Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

D006

Cat de escroci sunt pesedistii ! intai au luat banii de la toti , acum cand buba sta sa pocneasca se pun sa stearga urmele . RUSINE !

dredd

"acum" cand? sunt articole din 2009 cand psd-ul era la guvernare cu base

D006

Cine a scris aceasta poezie ?

MR. PÎRȚ ȘI CURVA POPII

Aţi înnebunit cu toţii?
Aclamaţi un maimuţoi
Nu vedeţi că-i cad chiloţii?
Babette pleacă la război!

Capul mic, de bibilică
Pe un trunchi acromegal
Monstrul, carevasăzică
L-aţi urcat pe piedestal...

Astfel de anomalie
Nu s-a mai văzut pe-aici
Nu e om, e o stafie
Şolduri mari şi umeri mici.

Tata-socru, ce idee
A pontat la fundul lui
Nu-i bărbat, dar nici femeie
Face pofta orişicui.

E lasciv ca o vădană
Are mersul legănat.
Cine şi-a făcut pomană?
Curva Popii – şi l-a luat!

Ăştia-s mai urîţi ca dracul
Dar ce aere îşi dau!
Se reped să ia caimacul
Numai pe ecrane stau.

Ea, o boarfă răsuflată
El, un jalnic poponar
Ce familie spurcată
Suportăm, ca proştii, iar!

O pereche răpciugoasă –
Asta-i tot ce-aveţi mai bun?
Şleampăta spălătoreasă
Şi un procuror nebun.

Ţara azi e dirijată
De la Cabinetul 2
Dă funcţii la gaşca toată
Ce-o pupă-n părţile moi.

Zilnic, face şi desface
Miniştri, chiar comisari
(O caută la găoace
Uneori, nişte curvari).

E normal, căci cimpanzeul
N-are puţă, e pe dos
Dacă scoţi din ei tupeul
Rămîne un vid jegos.

Lacomi sînt, pe apucate
Vizite de lucru fac
Taie panglici inventate
Şi anunţă: Cotcodac!

Fac spectacole, prosteşte
Bani publici aruncă-n vînt
Kim Ir Sen se răsuceşte
De oftică, în mormînt.

Într-o ţară ruinată
Asta mai lipsea: dezmăţ
Propagandă deşănţată
Iar pielea vacii e-n băţ.

Ne conduce iar Mafia
O boarfă şi-un eunuc.
Ăştia fac din România
Cel mai ieftin balamuc.

Un spectacol de 5 stele?
Mai degrabă de 5 cruci!
Sifilitici cu sechele
Care au în cap doar muci.

Flamuri roşii precum focul
Care arde-n iad gudron
Unde este dobitocul
Ce l-a uns pe avorton?

Mister Pîrţ şi Curva Popii
Prind curaj, confiscă tot
Strîns uniţi cu interlopii
Sînge proaspăt au pe bot.

Lumea, însă, se cruceşte:
În acea bandă de hoţi
Nimeni, chiar, nu mai gîndeşte?
Ori au căpiat cu toţi!

Nu văd că-s în pielea goală
Noile caricaturi?
Abia ce-am scăpat de-o boală
Şi-avem alte murături.

Nimeni nu le-a pus oglinda
Să îşi vadă, cîteodat'
Cum priveşte porcul – ghinda
Faţa ca un cur pictat?

El mongol, ea bulbucată
El plagiator şi hoţ
Ea – un sex cît o găleată
Şi el – un rahat cu moţ.

Ăsta este viitorul
Promis de aceşti ciumaţi?
Au exasperat poporul
Care i-ar vrea spînzuraţi.

Fraţilor, intraţi în casă
Şi-i ascundeţi pe copii
O pereche sulfuroasă
După voturi va veni.

Două paţachine triste
Imitînd pe Ceauşeşti
Băgaţi nasul în batiste
Ca să nu luaţi boli lumeşti.

Nu credeam că impostura
Naşte monştri-aşa pitici
Un refren le umple gura:
,,Mîndri că sîntem calici!"

