Albina irlandeza

Creat de gelu, Iunie 22, 2013, 09:37:05 PM

« precedentul - următorul »

gelu

Citat din: stefan1 din Iunie 27, 2013, 01:53:27 AM
  Citeste ce s-a scris pe forum despre Gladita!
  Pentru intrebarea ta, uite aici:
 
Citat din: stefan1 din Februarie 15, 2010, 03:08:48 AM
Tinand cont de ce am scris mai inainte, ma gandesc ca trebuie vazut daca albinele nu viziteaza Gladita mai mult pentru polen (vizitau copaci care nu fac pastai).
  Lemnul tare este lemn mai matur, deci de un an. Ai cunostinte la Gradina Botanica din Craiova. Cere acolo sfaturi la tehnica de butasire. Stiu ca exista si substamte care favorizeaza inradacinarea.
  Gladita se poate si altoi, deci o varietate dorita se poate aplica pe un portaltoi rasarit din samanta. Ba chiar se foloseste ca portaltoi si pentru alte specii!
  Trebuie avut grija la puietii tineri in special, ca pot fi rosi de iepuri sau alte animale in timpul iernii. De fapt Gladita se poate folosi si pentru biomasa. Suporta bine taierile. La ea acasa se vorbea ca poate rezista si la patru taieri pe an, dar este o mare varietate tinand cont ca se intinde in diferite zone climatice. Astfel durata de vegetatie variaza de la 150 zile/an in nord la 300 zile/an in sud. Si ca altitudine urca pana la 700-760 m, dar in unele zone se gaseste si la 1500m. S-a gasit si la 2100m, dar talia la acele inaltimi a scazut drastic, nu depaseau 2,4 m inaltime.

gelu

....multumesc ptr. sfat, oricum voi vizita pepiniera firmei sa ma lamuresc ce gledita voi primi.... :hi:  :hi:  :hi:

gelu

Citat din: Kiwi Bee din Iunie 27, 2013, 02:56:21 AM
In NZ se subintelege ca orice teren privat se inconjoara cu gard de sirma si eventual cu ceva combinatie de plasa de plastic. Dar astias bani.
Eventual poti sa pui pe periferia terenului tau "gorse". Are foarte multe tepi si nui place la nici un animal sa se apropie de el. Avantajul este ca iti da asa de mult polen de nuti vine sa crezi.
Si sapt trecuta inca am vazut gorz inflorit(ploile de toamna siau facut efectul)...... dar a venit si frigul.
Citat din: Kiwi Bee din Iunie 27, 2013, 02:56:21 AM
In NZ se subintelege ca orice teren privat se inconjoara cu gard de sirma si eventual cu ceva combinatie de plasa de plastic. Dar astias bani.
Eventual poti sa pui pe periferia terenului tau "gorse". Are foarte multe tepi si nui place la nici un animal sa se apropie de el. Avantajul este ca iti da asa de mult polen de nuti vine sa crezi.
Si sapt trecuta inca am vazut gorz inflorit(ploile de toamna siau facut efectul)...... dar a venit si frigul.

gelu

#33
....cateva imagini in urma vizitei de azi din  ,,stupina,,...pozele reprezinta un tei aproape inflorit, daca printre cunoscatori stie cineva daca.i de cel bun ori ba, am pus caturile...speram ca vor aduna ceva...desi dintr.un film al lui Dragos am inteles ca este un  secret sa le faci sa urce acolo....familiile sunt puternice, sapt viitoare Mike aduce o matca imperecheata si vom popula nucleul cu ceva rame, stupul din iarba o sa.l curat su o sa.l aduc in tara la un mester ca sa.mi faca dupa el inca 10 bucati...sper sa animez un pic zona....cu stupi ,,made in Roumania,,....o sa afisez si data despre standuri....azi mi.a luat colega masina cu tot cu ruleta...in rest sanatate ca.i mai buna decat toate.... :yes:

gelu

.....aaaa.....ultima poza e cu albinutza din tara venita in vacanta.... :bzz:

SPYKAL

Citat din: gelu din Iunie 30, 2013, 07:23:05 PM
.....aaaa.....ultima poza e cu albinutza din tara venita in vacanta.... :bzz:
Sa iti traiasca!!! Frumoasa albinuta. Am si eu doar......trei!! Si banuiesc ca sunt de aceeasi varsta.... :yes: :yes: :yes:

gelu

....multumesc spykal....frumoasa  vatra, frumosi stupi....mult succes in continuare...

kamy

Pentru iepuri ieftinsi eficient gard electric doar sa ai grija ca iepurii in 2 picioare sa nu fuga cu acumulatoru si generatoru de impulsuri ca sarma poti folosi o sarma ieftina si naroada zincat sa nu faci poluare cu oxid de fier,
Ca suporti de stupi amu sa-mi fie cu iertare ca va imbii sa intrati dincolo pe topicul dedicat si io am pus acolo un suport din teava demontabil care l-am folosit cu succese 3 ani si o sa-l las mostenire si la nepoti,nu e conceptie proprie,e furat de l un vecin si oleaca facut demontabil(personalizat dupa nevoi)
Io l-as pune pe forum da in forumu asta-s cam din neamu lu nepriceputeanu,si mi-i stricat si calciliciu ase ca scriu pa tableta!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gelu

 :thanks:.....multumesc ptr. ideea cu gardul electric...cred ca o s.o  ,,implementez,,....precizez ca standul ptr. stupi l.am postat la cerere....in tarisoara asta nu se practica pastoralul...standul e folosit de toti apicultorii ca asa zice in toate ghidurile si cartile de pe aici....in rest sanatate si tot ce va doriti.... :bzz: :bzz: %%- @};- @};- @};-

kamy

E tare fain standu postat si oridecate ori ai ocazia spala-ne pe ochi cu chipuri(poze) noi,nu voiam sa-ti fac concurenta era doar un alt suport mai scump si mult mai durabil,atata tot!

SPYKAL

Citat din: gelu din Iunie 30, 2013, 09:26:00 PM
....multumesc spykal....frumoasa  vatra, frumosi stupi....mult succes in continuare...
Asemenea si tie gelule!!! Sa-ti fie bine acolo unde esti!!! Sanatate maxima si butoaie pline!!!!

gelu

...un scurt rezumat insotit de poze...cu ce s.a mai executat in Turvey...penultima duminica am lipsit, am lucrat...banuiesc ca nea Mike a orfanizat stupul cu matca de 2 ani...iar ieri a ,,extras,,doua botci pe care le.a pus in nuclee de imperechere si le.a dus intr.o alta locatie...noi am asistat cuminti...s.a tinut de cuvant si mi.a adus cateva componente pe care le voi ,,multiplica,, in concediu...in tara...la final am prezentat fiicei rezervatia...Apropo, aici e cald cum n.a mai fost in ultimii 60 de ani...i.am sugerat bossului ca n.ar strica niste apa ptr. albinute, a zis ca nu.i cazul...apoi am descoperit un mic paraias in parc si am inteles...

gelu

...altele....

gelu

........