stup orfan in decembrie

Creat de hapy_bee, Decembrie 09, 2014, 05:50:21 PM

« precedentul - următorul »

hapy_bee

   Buna seara, stimati apicultori!
Astazi am facut un control la stupina si am gasit 2 stupi pe care ii banuiesc a fi orfani. Unul cu siguranta este pt ca printre albinele moarte de la urdinis am gasit si matca, al doilea este destul de agitat( la controlul auditiv cu furtunasul). Am 2 roi foarte slabi pe care nu i-am unit special pt situatii de genul asta. Nu m-am indurat sa omor matcile, asa ca i-am pus pe amandoi intr-o lada despartita cu diafragma etansa sa nu poata comunica albinele, desi stiam ca nu au sanse sa treaca iarna. Acum cred ca a sosit momentul lor si fiind la prima operatiune de acest gen, am ceva emotii. M-am gandit sa duc stupii intr-o camera incalzita si sa unesc fiecare roi cu cate o familie orfana. Intrebarea ar fi care metoda de unire, in aceasta situatie este cea mai potrivita. Este suficient sa uniformizez mirosul si sa mut pur si simplu roiul in lada cu fam orfana? Nu as vrea sa pierd nici o matca... Pe de alta parte, albinele care vor zbura prin camera vor intra in stup inapoi, sau vor ramane pe pereti, pe geam sau mai stiu eu unde s-or mai aduna ele.. Ce sfat imi puteti da ?

mape 48-petru manea

Eu as face asa: uniformizez mirosul afara ---dau cate un roi la familiile in cauza daca vor cadea albine in lada de unde iau roiurile le adun si le pun pe sipca superioara in noua locatie in locul podisorului pun o rama cu sita ---apoi duc stupii intr-o camera incalzita in prealabil si ii tin 24 de ore oprind sursa de caldura ---albinele vor forma un nou ghem
Daca faci totus operatia in interior si sunt albine prin camera faci intuneric si pui la urdinis o lanterna mica aprinsa cu fascicolul spre urdinis si albinele vor veni si vor intra pe urdinis --eu nu am facut niciodata treaba asta ,doar am citito undeva
Daca temp.exterioara permite poti face unirea fara sa mai duci stupii la caldura

bmdna

Eu nu am facut uniri in aceasta perioada dar am vazut pe cineva care facea uniri iarna. El spune asa: Daca temperatura de afara este mai mica de minus 3 grade, unirea se poate face direct, mutand una din familii in stupul celeilalte, cu tot cu rame. Pur si simplu se alatura ramele. Albinele nu se vor bate. De ce nu se vor bate? Din cauza frigului. Instinctul de supravietuire este mai puternic decat instinctul care ar impinge albinele sa se bata. Datorita frigului albinele se vor aduna in ghem comun. De fapt stuparul respectiv face toate unirile la inceputul iernii si spune ca astfel nu are nevoie de nicio masura pentru uniformizarea mirosului.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

bmdna

Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

oroles

Asta nu a avut cuibul blocat in toamna? Are 3 rame dar par a fi pline ochi cu miere.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Decembrie 09, 2014, 07:39:46 PM
Asta nu a avut cuibul blocat in toamna? Are 3 rame dar par a fi pline ochi cu miere.

In Rusia, ca albinele sa supravietuiasca iernii cam asa trebuie sa arate ramele... .
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

un OM

Mai repede as face o unificare afara. Daca cineva are retinere ca albina sa i se plimbe pe mana, decat sa scape ramele din mana, sa ia o "bucata" de manusi si sa unifice. In camera nu am facut niciodata, iar cei care mi-au mai zis pe la ureche cate ceva de-a lungul timpului strambau din nas la auzul acestei metode.

hapy_bee

    La aceasta data este obligatorie unificarea mirosurilor? Daca unific afara ce se intampla cu albinele care cad pe fundul stupului, mai au vreo sansa de supravietuire?
     Al doilea stup pe care il banuiesc a fi fara matca ( agitatie mare in stup la controlul auditiv), ar putea sa fie agitat si din alt motiv? Nu am deschis lada, urmeaza sa fac maine treaba asta(mentionez ca am pus gratie la urdinis, nu se atinge de copaci, nu sunt indicii ca ar fi deranjat de pasari... Este amplasat intr-o zona linistita).

stefy.costea

salut hapy! Pe primul poti sa-l unifici direct afara lipind ramele unele de altele fara probleme. Vremea rece le va forta sa formeze un singur ghem. Pierderile for fi minime.
Pe al doile ar fi bine sa-l verifici daca are matca mai intai. Daca matca celui agitat nu este prea valoroasa poti sa-l unifici fara probleme cu roiul celalalt afara. Dupa unificare ai grija sa verifici amanua familiile nou formate si sa le strangi la maxim pe ramele acoperitoare si sa le izolezi bine.

Succes!
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

hapy_bee

   Daca il unific pe al doilea fara a mai verifica matca (pt ca nu este o matca deosebita ) cat de mare este riscul de a pierde ambele matci(presupunand ca ar avea acum) ? Mai exista si alta situatie inafara de cele enumerate mai sus in care albinele sa aiba un comportament asa agitat ?   

apivasmob

Citat din: hapy_bee din Decembrie 10, 2014, 06:37:22 AM
   Daca il unific pe al doilea fara a mai verifica matca (pt ca nu este o matca deosebita ) cat de mare este riscul de a pierde ambele matci(presupunand ca ar avea acum) ? Mai exista si alta situatie inafara de cele enumerate mai sus in care albinele sa aiba un comportament asa agitat ?
Poate nu au mancare, sunetele care se aud cum sunt ? (ca fosnet de frunze uscate = nu au mancare ) poate le-ai ascultat atunci cand au turat motoarele ptr a produce caldura.
Sanatate tuturor apicultorilor

hapy_bee

Mancare sigur au ca stiu ce am lasat, sunetul care se aude este activ si intens... Ma gandesc ca o sa le dau rau peste cap daca o sa ma apuc sa caut matca rama cu rama chiar si in spatiu incalzit..

pharaonu75

Poate ai ceva in stup, care le deranjeaza!
Este greu de formulat o opinie, atat timp cat nu putem auzi sunetul scos de acea familie!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cornelioandanciu

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 10, 2014, 10:47:43 AM
Poate ai ceva in stup, care le deranjeaza!
Este greu de formulat o opinie, atat timp cat nu putem auzi sunetul scos de acea familie!

Se poate.Deschide podisorul si vezi daca nu miroase a soarece.
Va salut.

oroles

Eu am mai zis-o si vad ca a zis si apivasmob in acest  topic. Familiile cu putina musca fac zgomot mai intens pentru ca se misca mai mult pentru a se incalzi. Lasa-le asa si ai sa vezi la primavara. Cum Dumnezeu sa vada matca in cateva mii de albine facute ghem? Matca e in mijloc. Doar ducand stupul intr-o incapere incalzita ca ghemul sa se rasfire.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani