Romania in haos politic

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2009, 08:20:24 PM

« precedentul - următorul »

puiu

Domnul Ponta spune:"daca venim la guvernare vom taia ce dau ...la pensii si salarii".
DE CE SA-I VOTAM! :nono:
Ne-am obisnuit cu cei ce guverneaza,sa ne amagim ca va fi mai bine!

pharaonu75

Nu spuneti tot, domnule Puiu!
Scoateti cuvintele din context! Nu-i frumos!
L-am auzit personal pe Ponta cand a facut aceste afirmatii si sunau cu totul altfel!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Pharaoane date te mai uiti mult la antene vei avea in curand un creier curat precum cristalul !   :D Ajungi precum postasu !   :)

ion patrut

domnilor apicultori am si eu o intrebare "s-a nascut cumva clasa politica care sa lupte pentru interesul cetateanului?" si noi cei de jos nu am aflat?cu voia dumneavoastra as da si un raspuns nu s-a nascut si nu se va naste peste tot joaca interesul financiar politicienii de orce culoare ar fi nu stiu decat sa creasca birurile si sa dea cu "BICIUL" in cel care trage la jug(cei mici si neajutorati)

ion patrut

specific nu sunt apolitic dar clasa politica din ROMANIA mi-a cam taiat elanul de a merge inainte cu speranta spre mai bine

Alutus

#1730
Citat din: puiu din Martie 10, 2012, 11:46:43 PM
Domnul Ponta spune:"daca venim la guvernare vom taia ce dau ...la pensii si salarii".
DE CE SA-I VOTAM! :nono:
Ne-am obisnuit cu cei ce guverneaza,sa ne amagim ca va fi mai bine!
Ati deformat intentionat  ceea ce a spus Ponta ? sau nu ati inteles? S-a referit la asa zisii revolutionari voinici , cu ochii incetosati de somn si lene, care nu mai lucreaza de ani de zile ,dar beneficiaza de indemnizatii de cca 22 milioane ROL / luna s.a.  . Bani care provin de la mine,de la noi si de la ..tine. Chiar  crezi  ca  toti au ... o galeata portocalie in loc de cap?
Vis a vis de apolitism, acesta este functie de culoarea galetii.
Sa nu uiti Darie!

doru AN2

    Domnule  Dragos,
                   Sagetile pe care le arucati in directiile dorite de dvs. au adresanti ale caror pareri nu corespund cu cele pe care le sustineti. Asta nu trebuie sa ne conduca, in vremuri nu de mult apuse, cand "cine nu e cu noi ,e impotriva noastra"si atunci imediat acest individ trebuie pus la zid. Fiecare dintre noi  avem dreptul  sa avem o parere proprie ,care poate fi combatuta ,chiar si de dvs.,cu argumentele ce credeti ca ar fi oportune. Nu vreau sa ma erijez in avocatul cuiva dar consider ca decenta este mama colegialitatii.Acest forum,din cate  am inteles, isi propune sa asigure o comunicare ,un schimb de idei,o interactiune intre membrii sai si nu proliferari de cuvinte dure care unii dintr noi cred ca-l pun in defensiva pe cel  cu opinii diferite. 

            Chiar daca nu primiti observatia mea,aveti respect si consideratiune !

Kov iulian

#1732
Eu consider ca e o mizerie actulul sistem, daca cineva are o functie si greseste plateste, dar un politician intr-o functie publica nu plateste in nici un fel .

Am mai auzit o vorba cica sacrificiu politic , lasa-ma frate ca m-ai spart de parca capitalul politic a cuiva e meritul lui dat de la Dumnezeu si el din bunatatea inimi lui il sacrifica pt tara.

Cel mai corect mi sa pare asa, un anume politician a luat o masura buna sa fie rasplatit chiar si dublu, triplu fata de renumeratia actuala, si sa beneficieze chiar de o premiere pe toata perioada vieti sale( case, masini, bani ) daca peste timp se vede ca acea masura a avut o influenta buna in dezvoltarea tari .

Dar daca greseste sa fie penalizat material, si daca tradeaza tara in favoarea puterilor straine sa se considere tradare si sa fie pedepsit public si sa fie facut de ocara si el si neamurile lui .

Pt ca prin tradare se aduce deservici tari, o saraceste si mor oameni de foame din lipsa medicamentelor etc asa ca trebuie judecati pt asta, daca au gresit din cauza faptului ca sunt prosti e de inteles nu poti sa il condamni pe unu ca e prost, prost e ala care la pus in functie.

Dar sa tradeze e o optiune a lui pt care trebuie judecat, si rasplatit  si aplicata pedeapsa cea mai aspra .

