Albine se intorc pe vechea vatra

Creat de Nemo, Mai 30, 2016, 12:37:34 AM

« precedentul - următorul »

Nemo

Buna seara,
Am schimbat  vatra la 700m de cea veche si înainte sa mut am plecat la vreo 30km mai in vale la un salcâm mai timpuriu. Nu ma așteptam cand am adus stupii pe noua vatra(după vreo 2  săptămâni) sa se i toarcă culegătoarea pe vechile postamente si sta acolo ciorchine.
Ce sa fac sa le recuperez. Vatra pe vechiul loc e exclus sa o mai populez.
Va mulțumesc!

yulian

Du un roi acolo cu suficiente rame sa intre toate, eventual protejeaza matca de culegatoarele care vor intra buluc in stup pentru cateva zile  :hi:

Nemo

Pai si ce fac cu roiul apoi?
Sunt mai multe locuri unde se aduna de la diferiți stupi si la diferență si de 10m intre ei. Am încet at cu o cutie cu rame goale in locul unde erau mai aproape ciorchinii si au intrat buluc ziua in cutie si s-au măcelărit reciproc.

apivasmob

Citat din: Nemo din Mai 30, 2016, 12:37:34 AM
(după vreo 2  săptămâni)
aici cam ai gresit ,ce sa faci nimic daca nu asculti de sfatul lui yulian.
Sanatate tuturor apicultorilor

yulian

Daca dau de matca se linistesc, usor, usor. Una e sa muti un stup de pe locul vechi si alta sa muti toata vatra. Dintr-un stup se mai intorc cateva (mai se schimba si generatiile, din culegatoare se transforma si in doici daca matca este buna si depune en-gros)...dintr-o stupina...depinde cat de mare este stupina  :hi:

Nemo

Am înțeles yulian, mulțumesc. Deci se transforma in doici.

yulian

Se intampla cam acelasi proces ca si primavara...cand albina batrana este nevoita sa se transforme in doica si sa secrete laptisor.... Important este sa protejezi matca de culegatoare...pana se linistesc.  :cool: