stup fara matca

Creat de florin26, Octombrie 13, 2013, 09:44:16 PM

« precedentul - următorul »

florin26

Buna seara! Am si eu o problema cu o familie de albine care si-a pierdut matca si as dori un sfat daca se poate. Cand am restrans cuibul pentru iarna nu am gasit matca. Familia am restrans-o pe 5 rame are albina si miere destula. Au construit botci potirase pe rame dar nu au nimic in ele, zilele trecute am descapacit o rama cu miere dupa diafragma si cand m-am dus sa o iau ca sa pun alta am observat ca si pe aceea au construit vreo 3 botci una chiar pe portiunea de fagure descapacita. Alta matca nu am de unde sa-i dau. L-as unifica cu o alta familie dar mi-e teama sa nu cumva sa omoare regina celeilalte familii. Nu stiu exact cand a ramas fara matca dar oricum in toamna cand nu a mai avut puiet tanar.  Am 11 familii de albine. Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc anticipat!

Obombo

Nu prea exista multe solutii, sau le lasi sa piara sau le unifici cu o alta familie, evntual cea mai slaba. Folosesti metoda cu ziarul si nu sunt probleme pentru regina familiei care le primeste.

florin26


florin26

As vrea sa il unesc cu un roi format anul asta dar problema e ca stupii nu sunt unul langa altul si cred ca s-ar pierde multa albina de la stupul mutat, cred ca ar fi mai bine sa-l unific cu unul de langa el

G. Iulian

Ți-am lăsat mesaj privat unde poți găsi o matcă.  :hi:

SPYKAL

Citat din: florin26 din Octombrie 13, 2013, 10:41:34 PM
As vrea sa il unesc cu un roi format anul asta dar problema e ca stupii nu sunt unul langa altul si cred ca s-ar pierde multa albina de la stupul mutat, cred ca ar fi mai bine sa-l unific cu unul de langa el

Nu este nicio problema. Spui ca ai familia stransa pe 5 rame. Asa cum te-a spus si Obomo metoda cu ziarul este foarte buna. Pui ziar peste roi,faci doua gauri mici iar dupa ziar ramele din stupul pe care vrei sa il unifici. Eu asa am procedat cu un nucleu de imperechere caruia i-am luat matca si avand albina mai multa l-am unificat cu o alta familie mai slaba fara probleme. Si inca ceva. Vezi sa nu mai aiba cumva celule cu puiet capacit pentru ca in acest caz nu pleaca albina de pe rame.Stima si respect!!!