lastPost

mph

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2015, 04:31:24 PM
Viata de islamist ...  =))

https://www.facebook.com/video.php?v=621655164634866&set=vb.506414579492259&type=2&theater

Dragos

Islamist nu este sinonim cu terorist, asa cum se incearca sa ni se induca ideea de catre cei care detin media. 

D006

Chiar daca suntem off-topic iti raspund  :).
  In sondajul tau nu este nimic deosebit , sa o spunem verde in fată , 85% dintre cei care intra in mediul virtual pentru apicultura , in viata reala nu au tangentă cu apicultura profesionista sau cel putin semi-profesionista . sa nu mai spun ca multi au probleme reale de comportament si nu pot comunica in viata reala cu oameni din institutiile statului. In fapt cei 85% si-au dat cu parerea fara sa stie cu ce " se mănîncă " apicultura. Si acum cireasa de pe tort  :D... cei  "85%" inseamna in realitate 131 de useri , crezi ca 131 de conturi virtuale pot decide soarta apiculturii romanesti ??? Pun pariu pe toti banii ca toti cei 131 de votanti nu au impreuna mai multi stupi decat Mirel Balaban  sau Aurel Chilom.
  Stiu ca adevarul doare ....

marian sima

Nu mi-am dat parerea la nici un sondaj insa la nivelul meu mi-am spus punctul meu de vedere oamenilor din institutiile statului.
La sfatul meu un primar a plantat salcam in zonele impropii agriculturi.
La alt nivel nu m-am bagat ca nu e de mine,dar la cat sant eu de staruitor nu scapau fara sa-mi rezolve doleantele. =))

ciucur

Citat din: mph din Ianuarie 12, 2015, 08:28:24 PM
Aaaaa......pai cand spuneam de ideea subventiei pe familia de albine s-au gasit forumisti sa afirme ca nu se poate asa ceva.
Au topit oare bani prin asociatii si nu prea le convine ca se duce businessu' cu facturile taiate pe genunchi::))
Oamenii astia au facut la propriu reglementari legale in acord cu interesul lor si nu al apiculturii pe ansamblu.
Ia priviti pe pagina mea de prezentare si vedeti ce scoruri sunt la votul de acolo !!!!
Oare cei care monitorizeaza forumul s-or fi uitat si pe sondajul initiat de mine?????

http://forum-discutii.apiardeal.com/index.php?topic=5951.210#lastPost

Salut !

Cred ca sunt dintre cei care am votat 'nu' subventiei pe familia de albine.
Sunt incepator, cel mai proabil nu voi accesa niciodata vreo masura in agricultura. Am alta profesie, apicultura e un hobby. Nu fac afaceri murdare, nu tai facturi pe genunchi, vreau un trai in care toata lumea sa primeasca ceea ce merita, in functie de ce/cat munceste.
M-am saturat insa de subventii si ajutoare prost gestionate. Pe unde mergi, toti viseaza subventii. Tot romanul tine cate o vaca, cateva oi, cateva familii de albine, ca poate da statul subventie. Vai de mama lor animale. Sunt de proasta calitate si neingrijite/bolnave.
Subventia e de la noi din buzunare. Corect ar fi ca sa fie stimulata performanta. Trebuie sa terminam cu subventia pe subzistenta.

Ce zici daca ar primi producatorii subventie pe un produs (lapte/miere/carne etc.) dupa vanzarea produsului 'prin' casa de marcat ?
Daca esti bun si faci calitate vinzi, si apoi primesti subventie. Pe baza documentelor justificative. Fara intermedieri, doar de la producator prima vanzare. Vrei sa vinzi miere la borcan de acasa? Foarte bine, dar nu primesti subventie.
Daca postarea mea compromite sansele renasterii apiculturii romanesti, sa fie stearsa. Apicultorii adevarati (profesionisti sau semi-pro cum zice Dragos) nu se bazeaza pe subventie. Sigur ca daca o primesc e bine venita, insa ei o merita.
Mie mi-ar fi rusine sa cer subventie amator fiind. Daca imi doresc subventie, trebuie sa ma straduiesc sa fac pasul la semi-pro.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

mph

#3356
@ Dragos
Ai dreptate in ce ai scris. Subventia in cadrul pietelor comune reprezinta:
1. un ajutor pentru dezvoltare si competitivitate in asa fel incat sa putem concura intr-un cadru global fara a fi defavorizati- si aici incadram apicultorul profesionist
2. o modalitate de a sustine gospodariile familiale- aici incadram indivizi cu stupine pentru subzistenta sa-i spunem

Ti se pare o idee stralucita sa se subventioneze pentru profesionisti pe sistemul actual si pe subzistenta la nivel de stup asa cum este el definit in lege ?

Daca apicultorii profesionisti sunt organizati si pot sa-si sustina proiectele de hotarari normative, atunci trebuie sa recunoastem ca exista si mici apicultori, neorganizati care trebuie sa aiba acces la finantare fara a fi obligati impotriva Constitutiei sa se alature unei asociatii apicole. Fiecare trebuie sa aiba acces la  bani dupa un anume algoritm.

Este parerea mea.


@ Sima

Daca fiecare se informeaza si actioneaza pe nivelul lui atunci lucrurile se misca inspre bine

@ Ciucur

Aici vorbim de subventia producatorului iar ce spui tu se refera mai mult la domeniul comertului.
Cred ca treaba producatorului este aceea de a produce, a procesaorului de a prelua si prelucra si a vanzatorului sa vanda.Daca fiecare va face foarte bine partea lui atunci va fi bine.



D006

Nu este obligatoriu ca toti sa aibă acces la bani . Nu trebuie nici un algoritm , nimeni nu iti va bate la poartă sa-ți dea o sacoșă cu bani ca tu esti filipardis neasociatul . Nicaieri in Europa nici un fermier nu este rugat cu bani . Tendinta este spre asociere si mari exploatatii agricole. AMATORUL NU ARE NEVOIE DE SUBVENTIE .

mph

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 12, 2015, 11:31:08 PM
Nu este obligatoriu ca toti sa aibă acces la bani . Nu trebuie nici un algoritm , nimeni nu iti va bate la poartă sa-ți dea o sacoșă cu bani ca tu esti filipardis neasociatul . Nicaieri in Europa nici un fermier nu este rugat cu bani . Tendinta este spre asociere si mari exploatatii agricole. AMATORUL NU ARE NEVOIE DE SUBVENTIE .
Ideea era ca trebuie alocat proportional un buget pentru exploatatiile apiculturii profesioniste pentru ca ele concureaza la nivel de piata globala dar si taranul roman are dreptul sa primeasca finantare pentru ca este un back up la nivelul economiei in cazul unui cataclism, situatii de forta majora. Daca  economia globala pica maine in cap si trei luni nu ai acces la resurse de electricitate in Romania, crede-ma ca satul romanesc salveaza tara asta de la dezastru. Hai sa privim in perspectiva si sa protejam Romania. De ce sa gandim limitat?

D006

noi suntem in urma cu 100 de ani fata de economia globala , asa ca daca maine pică ca noi valul va ajunge peste 100 de ani .  :P