Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

medici?????ce cuvant prea mare pt.bipezii angajati si platiti din banii poporului !!! ar trebui numiti CALAI !!! mori pe masa daca n/ai bani.oricum oameni nu.s.e deajuns sa intrebi pe femeile care au trecut(si mai trec)prin maternitatea din braila si n/au avut imaginatia de a/si baga bani in fund ca sa/i aibă la indemana pe masa de nastere.....si majoritatea din calai sant femei !!!un cuvant rusinos si dureros(pt.pacienti)MEDIC.A ramas cuvântul prea mare la cat de inumani sant !!

Alutus

Citat din: SPYKAL din August 09, 2014, 10:31:57 PM
Atenţie la căţelandri
Alintati de seful onorific de haita, cu diminutivul "carlani
Citat din: bismark din August 10, 2014, 01:38:30 PM
  Lupta dintre securitatea lui Voiculescu *(din Mosad )si Basescu (pro rusa) este un inceput de razboi civil
"
Si daca relatiile sunt pe invers!? Dupa toate aparentele Basescu, a adus in tara, rachete americane, nu rachete Vostok. De relatia cu Vostok se pare ca s-a ocupat tocmai, expertul in comertul exterior, deplans de ceva mai sus mentionatii posesori de creier tip bob naut.
Sa nu uiti Darie!

Cris

sant multe uscaturi in sistemul sanitar dar daca va uitati numai la ei s-ar putea sa nu vedeti padurea din spatele lor, oameni care tin in spate acest sistem, stagiari prost platiti asistente etc.
din pacate sistemul este capusat de multinationale  :qp: care scot bani si din piatra seaca
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

marian sima

Da,da asistente care le doare in cot de pacienti.
Cand era bunicul bolnav le bagai in buzunar erau foarte serviabile si zambitoare ,langa bunicul meu era un om cu un pansament la picior neschimbat de o saptamana .

Omul nu-l cunosteam nu ma cunostea totusi intr-o zi m-am dus de trei ori dupa asistente ca sa-i schimbe bandajul ,pauza stau in camera lor a trebuit sa mai bag o data mana in buzunar ca sa-i schimbe acelui om pansamentul.

Zic ba medici din zona mea sant niste nemernici hai sa-l duc la bucuresti ,l-am dus eu la fundeni acolo nu avea nu stiu ce tomograf ,am platit la privat sa faca un tomograf .

Intoarcete la Fundeni diagnostic medicului ,bunicul tau are leucemie ,urmeaza bunicul cu tratament de leucemie un an starea lui din ce in ce mai rea.

MA duc la alt spital in Bucuresti si ii fac alte analize,surpriza diagnostic cancer de prostata,doctorul i-mi spune daca era descoperit mai devreme mai era speranta.
Asa ca cineva mai sus avea destula dreptate in spitalele din Romania mori cu zile.

Un sistem facut sa te jumule de doua ori ,o data prin casa de sanatate si alta data prin personal.




Cris

da asta e sistemul, si sant multi cei carora le place cum functioneaza, mai ales cei care isi umplu traistele  :nod:, si e normat avand in vedere ca fac asta de o viata, si sant oameni pe care cu toti ii apreciem (oameni buni cu frica de dumnezeu  :rotfl: ca becali si voiculescu)
chiar crezi ca o asistenta spagara destabilizeaza sistemul?  eu cred ca mai degraba doctorul care prescrie retete aiurea pt. a fi trimis de o multinationala la o conferinta in Paris pe bani ei, sau un manager care sifoneaza bani spitalului
in fine asistentele si doctori onesti isi vor cauta de lucru unde sunt apreciati, poate cu timpu vor fi apreciati si in tara lor, dar pentru asta acest sistem care s-a imputit de la cap, va trebui sa fie asezat pe alte baze
,,Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." Albert Einstein

fiug1970

mostenirea comunista:unul muncea si 9 furau...totusi toti 10 luau acelasi salariu !!de unde ieseau banii???din 9,3 erau prinsi si bagati la puscarie cu munca fortata si acolo munceau nu gluma!!!!restul de 6 dadeau spaga la militie si scapau.astia 6 sant voiculestii si becali si romanii si basestii si drak sa/i mai ia din ei ca tare/s multi !!!
in alta ordine de idei:am avut de/a face cu sistemul sanitar din ro.pt o banala apendicita si cu sistemul sanitar de aici pt.o timpanoplastie(refacerea timpanului prin chirurgie reparatorie).in prima ipostaza m/a costat 1,5 milioane lei vechi,adica doua salarii din acele timpuri(si eram angajat cu plata la zi a darilor)fara sa apara complicatii..slava Domnului !!,iar in a doua,0,0000€,fiind angajat cu plata la zi a darilor.Judecati si singuri....Iar sotia a avut de/a face cu maternitatea din Braila când a nascut in 94 de unde a avut placuta surpriza sa constate ca vacile la abator erau privite cu mult mai multa mila si compasiune decat ele, de alte femei ce purtau ilegal halatul alb si ce jurasera juramantul lui Hipocrate in timp ce/si schimbau buzunarele cu altele mai adanci......

marian sima

Cris cu spaga care se da o luna in spitale se renoveaza spitalele si se ia si aparatura.

Cel din fotografie e baiatul meu ,ma duc cu sotia acum 6 ani la medic in zona .
Raspunsul medicului -trebuie sa nasca prin cezariana ,il intreb de ce?Raspuns pentru ca asa e mai bine.
Operatia de cezariana costa 1500 lei bani pe care medicul ii baga in poznar.
Mai ma informez eu acel medic era poreclit cezariana,ma informez si de alti medici si ajung la concluzia ca trebuie sa merg in alta parte.

Prin niste cunostinte ajung la Bucuresti la spitalu din zona restaurantului Budapesta,acolo i-mi spune ca nici vorba de cezariana.
Pentru ca copilul si sotia sa primeasca atentia care ar trebui sa o primeasca in mod normal orice pacient ma costat 1700 lei.

Ma duc dupa nastere sa vad copilul ,primesc un raspuns.
E la etaj nu ai voie acolo ,am bagat mana-n buzunar si am capatat voie ,acolo pe langa copilul meu altii copii ,toti tipau de vuia sala acolo nici o asistenta.
Ma duc dupa pramatiile de asistente aveam niste nervi de i-mi venea sa dau cu ele de pamant ,ele se uitau bine mersi la televizor.
Surprinse tot ele au inceput sa vocifereze la mine.
Am luat copilul in brate si imediat sa oprit din plans.

In alta zi o proasta de asistenta a epuizat un copil dandui un biberon cu o tetina fara gaura.

O asistenta spagara nu destabilizeaza sistemul insa nu o vorba de o asistenta ci de tot cadrul medical.
Spaga incepe cu paznicul de la poarta si se termina cu femeia care schimba lenjeria de pe pat.

romikele

Generalizari de acest fel, prost gandite, ne trag permanent inapoi.
Am facut o operatie destul de dificila, dar nu numai ca nu mi s-a cerut nici macar un leu, am fost chiar certat serios cand am incercat sa dau.
Nu sistemul e de vina, ci romanul....
Nu stiu daca a fost o coincidenta faptul ca medicii care m-au operat sunt basarabeni...

marian sima

O intamplare de acum doua saptamani.
La un ochi ma luat curentul ,m-am frecat la el si sa inflamat de am inceput sa vad incetat.
Ma duc la policrinica pe la opt ,pe orar scria ca doctorul vine la 9.
Astept eu ca sa fiu primul ,la ora 9 vine asistenta .

Dupa mine se strange 19 persoane cu toate ca vedeam in ceata bine cu un ochi constat ca sant un caz fericit.
Vine ora 9 se trece de ora 9 ,vine 10 doctara nu mai apare,vin o grupa de baieti pentru dosare,eu ii spun asistente.
Rezolvai pe baieti ca sa nu mai ngroase randurile ,ea nu ca nu pot.
Vine ora 11 ma intrebam daca sa mai stau sau nu,zic totusi sat primul daca doctora vine in timp ce eu plec.
Intre timp vine o femeie cu un ochi ca vai de ea.
LA ora 11 ;30 vine si doctora ,asistenta-i face cafeaua aprinde tigarea si se aseaza la taclale .
Eu ciocan furios in usa.
O bag pe femeia cu problema grava la ochi inaintea mea astfel im-i pun multimea in cap,ma ratoi la asistenta se rezolve tineri.
Asistenta spunandu-mi ca sant recalcitrant.
Intru dupa acea femeie ,ma intreaba ce am la ochi,ma pune sa privesc acele litere ,ma aseaza pe un scaun si i-mi pica o solutie in ochi .
Ba nemernica de asistenta spune doctoritei ,mai ii aplic o doza ca nu sa deschis bine ratina,mai i-mi pica o doza si ma pune la acel dispozitiv.

Doctora i-mi da o reteta spunandu-mi sa revin dupa 4 zile.
Eau picaturile de la farmacie urmez tratamentul ,ochiul nu mai era rosu insa vedeam tot incetat.

Ma duc inapoi la policrinica ,doctora ma intraba cum vezi ,eu ii spun ca incetat.
imi da trimitere pentru bucuresti,eu ajung acasa i-mi aduc aminte ca am citit pe aici ceva de rostopasca.
Ma ung cu zeama de rostopasca pe ploapa ,deodata simt cum lucraza ,deschid ochiul dupa 10 minute si vad mai bine.
mai aplic tei tratamente si vedere i-mi revine.
Rostopasca ma salvat de la alti nervi si alta cheltuiala.

