Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

#1965
Citat din: dragos2006 din Iunie 09, 2013, 10:11:41 AM
    Chiar asa de cretini sunt privitorii de antena 3 ?
Se pare ca sunteti informat complet, asupra continutului emisiunilor respective. Ori este vorba de abilitati paranormale, ori ramane cum ne-am inteles. Adica o incadrare in categoria mai sus mentionata.
Sa nu uiti Darie!

D006

  Nu e nimic anormal doar ca ii vad pe socri mei care acum au creierele prajite de antena 3 . Din niste oameni normali au devenit niste zombi.

  Apropo de actuala putere , Dunarea se indreapta cu furie spre Romania , saptamana viitoare va ploua mult . Pe toti ii doare la basca sa ia masuri preventive . Cand Dunarea va inundaa primele case iar vom vedea sedinte de guvern pompoase cu Ponta ganditor si Dragne in mijlocul actiunii . Totusi sa speram ca nu vom avea apa din Ungaria.

bismark

     Avem un  guvernator care printr-un singur ordin opreste Dunarea la Cazane .In ce priveste Antena 3 sterge-i din program si nu vom mai avea creere colorate in orange.Nu facem politica, cu respect pentru cei care gindesc ca intr-o democratie adevarta fiecare cu capul lui si nu dupa cum cred altii.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

D006

daca erai oltean te intelegeam , doar ei au spus ca pun ham de fier Dunarii.

  aia cu " nu fac politica" e una din primele spalari de creier din era iliesciana . Suntem condusi de politicieni asa ca daca nu facem politica suntem la nivel de fiinta decerebrata.

orbanstefan64

Citat din: dragos2006 din Iunie 09, 2013, 10:14:09 PM
  Nu e nimic anormal doar ca ii vad pe socri mei care acum au creierele prajite de antena 3 . Din niste oameni normali au devenit niste zombi.

  Apropo de actuala putere , Dunarea se indreapta cu furie spre Romania , saptamana viitoare va ploua mult . Pe toti ii doare la basca sa ia masuri preventive . Cand Dunarea va inundaa primele case iar vom vedea sedinte de guvern pompoase cu Ponta ganditor si Dragne in mijlocul actiunii . Totusi sa speram ca nu vom avea apa din Ungaria.
normal ca o sa i gaseasca nepregatiti ca de fiecare data ca ......vara nu i ca iarna =)) =)) =))

marius_vfp

acu ceva ani vreo 3 daca nu ma insel , so trezit un "neica nimeni " ,asa au zis sepepistii, carei dadea sfaturi lu boc cum sa salveze Galatiul de la innundare , dupa ce acel indivit ,pe care il felicit, vroia cu tot dinadinsul sa stea de vorba cu boc pe malul dunarii la galati , ii zice ca daca deschid ecluzele de la cernavoda nivelul dunarii va scadea , dupa ceva vreme cand i s-a cerut cont lu boc de ce a luat aceasta decizie ,nu a vrut nici in ruptul capului sa recunoasca ca a primit un sfat de la un necunoscut ,cica ideea a avuto el  ))/ :qp:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

D006

buna asta cu ecluzele  :rotfl: :rotfl:  poate vii cu detalii si ne explici cum un canal cu un debit maxim de 500mc/s preia o viitura de 13000mc/s.  Ai net la dispozitie , cand dai ceva pe goarna intai verifica.  Tu stii ceva dar ca la Radio Erevan.

Kov iulian

#1972
Am mai auzit de inca o masura anti inundatii.

In mod normal cand se iriga culturile agricole se obisnuia dimineata si dupa masa să se opresca pomparea ca poate fi schimbate tevile  ( in sistemul clasic ) .
Din cate am auzit de la oameni ce iriga acum nu se mai opreste pomparea, pompele functioneaza non stop pentru ajuta la scaderea  nivelului Dunarii.

Posibil chiar sa se pompeze apa pe canalele de irigatii chiar daca nu a solicitat nimeni apa .
( Aceasta afirmatie inca nu e verificata )

D006

  La ce sa irigi acum cand pamantul musteste de apa si incepe recoltatul la cereale ? Ai idee cat costa 1000mc de apa pt. irigatii ?

Alutus

#1974
Cam asa: 13000:500=26, adica preia 1/26 din debit. La o inaltime prezumptiva de 10 m (1/26)x 10m= 0.38m. Ar fi ceva?! Cat sa nu le ude espadrilele plimbaretlor de pe faleza Galatiului. Nu de alta, dar nu ar mai avea cu ce sa mearga la anuntatul referedum, initiat pentru starpirea definitiva a haosului si fericirea recentilor  inundati, ce-si pierdura cainele, gainile cu Cocos cu tot, gardul de nuiele si cei patru pari acoperiti cu stuf ,de-i ziceau bucatarie de vara. Despre grupul social, nici un regret, doi pari se vor mai gasi prin zavoi.
Sa nu uiti Darie!

Kov iulian

Se iriga in special porumbull .

marius_vfp

dragose eu stiu ca esti un tip informat , dar cauta informatia care am ziso eu mai sus si o vei gasi , atunci era siretul mai mare decat dunarea si inunda galatiul .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

#1977
daca ma pui sa caut gasesc , iote cilea dragose nu dau goange doar amintiri ce raman in subconstient  ))/ ))/ informatia era in minte nu pe net deci......

http://adevarul.ro/locale/galati/video-vezi-salvat-taran-Sendreni-orasul-galati-1_50ae7b997c42d5a6639d2075/index.html
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

marius_vfp

#1978
Citat din: Alutus din Iunie 12, 2013, 08:56:15 AM
0.38m. Ar fi ceva?!

mosule poate nu pricepi o treaba , cand si 5 cm trec peste un dig de aparare nu se uda espadrilele baga la mine ,apei nui poti sta in cale cu nimic , digul saracul sigur nu era reparat de pe timpul lu ceasca , daca un dig e depasit apare efectul eroziunii , in 10 minute se face o bresa in el mare cat casa poporului .


priveste aici unde e nivelul apei si unde e nivelul digului apoi comenteaza  :http://www.youtube.com/watch?v=n2RGljxkVkQ
Gotesti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Alutus

#1979
Mea culpa! Rectific: Ar fi ceva! Sensul logic : daca nu mai uda espadrilele, nici nu o mai ia la vale spre bulvar, asa cum demonstrasi acilisea. Asa cum stiu eu, pe alocuri,  bulvarul este o lecuta mai jos decat digul.
Ps: cum stai cu al sasele simt? Altfel ,toata stima!
Sa nu uiti Darie!