AJUTOR ACHIZITIE STUPI (STUPINA)

Creat de soryn, Iulie 08, 2013, 09:43:17 AM

« precedentul - următorul »

soryn

Buna ziua,

Imi permit sa deranjez cu o intrebare sau mai bine spus cu o rugaminte.

Doresc sa achizitionez si eu un numar de stupi si chiar nu stiu nimic din
ceea ce inseamna apicultura.

Daca ati putea sa ma ajutati cu sfaturi indrumari in ceea ce priveste
achizitionarea unei stupine cu tot ce inseamna acest lucru (pavilion, stupi, familii, aparatura necesara).

Ca valoare in jur de 250 mil.

De ce doresc stupi ?
Apicultura nu este o meserie exclusivă, putându-se desfăşura în paralel cu alte activităţi. Banuiesc ca inseamna si multa munca , asta nefiind o problema. Si ca sa nu fiu ipocrit , nu in ultimul rand dupa cativa ani si un profit mic sau mare (teoretic macar).

Va multumesc anticipat

Cu stima

Sorin Florian.

davcosti

Cel mai bine caută-ți un Stupar, Apicultor cu experiență să te ajute la achiziționarea unei Stupine!
Că altfel arunci banii pe fereastră: În loc de Albină pentru 50 de Stupi exemplu-Ai albină pentru 20 de stupi, depinde de fiecare cum îi pregătește de vânzare.(dezinteresat-nu am de vânzare!) Asta ar fi un aspect și sunt mai multe, nu învinovățesc pe nimeni. De aceea e bine să ai un apicultor în preajmă...-Ai multe de învățat și pierderi mai puține!!!
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Tamu

 :welcome: In primul rand, BINE AI VENIT PRINTRE NOI!
Soryne, pentru inceput 3 maxim 10 (desi e f. mult) familii. Nu e o activitate simpla. Mai mult o sa-ti dai seama ca cere timp mult mai mult decat te astepti si tocmai atunci cand nu-l ai.  :) Esecurile sunt lectiile cele mai eficiente si de aceea e bine sa-ti asumi cat mai putine riscuri. Inafara de stupi o sa ai nevoie de inca o gramada de echipamente si accesorii, care i-ti recomand sa le iei de noi toate. Cu timpul vei invata si vei intelege ce ai de facut si cum. Citeste, documenteaza-te si dupa ce ai albinele incearca sa intelegi modul lor de viata. Apicultura este extraordinar de frumoasa si interesanta in acelasi timp. Mult succes daca te hotarasti sa incepi.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

oroles

Citat din: soryn din Iulie 08, 2013, 09:43:17 AM
Buna ziua,

Imi permit sa deranjez cu o intrebare sau mai bine spus cu o rugaminte.

Doresc sa achizitionez si eu un numar de stupi si chiar nu stiu nimic din
ceea ce inseamna apicultura.

Daca ati putea sa ma ajutati cu sfaturi indrumari in ceea ce priveste
achizitionarea unei stupine cu tot ce inseamna acest lucru (pavilion, stupi, familii, aparatura necesara).

Ca valoare in jur de 250 mil.

De ce doresc stupi ?
Apicultura nu este o meserie exclusivă, putându-se desfăşura în paralel cu alte activităţi. Banuiesc ca inseamna si multa munca , asta nefiind o problema. Si ca sa nu fiu ipocrit , nu in ultimul rand dupa cativa ani si un profit mic sau mare (teoretic macar).