Romikele esti un caz fericit.

fiug1970

daca s/ar face un sondaj si s/ar pune o singura intrebare:isi merita personalul sanitar salariile?....pe mine nu m/ar surprinde rezultatul!cazuri ca romikele ar fi ca si sansa de a te lovi un traznet sau sa castigi la loterie!!!toti santem deacord ca noi insine santem vinovati ca dam,dar când viata este doar una si tuturor ne place sa traim............credeti ca celor ce pleaca din ro.(personal sanitar)in alte tari,le vine usor când constata ca halatele n/au buzunare?
marian,daca te interesai sa vezi daca respectiva doctorita avea cabinet particular,puteai vedea(chiar cu/n singur ochi)ca acolo,la cabinetul particular,lucrurile erau cu totul altele:si amabilitate si ordine si toate cum ar trebui sa fie!!
aveam o cunostinta,asistenta la spitalul judetean,la oncologie.mi se facea parul maciuca când povestea cu dezinvoltura cum se jecmaneau familiile muribunzilor de cancer !!!se facea troc pentru o zi de viata fara dureri !!!
numai bolnav sa nu fii !!!
cel putin cu popii......te belesc o data si gata.mai bine zis ii belesc pe cei vii...

bismark

   Eu celor care au cabinete particulare nu le-as mai da si salarii.Daca vrea sa lucreze la stat sa nu mai aiba cabinete particulare si atunci isi vor da interesul sa lucreze corect.Asa ca isi bat joc la stat sa mergi la el la cabinet ca acolo este obligat sa-si faca treaba ca tariful este mai piperat.Si medicamentele se scurg catre cabinetele lor.Cei de la stat sa trateze numai pe cei care sint asigurati si platesc luna de luna.Platesti o viata si cind ai nevoie trebuie iar sa dai- nu-i corect. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Nu numai faptul ca nu mi s-a cerut nimic, dar si profesionalismul si atentia cu care am fost tratat au fost de departe peste ceea ce mi s-ar fi oferit la Bucuresti sau oriunde in alta parte.
Nu am fost singurul internat, asa ca am putut vedea ca nu sunt singurul beneficiar al acestor servicii.
Multi fac greseala ca si daca se lovesc la o unghie, sa dea fuga la Bucuresti, de parca acolo umbla cainii cu colaci in coada.
Sunt medici foarte buni si la spitalele din provincie, dar despre care nu se face atata valva.

Sistemul e construit din subansamble . Daca acestea nu sunt unse, e normal sa scartaie.
Daca noi nu am da, nu i-am invata pe cei ce iau cu naravul...

fiug1970

Daca noi nu am da,............daca iti spune verde in fata ca TE COSTA x milioane daca vrei sa te opereze de x ???ce faci?reclami la politie care si ea este mai corupta?sau te ambitionezi sa nu dai, sa dai exemplu?sa fii erou necunoscut,mort pe baricada cinstei?
era o moda cu dusul la bucuresti pt.operatii mai dificile.pe la spitalele universitare,medicii erau plini de bani si nu se mai uitau la 15/20 milioane(milioane pe care daca le dadeai la provincie,iti faceau RK.ieseai nou/nout),mai ales ca mai toti erau profesori univerisitari,veneau doctori straini pt.schimb de experienta,etc.nu doar pt.ca erau mai bine pregatiti se alegea capitala.
acum ani de zile,cand am inscris baiatul la gradinita,ni s/a cerut analize medicale(sange si plamani)am fost la policlinica si ni s/a cerut cate 50 de mii de cap de vita furajata.am replicat ca eram angajati si erau analizele gratuite.raspunsul a iesit pe gaura ghiseului ca un urlet:daca vreti bine,daca nu,nu !am iesit si noi pe cararea facuta de urlet.......am dat 100 de mii la o cunostinta si ne/a adus hartiile semnate si parafate fara sa pasim usa vreunui cabinet.

D006

Citat din: ionel07196555 din August 10, 2014, 04:37:45 PM
Cunosti pe pielea dumitale situatia din sistemul de sanatate atit ca pacient cit si ca medic dar lucrind in sistem va este greu sa recunosteti .
sistemul e bolnav nu din cauza angajatilor , din cauza pacientilor si a inculturi noastre .
CETATEANU ............

  De vina nu este cetateanul ! de vina sunt cei care conduc sistemul !

   Cea mai mare vina o poarta smecherii din spatele politicienilor care prin intermediu media manipuleaza masele facand o imagine negativa  cadrelor medicale din Romania.
  In Romania sunt ZECI DE MII DE CADRE MEDICALE  care isi fac datoria cu onestitate , dar la televizor veti vedea numai cazuri de malpraxis si spaga in spitale . E o vorba din batrani care spune ca daca intr-un butoi cu miere arunci o linguriță cu cacat , tot butoiul va contine cacat.
   Nu poti generaliza cateva cazuri reprobabile la nivel de intreg sistemul.

TDI

Democratia asta presupune, demos si kratos, puterea poporului. Cetateanul alege altceva.
Capitalismul creează sistemul.
Am ajuns la democratia capitalista, care se bazează pe un sistem de legi, ignorate pana la urma si de cetatean.