Intrebare (Capse cu feromoni pentru prinderea roiurilor)

Creat de Ionut Ursachi, Iunie 29, 2013, 09:02:56 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Roinita are efect, am probat (doar la albine  :smile: ) si se confirma.
De pasta am auzit pe la altii ca ar fi buna, nu am experiente cu asa ceva.

Ionut Ursachi

Pe mine m-ar interesa daca roinita ar atrage si roiuri din departare de la alte stupine pentru ca de la mine nu are ce sa roiasca din doar un stup :D Poate roi insa nu le las eu rup toate botcile si nu are cum sa plece  :bzz: :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

romikele


Ionut Ursachi

Ok multumesc mult de sfaturi acum ramane doar sa gasesc prin camp roinita si sa imi fac o roinita  daca nu voi pune drept capcana vreo 2-3 stupi goi cu cateva rame vechi si pun roinita in ele si sper ca vor veni ceva roiuri :D Multi sau trezit cu roiuri in cutiile in care nu mai erau albine :D Poate am si eu noroc  Bafta mare ms romikele pt ca ajuti incepatori :D :bzz: :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

stefan1

  Ionut, e bine ca ai atractie fata de albine la varsta ta! Nu este insa prea in regula de modul cum tu vrei sa devii apicultor. Mai direct tu ai vrea sa 'furi' niste roi de la un vecin si nu stii cum. Eu zic ca cinstea este mai scumpa decat un amarat de roi!!! Las la o parte ca cu acele substante de atragere a roilor nu poti atrage roii vecinului, decat eventual roii pe care vecinul nu i-a luat la timp si au plecat de la el si s-au stabilit, cu putin noroc, in lada ta, caz in care sa-i stapanesti sanatos. Dar gandul in sine de a atrage roii vecinului nu este unul bun pentru un inceput. Eu zic ca poate ar fi mai sanatos sa te imprietenesti cu vecinul stupar, sa incerci sa il ajuti in ceea ce face la stupi (daca el accepta asta) si te-ai alege si cu o buna experienta si poate si cu o recompensa de 1-2 roi. Asta e parerea mea.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Ionut Ursachi

Nu am nici un vecin apicultor ... am in sat apicultori insa stau departe de mine .Daca iti vine un roi in cutie nu inseamna ca furi de aceea eu intreb daca planta si solutia atrage roiurile de la departare.Nu am eu intentia de a fura . Eu mi-am inceput apicultura pot sa zic moca pentru ca un apicultor mi-a dat 2 familii puternice moca insa s-a intamplat ceva neprevazut cu un stup si am mai ramas cu unul .Am vorbit cu un apicultor care anul acesta are verificarea pentru masura 141 si mia spus ca anul viitor imi va da niste roiuri insa  nu stiu inca daca vrea sau nu bani . Eu acum incerc sami mentin puternica familia pe care o am nu prea a pus multa miere in cat insa albina este destula le voi mai ajuta cu ceva sirop cu protofil la toamna si cu niste turte ! Stefan Multumesc de apreciere ! :bzz:
:bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

stefan1

  Orice roi are o perioada imediat dupa roire cand se aseaza undeva nu prea departe de stupul-mama. Sta acolo un timp variabil de la cateva zeci de minute pana la mai multe ore sau chiar pana a doua zi, iar daca vremea este foarte rea chiar mai mult. Aia este perioada cand stuparul il poate recupera si legea chiar si romaneasca din Evul Mediu pana azi da voie prorietarului familiei care roieste sa urmareasca si sa ia roiul chiar daca s-a asezat pe proprietatea unui vecin. Dupa aceasta perioada in care roiul 'delibereaza' despre cea mai buna locatie definitiva (mai multe cercetase cauta scorburi sau alte locuri unde s-ar putea aseza roiul si se intorc la roiul asezat in asteptare, 'explicand' ce locatie au gasit. Cand s-a decis care dintre locatii este cea mai buna, roiul incepe sa se agite si pleaca in zbor neintrerupt spre locatia aleasa. De acum este foarte greu pentru proprietar sa mai opreasca roiul sau sa gaseasca locul unde se duce. Daca ar alege o lada de la tine si s-ar stabili acolo, este norocul tau.
  Iti doresc succes!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Iulie 03, 2013, 02:04:42 AM
  ...si legea chiar si romaneasca din Evul Mediu pana azi da voie prorietarului familiei care roieste sa urmareasca si sa ia roiul chiar daca s-a asezat pe proprietatea unui vecin.
@stefan1, imi poti arata articolul de lege care prevede asta? Eu cred ca daca un vecin nu te lasa sa iti iei roiul nu ai ce sa ii faci. Nu cred ca exista o asemenea lege. Incalcarea proprietatii private se pedepseste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sandupop

Nu trageti!! ...Sunt incepator.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Una este legea si alta aplicarea ei. In realitate la noi poti sa mori cu legea in brate. Pana la urma tot relatiile bune cu vecinii, 'ajutate' si material, sunt mai utile decat articolele de lege.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian_6777

  Corect domnul Stefan. Legea spune ca roiul este al tau, dar daca vecinul nu te lasa sa-l iei atunci nu ai ce face. Insa asa cum inteleg eu, nici vecinul nu are dreptul sa-l captureze, sau daca o face , atunci trebuie sa-l restituie proprietarului. Putine sanse ca dupa doua zile sa mai fie in acelasi loc, pentru a trece in proprietatea lui. Orcum este de retinut acest aspect al prevederii legii.
   Da, bunele relatii cu vecinii sunt necesare indiferent ca te ocupi de apicultura sau nu.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

stefan1

  Cel putin spiritul legii spune ca proprietarul are voie sa "urmareasca" roiul si pe proprietatea altora. Adica nu cred ca legea a vrut sa spuna ca stuparul poate urmari cu privirea  :sad: roiul care se aseaza la un vecin. Sigur ca in caz de ostilitate a vecinului poate ar trebui un martor care sa poata depune marturie la nevoie ca stuparul nu i-a facut pagube vecinului, dar mai bine sa nu intalnesti o asemenea situatie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Aurel

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 30, 2013, 10:26:21 PM
Romikele mie imi trb un sfat  nu o gluma  :P Insa mi-ar trebui pentru ca nu am prietena si cine stie poate vin la Abejar pastă :))
Pentru asta mai buni ca abejarul sant banii :hi: Au eficienta 100%. Deci in privinta femeilor totul depinde de tine.
   In ceea ce priveste "Roinita " , te pot ajuta eu daca vrei.Cu distanta nu ar fi o problema.
         Sanatate si o zi buna!