Albine agitate - lipsa matca in luna iulie ... ?

Creat de standdupp, Iunie 30, 2013, 11:06:02 PM

« precedentul - următorul »

standdupp

Salutare la toata lumea si ma bucur ca exista un forum pentru apicultorii incepatori, asa cum sunt si eu.
Azi am observat o mica problema la o familie de albine pe care am cumparat-o in urma cu o saptamana si care atunci avea matca neimperecheata. Astazi am deschis stupul ca sa vad cum stau lucrurile, iar albinele pareau destul de agitatea; aveau un zumzet lung si ventilau din aripi stand pe rame. Familia este destul de mare, are multe albine, iar cand am scos ramele multe stateau lipite una de cealalta (faceau barba cum am auzit ca se mai spune).
Prima intrebare pe care mi-am pus-o cand am auzit acel zumzet a fost daca e posibil sa fi ramas fara matca. Am inceput sa caut matca pe rame, dar fiind multe albine pe fiecare nu am reusit sa o observ.

Si acum va intreb, daca aceasta situatie poate fi cauzata de lipsa matcii? Daca da, ce e de facut ? Dat fiind ca e luna iulie si nu am matca de inlocuit. Mentionez si ca familia am cumparat-o cu o rama cu oua/puiet.

Va multumesc celor care aveti amabilitatea sa ma ajutati cu orice sfat.
Un apicultor incepator

SPYKAL

In primul rand bun venit printre noi si sa te bucuri de albinele tale. Din ceea ce spui este foarte posibil ca matca sa fi iest la imperechiat si nu s-a mai intors. Cauzele sunt mai multe...pasarile,prigoriile in special. A doua varianta....ventileaza mierea. De aceea sunt mai.....agitate. Observa mult mai atent. Poate totusi ai matca. Chiar daca este fecundata, are prostul obicei de a se ascunde. Uita-te dupa oua proaspete. Sanatate maxima si butoaie pline !!!

standdupp

Multumesc mult pentru incurajare si ajutor.
As vrea sa mai intreb ca daca totusi in urma verificarilor nu voi gasi matca ce e de facut ? Asta dat fiind ca nu am o matca cu care sa o inlocuiesc.
Am auzit pe cineva spunand ca daca ramane fara matca aduce o rama cu oua din alta familie. Oare asta ar rezolva problema ?
Un apicultor incepator

marian_6777

Daca te convingi ca in mod absolut sigur nu ai matca, si esti la fel de sigur ca nu exista nici oua, atunci poti introduce o rama cu oua si larve cat mai tinere, de preferat in varsta de o zi. Rama o vei introduce undeva mai central intre doua rame ocupate de albina tanara . De restul se va ocupa albina, care stie ce trebuie facut mai departe.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

standdupp

Deci sa-nteleg ca o sa am sansa ca ele sa isi creeze o noua matca daca le pun o rama cu oua, nu?
O sa verific totusi mai atent daca intr-adevar nu exista matca in acea familie si doar asa o sa ii pun o rama cu oua. Dar totusi ar dauna daca i-as pune oua chiar daca nu as fi sigur 100% ca nu exista matca ?
Cand am cumparat familia mi-a dat si o rama cu puiet.

Multumesc inca odata pentru amabilitate.
Un apicultor incepator

marian_6777

Daca este totusi matca si bagi rama cu oua si larve vei provoca intarzierea inceperii pontei.
Tu cand ai luat familia respectiva ai verificat existenta matcii ?
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

standdupp

Da, cand am luat familia exista matca, dar era neimperecheata.
Ma gandesc sa nu fi disparut cand a iesit la zborul de imperechere.
Un apicultor incepator

bucovineanu

Foarte probabil facuse orientarea in vechea locatie si s-a ratacit. Au mai fost si conditii meteo neprielnice.

standdupp

O sa o caut mai bine zilele urmatoare cand o sa umblu la ele si daca nu o sa o gasesc o sa ii pun o rama cu oua din alta familie.
Apropo, daca ii pun acea rama cu oua, ar trebui as vad in scurt timp niste botci pe ea, nu ?
Un apicultor incepator

bucovineanu


standdupp

Va multumesc mult de tot tuturor pentru raspunsuri.
O sa ma uit mai atent dupa matca si revin cu un raspuns oricare ar fi acela.
Un apicultor incepator

nicomico

Standdupp bine ai venit pe forum.Ca incepator cred ca ar fi bine sa-ti cumperi o familia de albine cu matca inperechiata cu toate ca este putin mai scumpa.Sper ca aici o sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale.

happy

Citat din: standdupp din Iulie 01, 2013, 04:54:31 PM
Va multumesc mult de tot tuturor pentru raspunsuri.
O sa ma uit mai atent dupa matca si revin cu un raspuns oricare ar fi acela.
Spuneai ca ai cumparat familia cu matca neimperecheata si cu o rama cu oua si puiet.Daca matca disparea albinele in 3-4 zile cresteau botci pe acea rama deci eu cred ca matca este inca in stup.Mai asteapta 2-3 zile si va incepe ponta! :hi:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

standdupp

Citat din: nicomico din Iulie 01, 2013, 07:07:46 PM
Standdupp bine ai venit pe forum.Ca incepator cred ca ar fi bine sa-ti cumperi o familia de albine cu matca inperechiata cu toate ca este putin mai scumpa.Sper ca aici o sa gasesti raspuns la toate intrebarile tale.

Multumesc pentru welcome.
Am cumparat 4 familii in total. Doua sunt cu matcile imperecheate si doua cu matci neimperecheate.
Ma bucur ca am dat aici peste oameni de treaba si de la care sper ca voi putea cere un sfat oricand.
Un apicultor incepator

standdupp

Citat din: happy din Iulie 01, 2013, 09:12:21 PM
Citat din: standdupp din Iulie 01, 2013, 04:54:31 PM
Va multumesc mult de tot tuturor pentru raspunsuri.
O sa ma uit mai atent dupa matca si revin cu un raspuns oricare ar fi acela.
Spuneai ca ai cumparat familia cu matca neimperecheata si cu o rama cu oua si puiet.Daca matca disparea albinele in 3-4 zile cresteau botci pe acea rama deci eu cred ca matca este inca in stup.Mai asteapta 2-3 zile si va incepe ponta! :hi:

In regula. O sa mai stau pana pe miercuri si o sa ma uit la acea familie poate ca reusesc sa imi dau seama ce e baiul cu ea. Sper ca totusi sa fie matca acolo.
Anul viitor vreau si eu sa cresc matci ca sa nu mai dau in disperare daca am certitudinea ca nu am  matca intr-o familie :(.
Un apicultor incepator