Va multumesc anticipat

Cu stima

Sorin Florian.
Buna soryn!
Bine ai venit in comunitatea Apiardeal!
Eu sunt unul dintre aceia care m-am apucat de apicultura cum zic altii "cu capul inainte".
Mai concret, am inceput fara a avea experienta cu 5 stupi si 10 roiuri in primul an (2013). Experienta a fost 0. Cei 5 stupi i-am divizat, iar alti 3 mi-au roit intre timp, asa ca pana la momentul asta am 23 de stupi.
Singurul lucru pe care nu l-am anticipat corect a fost volumul de munca. In rest am citit si citesc foarte mult. Iarasi m-am confruntat cu o problema: diversitatea de opinii. Cu cat ai mai multi mentori, cu atat va fi mai mare brambureala in capul tau. Un singur mentor cred ca iti ajunge. Sunt constient ca niciodata nu voi sti totul despre apicultura. Dezavantajul daca incepi cu foarte putini stupi e (1-3) ca nu vei capata experienta rapid. E adevarat ca risti sa ii pierzi, dar trebuie sa iti asumi si acest risc. Nu cred ca ma pot numi apicultor decat atunci cand voi fi capabil sa ii trec iarna cu bine. Mai e cineva care tine cursuri de apicultura si detine doar 4 stupi. Nu stiu cati a detinut in trecut! Un apicultor fara cursuri si cu ceva experienta de familie i-ar da clasa daca in decursul timpului nu a avut niciodata mai mult de 4 stupi. Un numar mai mare de stupi inseamna un numar mai mare de experiente. De tine depinde daca experientele vor fi pozitive sau negative.
Eu iti sugerez sa faci ceea ce a spus Tamu. Am incredere in el. Intre 5 si 10 stupi e ok. Cel mai bine ar fi fost sa ii iei din primavara ca sa pricepi mai multe despre ei.

Daca te poti dispensa de acei bani pe care i-ai vehiculat fara ca acest lucru sa iti afecteze traiul tau de pana acum sau traiul viitor, merita sa risti. Dar daca acei bani sunt vitali pentru familia ta nu ii investi. La mine a fosst prima situatie. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

davcosti

Autopavilion-Cat B, cu 42 lazi 12 rame cat 1/2***Ajung banii și de restul scule vitale Apiculturii de exemplu:
-O Centrifugă 4 rame-1200 lei
-O Tavă descăpăcit model A.C.A.-245 lei
-Un Furetto pentru tratamente-250 lei
-Două combinizoane apicole-120 lei
-Un afumător inox-60 lei
-O daltă apicolă inox-15 lei
-Cântar Apicol Electronic (Taler 40/50cm.)-170 Lei
-Furculiță decăpăcit clasică cu dinți drepți -Inox 12 Lei
-Galeată cu capac-2O kg.pentru miere-15 Lei și apar și altele în timp...
Ceva pentru tratamente și hrăniri suplimentare și un Apicultor măcar să te învețe cum treci prima iarna!!!
Apicultura în staționar este grea fără pastoral,că se poate să nu ai decât un cules principal și completările cu hrană înseamnă costuri și se transformă într-un hoby...dar nu știu cât de plăcut va fi?!
*Uite o ofertă,nu este a mea-am văzut-o pe aici și este tentantă... http://forum-anunturi.apiardeal.ro/index.php?topic=1956.msg5711#msg5711
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

cristi ciuc

Salut Soryn,
Așa cum bine ți-au scris și colegii nu te băga într-o așa investiție dacă nu ai un stupar lângă tine.
Este de apreciat că-ți place apicultura,  dar...totuși alocă și ceva timp pentru studiul teoretic și practic... că altfel albina este avere zburătoare!
Numai bine!

oroles

Citat din: cristi ciuc din Iulie 08, 2013, 04:43:23 PM
Salut Soryn,
Așa cum bine ți-au scris și colegii nu te băga într-o așa investiție dacă nu ai un stupar lângă tine.
Este de apreciat că-ți place apicultura,  dar...totuși alocă și ceva timp pentru studiul teoretic și practic... că altfel albina este avere zburătoare!
Numai bine!
Un cunoscut al meu, apicultor, spunea "Daca vrei sa vezi cum zboara banii, baga-i in albine" :)

Asa e, ai nevoie de cineva care sa cunoasca apicultura langa tine. La asa multi stupi vei avea nevoie permanent. La mine mai vine din cand in cand si lucram impreuna la stupi.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: soryn din Iulie 08, 2013, 09:43:17 AM
Buna ziua,

Imi permit sa deranjez cu o intrebare sau mai bine spus cu o rugaminte.

Doresc sa achizitionez si eu un numar de stupi si chiar nu stiu nimic din
ceea ce inseamna apicultura.

Daca ati putea sa ma ajutati cu sfaturi indrumari in ceea ce priveste
achizitionarea unei stupine cu tot ce inseamna acest lucru (pavilion, stupi, familii, aparatura necesara).

Ca valoare in jur de 250 mil.

