AM NEVOIE DE SFATURI - OFER MULTUMIRI LA SCHIMB :))

Creat de 111ionut111, Noiembrie 17, 2014, 08:35:23 PM

« precedentul - următorul »

oroles

De la cutia Nikot sunt bune bigudiurile, cupulele si portcupulele. Cutia in sine nu foloseste la nimic. Matca se streseaza cand e inchisa, uneori nu este eliberata la timp de albine si trebuie sa intervii. Alteori nu are niciun stres dar pentru ca nu a fost eliberata si tot ce stie este sa depuna oua si iti oua 2-3 oua intr-o celula.

Bigudiurile sunt extraordinare la recoltat regine din botci de roire si la protejat botcile inainte de a iesi regina.
Cupulele sunt foarte bune la transvazat, fixandu-se bine in portcupule. Nu mai stai sa faci botci de ceara si alte prostii. La botcile cu ceara prinzi greu bigudiul de protectie care ori nu sta, ori sta stramb.

Daca e sa iei Nikot, cumpara doar bigudiuri, portcupule si cupule la bucata si iesi mai ieftin. Eu mi-am luat de la bulgari. Cel mai mult am folosit bigudiurile la recoltat botci de roire si introdus matci in nuclee/roiuri. Am pus si cupulele si portcupulele pe rama portbotci si le-am folosit insa nu am reusit sa scot nicio generatie din cauza unei regine iesite probabil dintr-o botca de salvare din larva mai in varsta. Nu am observat-o si mi-a distrus reginele. Apoi s-a apucat sa oua frumos cate un ou in celula din care ieseau doar trantori. Abia a treia oara am reusit sa o prind si sa o omor. O data mi-a zburat in pom si am crezut ca nu se mai intoarce. A doua oara la fel, mi-a scapat de sub deget si a cazut pe fundul stupului. A treia oara am luat-o cu furculita. I-am dat apoi o regina imperecheata din botci de roire si si-a revenit stupul. L-am tot stimulat dar nu a mai recuperat musca pierduta. Apoi nu am mai incercat sa mai cresc regine deoarece gaseam cand roiau cate 5-6 in stup si mi s-a parut mult mai usor sa le recoltez. Cum vedeam ca a roit unul cum umblam in stupul din care a plecat dupa regine (Traiasca nea Marin ca de la el am vazut).
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

111ionut111

    Va multumesc pentru amabilitatea de care dati dovada. In sfarsit gasesc si eu o comunitate in care gasesc oameni care fac bine dezinteresat. Aveti tot respectul meu!
   

dan sebastian

Pe cate rame i-ai pus la iernat ? Cu ce i-ai infofolit ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

111ionut111

#18
    La iernat ii am  asa  : 1 pe 4 rame, 2 pe 5 rame , 4 pe 6 rame si 1 pe 7
    Deocamdata 2 fante  de 3 mm intre ramele de la podisor (una la margine si una deasupra cuibului ) iar pe podisor cate 7-8 foi se ziar. O sa pun si niste material textil peste (maine sau poimaine) .In capac intre tabla si pfl am polistiren extrudat de 2 cm. Mancare au suficienta ,exceptand o familie pe 5 rame care are doar vreo 10 kg miere.  Nu am facut hranire de completare deoarece aveau miere suficienta la cumparare (1 Septembrie ) . Am facut doar vreo 4 hraniri de stimulare (400-500 ml pe hranire) in care am pus protofil si apicomplex.Am facut 3 tratamente cu varachet iar acum 2 zile un  tratament cu acid oxalic. Mentionez ca sunt cate 2 familii in orizontali de 20 rame.Langa diafragma am asezat alta diafragma din polistiren extrudat de 2 cm.
    Ce ziceti ? Este bine ? Maine pun si gratiile pentru soareci. Sunt facute din tabla si decupate din 6 in 6 mm .Credeti ca ajunge lasat urdinisul la 7-8 cm?

dan sebastian

0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

111ionut111


111ionut111

#21
    In urma raspunsului dat de Domnul Razvan ma tenteaza tot mai mult sa trec pe ME.Problema ar fi urmatoarea : cum fac sa ii mut din stupii orizontali (rama 1/1 ) in corpurile de 3/4 si cand . In dotare am doar niste stupi orizontali si cate 10 rame de familie (nici alea de calitate -o parte din ele  sunt foarte vechi ) iar in viitorul apropiat intentionez sa cumpar altii .De preferat ar fi sa stiu ce cumpar pentru a incepe treaba (pregatit stupii , incheiat si insarmat rame ) . Ma gandesc la o varianta dar este cam delicat.Sa cumpar corpuri de 3/4 (cu tot ce trebuie sa completez ME) iar la cuib sa bag un adaos si sa ajung la dimensiunea cuibului de 1/1.Sa le tranzvazez in primavara si sa pun caturi de 3/4 in care sa bag la crescut rame, iar in cuib sa incep sa cresc tot rame 3/4 ,cate una la marginea cuibului ,cand familia si timpul permit asta. Dupa  ce umplu catul cu rame crescute sa izolez matca acolo cu gratie pentru a depune oua doar in catul de 3/4 iar dupa ce se golesc ramele din cuib de puiet , sa le scot si sa le tai la dimensiunea de 3/4 (cam delicata operatiunea dar sper sa imi iasa).In felul acesta o sa pot trece destul de repede la corpurile 3/4 iar investitia in plus va fi doar cea legata de diferenta ce o adaug sub catul de 3/4 pentru a putea sa bag in el ramele de 1/1 .
        Ce parere aveti si ce sfaturi?

    PS    Domnule Razvan aveti un pm de la mine . Poate ne vedem saptamana viitoare in oras la o cafea (asa cum am promis :))   )

RazvanTi

am raspuns la mesaj. din nou....
si NU nu e deja-vu :P
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Razvane, daca este vorba de cafea, ma bag si eu... :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

111ionut111

Invitatia este valabila pentru toti !  :)     Cine vrea sa ne vedem la ,,un pahar de vorba ,, si o  :coffee:  este invitatul   meu! Singura conditie este sa suporte tirul de intrebari venit de la mine  :P.

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

xvader

daca ajungi prin bucuresti dau eu o  :coffee:...si o vizita in stupina

pharaonu75

Ce sa faca in stupina pe vremea asta? Mai bine sa stea la caldura, la un vin fiert! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

xvader

vorbe, discutii...si un vin fiert, daca nu e cu masina :D

111ionut111

In Bucuresti cred ca ajung la vara ...... Interes de serviciu.... Vreo 3 saptamani la cursuri dar daca ajung te sun sigur . Multumesc de invitatie. Pina atunci stau cuminte (sunt pe antibiotic).