Cris

Citat din: ciucur din Noiembrie 04, 2014, 12:56:00 PM

Cris,

1) Ar fi frumos sa consemnezi la profil de unde esti si cati ani ai...
2) Eu, pe meseria mea, sunt unul din 6 oameni din Romania ce au acest job. E un job de middle management intr-o industrie ce inca merge si care este eficientizata. De aceea suntem asa de putini. Sunt mult mai slab decat cei dinaintea mea (am vazut aceeasi tema de proiect de diploma cum era tratata inainte de '89) dar sunt mult peste cei ce sunt acum la facultati desi am fost un student de nivel mediu. Si crede-ma multi studenti fac practica la noi in firma si trec si prin 'mana' mea.
3) Cultura nu imi doresc pentru a fi evaluat de neamt. Civilizatie, gandeste-te ce e in mediul rural, cati isi trimit copii doar pentru corn si lapte, cati au wc in curte, cati au apa curenta si alte utilitati. De la oameni care traiesc in conditii grele nu poti cere foarte mult. Vorbesc despre cazul general, sigur ca sunt exceptii.
4) Sunt curios cat timp ai stat in Germania ? Am o banuiala ca vorbesti din auzite....

1) nu sant prezent pe acest forum pentru a imi prezenta CV-ul, daca doream asta ma inscriam pe Linkedin, iar varsta nu cred ca mai reprezinta o bariera ridicata impotriva dreptului la opinie

2) eu nu lucrez intr-o meserie pe cale de disparitie si nici nu traiec cu impresia ca alti nu pot face cea ce fac eu, obisnuiesc sa ii las pe altii sa ma laude daca imi fac bine treaba, dar chiar nu simt nevoia sa fiu laudat
iar daca tu te raportezi la studenti care iti trec prin mana care probail ca nu au facut decat sa invete teorie iar cand ajung sa puna in practica cea ce au invatat trec printr-o stare de soc, sfatul meu ar fi sa ii ajuti sa puna in practica cunostintele teoretice pe care le au

3) marile genii ale culturii romanesti au plecat de la tara, si inca mai sunt multi pe la scolile alea amarate de la tara care intra printre primii la cele mai bune licee din tara
din contra oameni care traiesc in conditi grele dezvolta o anumita disciplina si respect pentru munca lor si veniturile pe care de multe ori le obtin muncind din greu

4) nu inteleg dece te intereseaza asa de mult persoana mea, iar din intrebarile pe care le-ai pus rezulta clar ca nu ai inteles nimic din ce am postat
idea pe care am exprimat-o in postarile de mai sus nu e ca romani nu ar avea nevoie de cultura, ca sa citesti o carte sau sa te specializezi intr-un domeniu nu trebuie sa fii student la Oxford si nici la Spiru Haret, da iti e mai usor daca ai pe cineva sa te indrume in intelegerea domeniului in care vrei sa te perfectionezi, dar daca nu esti interest sa inveti poti sa fii tu student la cea mai buna universitate ca tot degeaba
se vorbea insa ca romanu nu are cultura, iar cea ce am spus e ca din punctul meu de vedere s-a facut o mare gresala prin desfintarea invatamantului profesional si ca poate fi mult mai important pentru economia acestei tari sa avem meseriasi
dar puteti linistiti sa va lamentati in continuare cu privire la gradul de incultura al romanilor si sa cereti sa se introduca studiile superioare obligatorii pentru a creste gradul de cultura al romanilor

nu m-a interesat sa locuiesc in Germania, dar din pacate am prea multi prieteni care locuiesc acolo
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

ciucur


1) nu sant prezent pe acest forum pentru a imi prezenta CV-ul, daca doream asta ma inscriam pe Linkedin, iar varsta nu cred ca mai reprezinta o bariera ridicata impotriva dreptului la opinie

Nu v-am cerut CV, eram curios din ce zona si ce varsta are domnul Cris, omul cu care schimb opinii. Sigur ca puteti ramane in anonimitate, puteti chiar minti in datele de la profil sau puteti sa va prezentati cine sunteti cu adevarat. Alegerea e a dvs.

2) eu nu lucrez intr-o meserie pe cale de disparitie si nici nu traiec cu impresia ca alti nu pot face cea ce fac eu, obisnuiesc sa ii las pe altii sa ma laude daca imi fac bine treaba, dar chiar nu simt nevoia sa fiu laudat
iar daca tu te raportezi la studenti care iti trec prin mana care probail ca nu au facut decat sa invete teorie iar cand ajung sa puna in practica cea ce au invatat trec printr-o stare de soc, sfatul meu ar fi sa ii ajuti sa puna in practica cunostintele teoretice pe care le au

Din ceea ce am scris despre studentii de azi si despre ocupatia mea nu ati inteles nimic. Am spus clar ca am fost nivel mediu la facultate, daca as fi fost profesor nu mi-as dori studenti cum am fost eu. Nu imi sta in fire sa ma laud. Nu traisc cu impresia ca altii nu pot face ceea ce fac eu. De oameni de neinlocuit e plin numai in cimitire. Meseria mea a devenit pe cale de disparitie datorita faptului ca industria in care am fost specializat a cam disparut cu unele exceptii(ceramica, sticla, materiale de constructii). Cred ca termina sub 30 de studenti in fiecare an in Romania. Asta e grav. Eu nu ii raportez pe studenti la cunostintele mele actuale ci la cunostintele acumulate de generatia mea in primii doi ani de facultate nu in 3 sau 4 ani cum au cei ce vin in practica. Bineinteles ca ii ajut cum pot, dar uneori e foarte greu, lipseste limbajul comun.

3) marile genii ale culturii romanesti au plecat de la tara, si inca mai sunt multi pe la scolile alea amarate de la tara care intra printre primii la cele mai bune licee din tara
din contra oameni care traiesc in conditi grele dezvolta o anumita disciplina si respect pentru munca lor si veniturile pe care de multe ori le obtin muncind din greu.

De accord cu dumneavoastra, si eu sunt in aceeasi situatie nu provin dintr-o familie de oameni instariti. Nu ii subestimez deloc, chiar ii admir pe cei ce razbesc prin propriile puteri. Cand vorbeam despre lipsa de educatie si cultura nu ma refeream la studii superioare sau stiu eu ce specializari. Ma refeream la un nivel de baza care lipseste pentru cei multi dintre noi. Ganditi-va la ultimele rezultate la bacalaureat. Sigur ca sunt cativa care dau clasa multora de la oras cu fumuri in cap. Din pacate prea putini.
Zilele trecute am avut examinari pentru ocuparea a doua posturi (in total 8 angajati) in compania pentru care lucrez. Oameni cu diploma recenta de bac, nu au fost in stare sa numeasca un acid puternic, sa rezolve o ecuatie de gradul intai, sa inmulteasca 286 cu 24 fara calculator sau telefon.... Eu despre asta vorbesc. Cei care sunt in aceasta situatie sunt multi, si ei au dificultati in a duce o viata decenta. Parerea mea e ca ei ne decid viitorul la vot. Despre generatia parintilor mei sau cei mai in varsta ca si ei nu imi exprim parerea deoarece pe ceea ce au 'produs' ei am avut eu sansa sa invat sau sa beneficiez de servicii de sanatate spre exemplu. Au trait greu si totusi majoritatea nu au inteles inca de ce.

4) nu inteleg dece te intereseaza asa de mult persoana mea, iar din intrebarile pe care le-ai pus rezulta clar ca nu ai inteles nimic din ce am postat
idea pe care am exprimat-o in postarile de mai sus nu e ca romani nu ar avea nevoie de cultura, ca sa citesti o carte sau sa te specializezi intr-un domeniu nu trebuie sa fii student la Oxford si nici la Spiru Haret, da iti e mai usor daca ai pe cineva sa te indrume in intelegerea domeniului in care vrei sa te perfectionezi, dar daca nu esti interest sa inveti poti sa fii tu student la cea mai buna universitate ca tot degeaba
se vorbea insa ca romanu nu are cultura, iar cea ce am spus e ca din punctul meu de vedere s-a facut o mare gresala prin desfintarea invatamantului profesional si ca poate fi mult mai important pentru economia acestei tari sa avem meseriasi
dar puteti linistiti sa va lamentati in continuare cu privire la gradul de incultura al romanilor si sa cereti sa se introduca studiile superioare obligatorii pentru a creste gradul de cultura al romanilor

nu m-a interesat sa locuiesc in Germania, dar din pacate am prea multi prieteni care locuiesc acolo

Desfiintarea invatamantului profesional a fost cea mai mare gresala facuta in invatamant. La fel si faptul ca toti trec clasele cu conditia sa se prezinte la scoala. Aceste lucruri duc la elevi care se indreapta in directii gresite, adica spre 'studii superioare obligatorii' insa cu final nereusit.

Daca nu am inteles nimic din postarile dumneavoastra, logica mea imi spune ca ori sunt prost ori nu v-ati facut inteles. Va las sa alegeti ce varianta va doriti. Am senzatia ca atunci cand imi raspundeti sunteti usor furios.


