Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

Alutus

Uite o galusca pentru prosti. Intre Balcesti si R Valcea sunt 85 km, intre Balcesti si Dragasani sunt 45 de km.Indiferent de varianta, drumul unui prost, amator de, galuste si sport national (apud: Cseke Attila, internarea in spital= sport national) dureaza mai mult de trei ore. Pana acolo poate muri si soferul si asistenta, dar astia nu murira, ca muri , chiar muri, un sarantoc de oltean, in fata portilor  spitalului, inchis de iubitorul prieten al romanilor, mai sus mentionat.
Sa nu uiti Darie!

prisecarul

Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

D006

Oricum se va legaliza transferarea de praxis , este in beneficiul pacientilor.

pharaonu75

Citat din: Alutus din Martie 06, 2013, 12:20:07 PM
..., chiar muri, un sarantoc de oltean, in fata portilor  spitalului, inchis de iubitorul prieten al romanilor, mai sus mentionat.

Am si eu o intrebare, ca imi cam da cu virgula, oricum as calcula!
CE CAUTA ACEL "SARANTOC" IN FATA SPITALULUI INCHIS? :uimit:
S-a dus plin de speranta la spitalul inchis, ca si cum s-ar fi dus la o icoana "facatoare de minuni"?
De ce nu a asteptat ambulanta acasa?

Ar mai fi de discutat, insa nu mai am timp pentru ca ma grabesc sa ma asez la coada la Campulung sa-mi cumpar un ARO! Nu conteaza ca fabrica s-a inchis! Eu tot vreau sa imi cumpar un ARO de acolo!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Frate asta numai la olteni se putea intampla , daca s-a intamplat in realitate !!  =))

Alutus

Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

Este normal sa protestezi atunci cand ti se ia ceva. Sunt de acord cu ei!
Insa, bolnav fiind, a te duce la poarta spitalului inchis in speranta ca vei gasi asistenta medicala, desi stii ca nu ai cum sa gasesti, este pura... inconstienta!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Imi aduc aminte de protestele militarilor cand li s-au taiat pensiile, oare astia nu au priceput ca s-a inchis firma? Nu Armata, firma aia mare de-i zice Tara! E pe butuci si toti asteapta sa li se deie.Si sa nu faca nimic.
Va salut.

D006

Spune-mi cât tipărești, ca să-ți spun cât dosești
20 martie 2013Patrick André de Hillerin0 comentarii

În mod absolut nejustificat, lumea așteaptă ca spitalele să achiziționeze medicamente, echipamente medicale, consumabile destinate domeniului medical sau materiale de curățenie. E o prostie. De ce ar achiziționa doar astfel de lucruri, când spitalele sunt structuri complexe, care funcționează la fel ca orice altă instituție publică, pe bază de nenumărate cheltuieli nejustificate?
Să luăm un exemplu recent: Spitalul Clinic Județean de Urgență Oradea a decis că-i trebuie toner pentru imprimantele din dotare. Absolut normal, căci imprimantele nu pot funcționa fără așa ceva. Așadar, deși legea prevede pentru această procedură, de la o anumită sumă în sus, organizarea unei licitații, spitalul din Oradea n-a organizat-o și a făcut o simplă cerere de ofertă pentru un contract-cadru de 24 de luni. Valoarea totală a contractului este de 315.388 de lei plus TVA (391.081,12 lei), ceea ce în euro ar însemna cam 89.287.
Conform caietului de sarcini, Spitalul Clinic Județean de Urgență Oradea are în dotare 22 de imprimante, pentru care estimează că ar avea nevoie de nu mai mult de 3.514 cartușe de toner și cerneală. Asta, deși cu doar o lună înainte mai cumpărase "tonere" în valoare de peste 10.000 de euro. E bine, totuși, că nu se zgârcesc la toner și cerneală.
Mai contează că un computer tomograf cumpărat în 2012 de același spital a costat doar de patru ori mai mult decât tonerul și cerneala? Mai contează că aproape 100.000 de euro dați pentru toner și cerneală ar ajunge pentru a tipări operele tuturor membrilor Uniunii Scriitorilor din România în suficiente exemplare pentru a face o bună impresie la orice târg de carte? Mai contează că banii ăștia, aruncați aiurea pe geam, sunt a opta parte din suma de care era nevoie la începutul anului pentru a achiziționa medicamente pentru bolnavii de cancer? Nu contează. Important e să se simtă managerii bine, să aibă firmele din mediul privat de lucru, să se miște economia paralelă din care se ridică vilele și casele de vacanță ale bugetarilor prost plătiți. Bolnavilor, urări calde de sănătate și cam atât.
Publicat în Cațavencii, nr. 11 (89) 2013

pharaonu75

#1884
Sa nu mai vorbim ca in plina criza artificiala a alimentelor (spun artificiala pentru ca este inventata intentionat de concurenta de afara pentru a provoca pierderi si a falimenta producatorii romani care au marfa mai buna si mai ieftina) ministrul agriculturii nu stie ce vorbeste, habar nu are de capul lui si de ce anume trebuie sa faca pentru a ajuta fermierii, ia Ponta apare la antene cu o mare "descoperire" (Videanu a furat!), menita sa abata atentia opiniei publice de la linsajul economic la care suntem supusi!

