Albine agitate - lipsa matca in luna iulie ... ?

Creat de standdupp, Iunie 30, 2013, 11:06:02 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut , domnule stan , de regula matca nu mai face zbor de orientare cand iese la imperecheat , se orienteaza la primele zboruri apoi nu , daca nu s-a imperecheat si am schimbat locatie saraca ramane pierduta in caz ca mai iese din cutie ,asa am patit si eu anul asta , am fost nevoit sa mut cutia fiindca era atacat si am pierdut matca .

spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

standdupp

Da, sper sa fie totusi matca prin stup. O sa verific mai atent.

Mersi.
Un apicultor incepator

standdupp

Salutare la toata lumea din nou.

Astazi am deschis stupul de care v-am zis. Cum am dat la o parte prima scandurica a podisorului am zarit niste albine foarte linistite care isi faceau treaba foarte bine. Am continuat cu a doua scandura si am vazut acelasi lucru apoi mi-am spus: "Aici sigur exista matca". Am inceput sa verific ramele si bine-nteles ca matca e acolo, lucru care m-a bucurat si m-a linistit in acelasi timp. Singura explicatie pe care o am pentru agitatia pe care am gasit-o duminica in stup era datorata vremii noroase.

Asadar va multumesc mult pentru toate raspunsurile si sfaturile pe care mi le-ati dat si ma bucur ca am mai invatat ceva cu aceasta ocazie. Fara doar si poate ca voi mai apela la voi pentru sfaturi apicole :)
Un apicultor incepator