De ce doresc stupi ?
Apicultura nu este o meserie exclusivă, putându-se desfăşura în paralel cu alte activităţi. Banuiesc ca inseamna si multa munca , asta nefiind o problema. Si ca sa nu fiu ipocrit , nu in ultimul rand dupa cativa ani si un profit mic sau mare (teoretic macar).

Va multumesc anticipat

Cu stima

Sorin Florian.

Salut !

Eu te admir pentru curaj, insa ce e prea mult nu e sanatos.
Si eu sunt incepator (am stupi de 2 ani) si nu iti recomand mai mult de 10 pentru inceput.
La inceput e greu, vei avea multe lipsuri (rame, experienta) si inca nu ai o metoda a ta de lucru.
E bine ca stupii (toate partile componente) sa fie interschimbabile. E bine sa iti construiesti tu macar cativa pentru a te obisnui si mai mult cu ei. Bineinteles ca poti cumpara totul insa in apicultura trebuie sa faci cu manuta ta cat mai multe lucruri.
La suma vehiculata de tine, discutam despre ceva familii de albine. Te 'mananca de viu' daca nu sti ce sa le faci si consuma foarte mult timp.
Dupa cum ai scris vrei sa faci stuparit stationar.
Care ar fi meseria ta de baza?
Succes!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

soryn

Buna seara.
In primul rand vreau sa multumesc celor care mi-au raspuns si m-au facut sa vad investitia cu alti ochi. Mi-am dat seama ca ceea ce vroiam era o prostie (pierdere bani) si ca de fapt la ora actuala in afara de faptul ca stiu doar ca albina zboara si produce miere nu stiu nimic.

Inca o data VA MULTUMESC !

Drept urmare voi achizitiona 5 maxim maxim 10 stupi si instrumentarul necesar .
Totul doresc si am inteles ca este si recomandat sa fie nou .
Voi incerca inainte de a achizitiona stupii si familiile de albine sa caut un apicultor cu experienta dispus sa ma ajute (contra cost,gratis sau cum va hotara cel care este dispus sa ma ajute)
Voi merge la Asociatia Apicultorilor din Braila si voi cere acolo ajutor.
De profesie sunt economist.
Nu doresc sa fac stuparit stationar ci pastoral.
Initial am dorit sa achizitionez un pavilion (camion) cu tot cu stupi (in jur de 40 - 70 stupi cu familii ) dar mi-am dat seama ca de fapt caciula este mult prea mare pentru mine si de aceea am micsorat si suma pe care doream sa o investestesc dar acuma mi-am redus investitia la maxim 10 stupi.
Stupii cand sa ii achizitionez ? Banuiesc ca la primavara acuma fiind prea tarziu .

Va doresc o seara placuta !

bucovineanu

Familiile de albine se cumpara de regula de Sf. Gheorghe, in jur de 20 aprilie.

Tamu

Achizitioneaza echipamentele necesare din timp. Ma refer la: stupi, rame, foite de ceara, unelte de lucru, echipament de protectie etc. Studiaza preturile si cauta raportul calitate/pret cel mai bun. Vei aveam si multa treba pana le pregatesti asa cum i-ti place tie. Sunt multe de facut. Citeste si documenteaza-te cat mai bine, sa faci pasi gresiti cat mai putini sau deloc. Familiile de albine e bine intr-adevar (desi sunt mai scumpe) sa le iei in luna aprilie.
Bafta!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

pistol28

Toamna se numara bobocii,
Primăvara familiile de albine.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

andreiu

      Salut Sorine! Iti spun si eu bun venit in tagma noastra (cel putin ca intentie).
Am observat ca acelasi continut are si postarea ta de pe forumul paralel, stuparitul. Aceasta denota ca intentia ta este serioasa, te-ai gandit mult inainte de a actiona si este evidenta dorinta ta de a face lucrurile cat mai bine cu putinta si sa folosesti informatii din surse diferite. Am remarcat si pozitia ta corecta dupa ce ai ascultat sfaturile celor care ti-au atras atentia asupra unor aspecte din activitatea de apicultor. Simpatia mea fata de tine se mareste, afland ca facem parte si din aceeasi categorie profesionala, diferenta fiind ca eu sunt deja la pensie. Regret ca esti in celalalt capat de tara ca eram dispus sa te ajut sa-ti faci cum s-ar spune mana, sa castigi ceva experienta practica.