Trebuie rasplatit si binele dar si raul .

Sa vedem care se va mai ingesui sa fie politician .

pharaonu75

Eu le-as aplica politicienilor aceleasi incompatibilitati ca ale functionarilor publici.
Sa fie nevoiti sa traiasca doar din salariu, cu averile la vedere si supusi permanent controalelor.

Dar am vazut ca acum este la moda sa fugi la televiziuni si sa afirmi public faptul ca iti donezi indemnizatia catre nu stiu ce organizatii!
Si din ce traiesti? Bineinteles din afacerile profitabile pe care le-ai dezvoltat in paralel, folosindu-te de functia publica, afaceri pe care odata ajuns la putere ti le sporesti precum spuma laptelui, pe spatele bugetului public.
Exemple vedeti la tot pasul, indiferent care ar fi initialele organizatiei politice din care fac parte "alesii neamului".
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Alutus

Citat din: dragos2006 din Martie 11, 2012, 12:17:45 AM
  Pharaoane date te mai uiti mult la antene vei avea in curand un creier curat precum cristalul !   :D Ajungi precum postasu !   :)
Curat murdar coane Fanica (LaB1)
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

#1735
Dar basistii cum or avea creierul?

Am mai spus ca nu am nici cea mai vaga speranta ca o vom duce mai bine daca ar veni la guvernare unii care in ultimii 8 ani de zile au facut foamea (PSD) si au de returnat clientelei sale politice sume enorme pentru sprijinul din campaniile electorale din 2004, 2008 si 2012, chiar daca acestia, de nevoie, s-au aiat cu PNL-ul disperat sa supravietuiasca politic.
Dar nici cu astia nu se mai poate.
Faptul ca urmaresc SI stirile Antenei3 nu vad de ce ar fi o rusine, chiar daca basistii incearca sa induca asta populatiei.

Daca imi arata TVR-ul sau B1 cum numara Roberta din 5 in 5 ca sa iasa numarul de voturi, poate ca renuntam la Atena3 si urmaream doar aceste posturi.
Dar ce sa vezi, astea nu imi spun nici de ce in Romania un Km de autostrada costa 24 milioane euro cand in Ungaria costa doar 3 milioane la acelasi constructor, nici de ce la noi se construieste acelasi patinoar de trei ori mai scump, nici de ce se inchid spitale dar continua sa fie platite utilitatile pentru acestea.
Nu mi-au spus nici de ce PDL-stii de seama au falimentat intreprinderile de stat pe care le manageriau, dar in schimb in aceeasi perioada au obtinut profituri uriase pe firmele proprii, cu activitate concurenta cu cea a intreprinderii falimentate/capusate.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ion patrut


D006

  Faceti un exercitiu de vointa si 5 zile nu va mai uitati la televizor si sa va retrageti in stupina , altfel veti vedea viata !
  Mie unul mi se rupe cum numara Roberta sau cat costa autostrada , eu oricum nu castig nimic. Daca in acest timp stau la stupina si produc plusvaloare sigur voi castiga ceva !
  Voi nu intelegeti ca profesionisti in manipulare va deturneaza atentia de la lucrurile importante ale vietii si va calauzeste catre o mare gandire colectiva usor de manipulat ?  Cat ati castiga in timpul pierdut cu injurarea lui Base daca ati face ceva constructiv ?
  Credeti ca eu  nu am pierdut bani in urma recesiunii ??? dar in loc sa-l injur pe Base am cautat sa gasesc surse de venit pentru a sta pe linia de plutire .

pharaonu75

Citat din: dragos2006 din Martie 11, 2012, 09:07:33 PM
... 
Cat ati castiga in timpul pierdut cu injurarea lui Base daca ati face ceva constructiv ?
...

Sa inteleg ca nu trebuie sa reactionam daca ne sunt incalcate niste drepturi, ci sa-i lasam in pace sa fure linistiti in timp ce noi incercam sa facem ceva productiv?
Dictonul NOI MUNCIM, NU GANDIM, a calauzit natia asta zeci de ani. Tot acolo trebuie sa revenim?
Sa facem ceva constructiv, sa producem ceva, ca apoi sa vina ei si sa ne ia TVA, impozite, taxe, iar in schimb tot noi sa tinem capul plecat?
Asta-i ultima propaganda pedelista "Voi munciti ca de furat ne ocupam noi!"?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

 CAPUL PLECAT SABIA NU-L TAIE ! crezi ca tu sau eu sau noi putem schimba ceva ?

   CIOCUL MIC SI JOC DE GLEZNE !