Bravo domnu' premier! Tine-o tot asa ca te vom merita si de presedinte intr-o zi! Poate chiar in 2014, ca si asa alianta asta "impotriva naturii" cu PNL-ul este muribunda! Va mergea minunat in opozitie, cand nu trebuia sa faceti altceva decat sa dati din gura! Acum cand sunteti la putere, este cam greu, pentru ca lumea are asteptari de la voi... iar voi nu va intelegeti cum sa impartiti ciolanul!

Stiti care este culmea crizei? Scade nivelul de trai al poporului si creste numarul de parlamentari! Iar astia au reusit performanta sa dubleze ceea ce hotarase poporul prin referendum, inca de acum aproape 4 ani!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Intradevar scandalul laptelui contaminat este unul umflat. Din pacate noi suntem asa de prosti de nu ne cunoastem si nici vorba sa ne protejam interesele. Dar scandalul a fost exacerbat de opozitie care a cerut vehement demisia lui Turcanu de la ANSVSA. Acesta a incercat sa puna batista pe tambal, nu a vrut sa dea nume de firme la care s-au gasit probe cu aflatoxina, tocmai pentru a nu le falimenta, ca era constient ca piata asta se castiga greu si se pierde usor. Turcescu zbiera ca disperatu sa-si dea Turcanu demisia dar si cu Ministrul agriculturii si Guvernarea sa-si asume raspunderea. Aceiasi situatie cu lapte infestat cu aflatoxina s-a constatat concomitent si in Ungaria. Ei au avut intelepciunea sa aplaneze totul rapid si acum romanii iau lapta din Ungaria, cel putin la fel de 'rau' ca cel romanesc, iar fermierii romani isi arunca laptele. Am auzit la TV chiar un fermier magyar din secuime care regreta acest comportament sinucigas al politicienilor romani, care aduce prejudicii economiei dar si a producatorilor autohtoni fie ei romani sau magyari.
  Ca un happy-end, Turcanu, cel fortat de Ponta sa demisioneze pentru ca a cautat sa limiteze pierderile, a fost numit tot de Ponta pe post de consilier pe probleme economice, ca si-a dat seama ca omului ii merge mintea spre deosebire de cea a celor care zbiara ca disperatii fara a vedea un pas in fata a consecintelor actiunilor lor.
  De fapt parca am mai spus, Blaga este acuzat de lipsa de fermitate in combaterea actiunilor puterii si am auzit eu cand Udrea a spus ca Blaga nu urmeaza strategia adoptata de PDL in opozitie si anume DE A CRITICA VEHEMENT ORICE ACTIUNE A PUTERII!!! Dupa ei, a face opozitie insamna ca daca puterea spune ca 1+1=2, ei trebuie neaparat sa spuna ca nu-i adevarat, e o mare greseala, fac 3 sau 4!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Donbazil

Sal'tare!
Colegul pharaonu, cand se refera la culmea crizei, spune ceva despre numarul de parlamentari, dar CULMEA!
Legea cu numarul de parlamentari a fost facuta de pedelei si nu mai putea fi schimbata pentru actualele alegeri.....
Asa-i ca-i usor de dat cu rahat?......Doar ca nu totzi se lasa  murdaritzi......Unii mai si cunosc legile domnule coleg!.....
Sa fii sanatos si mai  fair-play.....Daca-s de criticat astia, aflatzi acum la guvernare,  apai avem motive reale sa-i criticam da' nu cu pastile pedeliste......
Te salut si te respect!
Donbazil - Faget

pharaonu75

Donbazil, m-ai inteles gresit! Nu tin cu PDL-ul! Au facut si aia destule nenorociri, insa pentru fiecare au fost criticati de USL, care ii si "invatau" cum era mai bine.
Paradoxul este ca acum cand au puterea si parghiile necesare, USL-istii fac aceleasi nenorociri, uitand ceea ce spuneau cu putin timp in urma!

Tocmai de aceea sunt la fel de condamnabili ca si ceilalti, pentru ca in opozitie erau moralisti, ei aveau "solutii" iar poporul asteptari... insa cand au ajuns la conducere...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Pentru a darama o casa este usor --o zi
Pentru a o reconstrui 100 de zile
ce atata graba ?  :)

cleo

-HIV- Cancer -Vaca nebuna.... :D gripa aviara (romania) -gripa porcina (romania) ...
.Asa castiga unii bani (vaccinuri tratamente foarte costisitoare) ...
...creand virusi in laborator si distrugand economile tarilor
Cel mai rau este ca politicienii isi dau concursul(slugoi fara patriotism)....si oamenii cred diversiunile lor...laboratoarele sunt toate ale lor...Concluzia?