Cele bune !
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

Kov iulian

Odata se pupau acum se spurca ( urmariti pana la sfarsit ).  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

http://youtu.be/m2GmK43hUTA

Cris

dle Ciucur chiar nu urmaresc sa intru intr-o polemica cu dvs.
CitatDaca nu am inteles nimic din postarile dumneavoastra, logica mea imi spune ca ori sunt prost ori nu v-ati facut inteles.
dar dece doriti sa vedeti lucrurile in alb si negru? sincer mie mi sa parut doar ca santeti superficial si ca incercati sa supliniti anumite lipsuri in intelegerea unor fenomene printr-un limbaj usor intepător precum cel pe care l-ati folosit in fraza de mai sus
eu chiar nu imi permit sa va apreciez inteligenta intrucat incerc sa nu am prejudecati

CitatSigur ca puteti ramane in anonimitate, puteti chiar minti in datele de la profil sau puteti sa va prezentati cine sunteti cu adevarat.
nu inteleg dece ti-ar face placere sa fii mintit, si chiar ma surprinde cata importanta are pt dvs varsta interlocutorilor dvs

nu sant anonim

ma numesc cris, ma pasioneza apicultura, si nu reusesc sa inteleg dece in romania unor moderatori ca Razvan D le este permis acest gen de exprimare(atac la persoana)
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

mosunick

Citat din: Kov iulian din Noiembrie 06, 2014, 10:53:30 AM
Odata se pupau acum se spurca ( urmariti pana la sfarsit ).  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

http://youtu.be/m2GmK43hUTA
Rusinos pentru un profesionist sa procedeze astfel cu un invitat.
Se pune serios in discutie capacitatea lui de moderator. Mai ales in conditiile in care nu a avut atac care sa il puna in situatia de a recurge la un gest extrem de factura asta. RUSINOS!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

oroles

Daca stii ca azi Tonciu si-a facut operatie estetica in Turcia in timpul emisiunii lui Maruta atunci sigur vei vota cu Ponta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pharaonu75

Cică Iohannis şi-a luat maşină! PONTiAc!   :) :)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

#2980
https://www.facebook.com/corneliu.vadim.tudor
CitatMesaj telefonic trimis de Tribun următorilor: Victor Ponta, Ecaterina Andronescu, George Cristian Maior, Vasile Blaga, Lucian Pahonţu, Elena Udrea ş.a.

S.M.S. Duminică, la orele 16, SRI a efectuat o numărătoare paralelă a voturilor. Ordinul a fost dat de Traian Băsescu, care a vrut să ştie cum să calibreze frauda. Clasamentul la acea oră: 1) Victor Ponta: 39,5%; 2) Klaus Iohannis: 23%; 3) Corneliu Vadim Tudor: 15%; 4) C.P. Tăriceanu: 6%; 5) Dan Diaconescu şi Kelemen Hunor: cîte 4%; 6) Monica Macovei: 2,5%; 7) Elena Udrea şi Teodor Meleşcanu: cîte 2%. Aşadar, am fost furat de cca. 11 procente. Să le stea-n gît!

CORNELIU VADIM TUDOR
3 noiembrie 2014

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

A se urmarii mesajele de pe pagina Domniei sale inainte si dupa data de 3 Noiembrie.  =)) =)) =)) =)) =))

TDI


filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

ciucur

Poate link-ul de mai jos nu se potriveste cu situatia noastra. Dar merita vazut.
Inlocuiti in discursuri Germania cu orice tara doriti si nu va ganditi cine este oratorul.
Nu pot sa inteleg de ce romanii asteapta sa vina cineva si sa rezolve situatia fara sa se gandeasca o secunda cu ce pot contribui ei.

http://www.youtube.com/watch?v=AnpTWKKWQ1o

De asemenea sa nu uitam si consecintele extremismului. La un interval de timp istoria se repeta.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

D006

Citat din: ciucur din Noiembrie 08, 2014, 11:21:06 PM

Nu pot sa inteleg de ce romanii asteapta sa vina cineva si sa rezolve situatia fara sa se gandeasca o secunda cu ce pot contribui ei.
Contribuie si ei cu ce pot , o lebada furata de la Viena , niste aur furat de prin Franta , niste euro furati de prin Germania , niste cupru de prin spania...
  Cu ce PLM sa contribuim cand noi suntem o adunatura de scăpatati ramasi repetenti la examenul de maturitate al istoriei .