John Spatari-tanar apicultor.

Creat de JohnSpatari, Decembrie 03, 2011, 04:34:43 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

#181
Buna Ioane,
Ar fi interesant de stiut care e substanta activa din fiola respectiva. Cred ca are un prospect si in mod sigur ai putea sa ne spui care e substanta activa. Si o observatie despre modul in care ai facut tratamentul. Atunci cand se face tratamentul la temperaturi scazute si albinele sunt in ghem, stropirea se face printre rame pentru ca solutia sa ajunga pe albine. Altfel eficienta va fi scazuta deoarece substanta nu va veni in contact cu albinele. In afara de acest lucru vad ca respectivul preparat este expirat de vreo 4 ani.

apivasmob

Sanatate tuturor apicultorilor

stefan1

  Buna, Ionica!
  E interesant medicamentul, dar am si unele observatii si nelamuriri. In primul rand de ce nu administrezi cu o seringa, sa poti da mai precis (atat cantitativ cat si sa nu cada pe spetezele ramelor, de unde nu l-ar lua albinele la temperaturi mici)?
  Am citit si prospectul (  :thanks: Apivasmob!). Este destul de confuz si cu contraziceri.
  - spune ca se trateaza primavara si toamna in absenta puietului. Primavara e greu sa gasim familiile fara puiet, decat daca ii tratam iarna. Mai zice ca se rateaza dupa ultima extractie, deci prin august, cand iar este puiet.
  - spune ca se da 10 ml preparat dar nu se spune daca pe familie sau pe interval (probabil pe interval sau "ulita" cum spune prospectul).
  - spune sa nu se dea la familii mai mci de 5 "ulite". Asta inseamna ca este si cu o doza de risc, dar nu spun daca produc mortalitate la albine sau chiar disparitii de matci.
  - in prospect parca nu dau o temperatura minima in timpul administrarii (dar Ioan vorbeste de zero grade)
  - nu se da nici orientativ un grad de eficienta.

E interesanta combinatia de amitraz si timol.

Da-ne si niste amanunte de pret, fie chiar in ruble sau lei moldovenesti.    ^:)^
 
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

JohnSpatari

Citat din: stefan1 din Noiembrie 01, 2014, 06:52:08 AM
  Buna, Ionica!
  E interesant medicamentul, dar am si unele observatii si nelamuriri. In primul rand de ce nu administrezi cu o seringa, sa poti da mai precis (atat cantitativ cat si sa nu cada pe spetezele ramelor, de unde nu l-ar lua albinele la temperaturi mici)?
  Am citit si prospectul (  :thanks: Apivasmob!). Este destul de confuz si cu contraziceri.
  - spune ca se trateaza primavara si toamna in absenta puietului. Primavara e greu sa gasim familiile fara puiet, decat daca ii tratam iarna. Mai zice ca se rateaza dupa ultima extractie, deci prin august, cand iar este puiet.
  - spune ca se da 10 ml preparat dar nu se spune daca pe familie sau pe interval (probabil pe interval sau "ulita" cum spune prospectul).
  - spune sa nu se dea la familii mai mci de 5 "ulite". Asta inseamna ca este si cu o doza de risc, dar nu spun daca produc mortalitate la albine sau chiar disparitii de matci.
  - in prospect parca nu dau o temperatura minima in timpul administrarii (dar Ioan vorbeste de zero grade)
  - nu se da nici orientativ un grad de eficienta.

E interesanta combinatia de amitraz si timol.

Da-ne si niste amanunte de pret, fie chiar in ruble sau lei moldovenesti.    ^:)^

Cum a mai spus si apivasmob solutia activa e amitraz si timol.In literatura rusa este mai detaliat,de ex.pe acest sait:
http://www.pchelovod.com/prod180.html
puteti sa traduceti cu google.
Cu seringa daca administram,atunci trebuia sa stau o zi intreaga doar se spune ca trebuie 10ml la un interval numai.
In legatura cu temperatura minima,este diferita,pe un sait zice nu mai jos de 10C pe altul de 0C.Insa eu cred ca e mai bine cand ele stau mai compact ca are efect mai mare.

JohnSpatari

Citat din: bucovineanu din Octombrie 31, 2014, 11:45:10 PM
...In afara de acest lucru vad ca respectivul preparat este expirat de vreo 4 ani.
Nu,aceea este o fotografie de pe net,am pus-o sa arat cum se numeste preparatul.
La noi in R.Moldova 1 fiola costa 10lei.E mai scump fata de pretul din Rusia.

bucovineanu

Desi ar parea ca atunci cand administram tratamentul cu seringa dureaza foarte mult, nu e adevarat. In aprox 4 ore se pot trata 100 de familii. Acul seringii trebuie sa aiba grosime mijlocie.

TDI


bucovineanu

La o seringa de 50-100 ml fara ac jetul e prea mare si e important ca substanta sa ajunga in contact cu cat mai multe albine. E bine ca acelasi inteval sa fie stropit de cel putin 2 ori.

TDI

Eu am folosit de 10-20 ml... nu e prea mare jetul, la cea de 100 ml, aveti dreptate.

JohnSpatari

Teoretic e de 10 ml,dar nu e nimic daca e mai mult,am citit ca acest produs are a treia clasa de toxicitate,cred ca nu vor muri :)


tassevasi

 Tinere ,vreu sa te intreb  daca ai  facut  vreun tratament  pina la  acesta pe  care-l prezinti ?
De regula se face in august ,jumatatea lui oct  si  atunci cind  nu mai ai puiet ,exemplu  acum .

JohnSpatari

Citat din: tassevasi din Noiembrie 09, 2014, 07:55:59 PM
Tinere ,vreu sa te intreb  daca ai  facut  vreun tratament  pina la  acesta pe  care-l prezinti ?
De regula se face in august ,jumatatea lui oct  si  atunci cind  nu mai ai puiet ,exemplu  acum .
Dupa cules nu am facut tratament,acum am facut numai doua tratamente cand nu era puiet.