Apicultura la distanta - Dan Margarit (Canada)

Creat de pharaonu75, Iulie 11, 2012, 09:02:13 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: stefan1 din Iulie 12, 2012, 03:00:37 AM

  Am o plangere pentru moderatori: paginile cu asa multe videoclipuri se incarca foarte greu, cel putin la mine. Daca se poate, sa se scurteze paginile cu multe videoclipuri, adica sa se limiteze incarcatura fiecarei pagini, pentru o mai buna accesare.


Acest lucru o puteti face si Dumneavoastra de la :  Profil/Setari cont/Elemente Vizuale 


Acolo veti avea o setare = numarul de subiecte afisate pe pagina




romikele

 :thanks: Iulian!

Noi intram mai rar pe aici din lipsa de timp si riscam sa raspundem cu intarziere!
... fii vigilent!  :razz:  :hi:

Kov iulian

Sunt vigilent, eu sunt cu stupi langa localitate la cativa km , asa ca pot veni acasa mai des sa fac una alta,si mai  arunc un ochi si pe forumuri .


:hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi: :hi:




pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

nicu68

eu am facut roi cu 3 rame puiet si nu sunt asa de buni ca ai lui :uimit:dar cu matca di stupina propie :uimit:e tare tipu

Adrian Roman

Cam 80-90 % , matca e responsabila, si la viteza de dezvoltare (ouatul regulat si foarte constant !!), la care trebuie luat serios in considerare aportul de hrana si albina destula pentru muncile din stup, trebuie adaugata si priceperea stuparului. E o buna lectie pentru noi ceea ce se vede in filmuletele lui Dan Margarit : face numai CE trebuie si numai CAND trebuie, pe cand noi, toata ziua cu nasul in stup, si asta nu e in folosul nostru si nici al albinelor.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Adrian Roman

Citat din: pharaonu75 din Iulie 20, 2012, 11:57:05 PM
El lucreaza cu matci buckfast!
...si ucrainiene, dupa cum spune si se vede intrun clip. Dar ma intreb, ce baza melifera poate sa fie acolo, ca sa umple 5 caturi, adica vreo 100kg miere ?
:uimit:

Calin Bondaru

nu cred ca baza melifera face diferenta, ci matcile!
si mai cred ca tot ce vedem in filmulete are in spate o foarte buna selectie!
nu cred ca e o lectie pentru noi apicultorii ci pentru institutele noatre! la noi primeaza cantitatea si nu calitatea!
is tanar, dar nu cred ca o sa apuc sa vad asa ceva si la noi... :sad:

Marek

Citat din: Adrian Roman din Iulie 21, 2012, 05:58:41 AM
Citat din: pharaonu75 din Iulie 20, 2012, 11:57:05 PM
El lucreaza cu matci buckfast!
...si ucrainiene, dupa cum spune si se vede intrun clip. Dar ma intreb, ce baza melifera poate sa fie acolo, ca sa umple 5 caturi, adica vreo 100kg miere ?
:uimit:
Spuneti-mi va rog in care video pomeneste de matci din ucraina?

marian sima

La filmuletul 5 vorbeste de albina de la rusi,de fapt acolo este o matca imperecheata natural care a avut parte de trintori de rase diferite se vede o parte de albina este italiana (aia cu inele galbene)si o parte de albina e inchisa la culoare ,cu toti avem asa ceva in stupi nostri asta daca nu avem matci imperecheate artificial.
Spune ca ,culesul principal este rapita cunoastem cu toti rapita perioada de inflorire si cit da,baza dezvoltari este dopul din podisor si galeata care se pune deasupra,interesant este ca ajunge la un nivel de 6 caturi intr-o perioada uimitor de scurta ,albina italiana are puterea sa se dezvolte exploziv intr-o perioda scurta tot ia este si mai blinda.

viorel_v2000

Citat din: marian sima din Iulie 21, 2012, 01:02:38 PM
La filmuletul 5 vorbeste de albina de la rusi,de fapt acolo este o matca imperecheata natural care a avut parte de trintori de rase diferite se vede o parte de albina este italiana (aia cu inele galbene)si o parte de albina e inchisa la culoare ,cu toti avem asa ceva in stupi nostri asta daca nu avem matci imperecheate artificial.
Spune ca ,culesul principal este rapita cunoastem cu toti rapita perioada de inflorire si cit da,baza dezvoltari este dopul din podisor si galeata care se pune deasupra,interesant este ca ajunge la un nivel de 6 caturi intr-o perioada uimitor de scurta ,albina italiana are puterea sa se dezvolte exploziv intr-o perioda scurta tot ia este si mai blinda.

Cred ca aici discutam, dicutii...

Pai ori are bukfast, ori ucraina, ori ruseasca ori italiana

Eu din ce l-am urmarit vorbea de o matca "ruseasca", probabil o albina care rezista mai bine la frig si ierni mai lungi

pharaonu75

Citat din: viorel_v2000 din Iulie 21, 2012, 04:57:43 PM
Cred ca aici discutam, dicutii...

Pai ori are bukfast, ori ucraina, ori ruseasca ori italiana

Eu din ce l-am urmarit vorbea de o matca "ruseasca", probabil o albina care rezista mai bine la frig si ierni mai lungi

Uita-te la clipul Apicultura la distanta 27 - Transvazare (raspunsuri), pe la secunda 00:14 si vei auzi cat se poate de clar "BACFAST"  :wink2:

Si mai spune prin alte doua clipuri acelasi lucru, insa nu mai stiu exact care sunt acelea!
Este drept, prin primele clipuri spunea ceva despre o specie de albina ruseasca, insa cred ca se referea la specia de albina folosita pe scara larga in Canada, nu neaparat despre specia de albina folosita de el in stupina!
Mai mult ca sigur nici el sa nu foloseste Buckfast in toate familiile!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marian sima

La filmuletul 5 in minutul 2,29 spune destul de clar ca albinele din acel stup sint albine rusesti.
Pentru a pastra linia unui hibrid trebuie insamintare artificiala a matci,imperecherea naturala duce la rasa,soi,curcituri si nu la hibrid.
Omul are 200 de stupi si in grija alti 1000 asa ca poate sa experimenteze mai multe rase si hibrizi.

akakujokajo

Si eu am auzit ca vorbeste de buckfast, dar albinele lui sunt negre, si din cate stiu eu buckfastul este galben.