ajutor!

Creat de bogdan21, Iunie 02, 2013, 07:38:48 PM

« precedentul - următorul »

bogdan21

am prins 3 roi naturali,i-am pus in lazi si problema este ca de o saptamana tot ploua si matca nu a inceput sa oua si se cam duce si albina si inca va mai fi vreme rea in continuare...ce sa fac?e posibil sa i pierd/?

oroles

Citat din: bogdan21 din Iunie 02, 2013, 07:38:48 PM
am prins 3 roi naturali,i-am pus in lazi si problema este ca de o saptamana tot ploua si matca nu a inceput sa oua si se cam duce si albina si inca va mai fi vreme rea in continuare...ce sa fac?e posibil sa i pierd/?
Daca ai alte familii, poti sa le bagi o rama cu puiet capacit. Daca nu ai poti apela la un apicultor. Poti sa il rogi sa iti dea niste puiet capacit, bineinteles contra cost daca nu vrea sa te ajute. Eu cand am cumparat niste roi am primit asigurari ca in cazul in care am probleme ma poate ajuta cu ceva rame cu puiet. La mine roiurile prinse sunt in regula. Matca oua. A fost si la noi vreme rea. Imediat dupa ce i-am prins a plouat mult.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Daca matcile nu au inceput sa oua inseamna ca nu au fost roi cu matca batrana ci cu matci nefecundate. Pana se fecundeaza si incepe sa oua trece de obicei mai mult de o saptamana. Cam dupa 10 zile ar trebui sa ai oua, dar uneori si mai tarziu. Un lucru este ingrijorator: spui ca albina incepe sa se imputineze. In mod normal un roi natural nu trebuie sa se depopuleze asa repede, decat daca nu are regina, caz in care se depopuleaza masiv. Daca regina dispare chiar la instalare, toate albinele se intorc in stupul-mama; daca regina dispare la imperechere, atunci parte din albine cauta sa intre in familii cu matca si are loc depopularea. De aceea trebuie atentie marita la roi pana cand reginele incep sa oua. Daca a pierdut regina, un fagur cu puiet impiedica depopularea masiva, dar la un roi cu regina nefecundata un fagur cu puiet il poate dezorienta si riscul ca matca sa nu reuseasca e ceva mai mare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

oroles

Citat din: stefan1 din Iunie 03, 2013, 02:18:20 AM
  Daca matcile nu au inceput sa oua inseamna ca nu au fost roi cu matca batrana ci cu matci nefecundate. Pana se fecundeaza si incepe sa oua trece de obicei mai mult de o saptamana. Cam dupa 10 zile ar trebui sa ai oua, dar uneori si mai tarziu. Un lucru este ingrijorator: spui ca albina incepe sa se imputineze. In mod normal un roi natural nu trebuie sa se depopuleze asa repede, decat daca nu are regina, caz in care se depopuleaza masiv. Daca regina dispare chiar la instalare, toate albinele se intorc in stupul-mama; daca regina dispare la imperechere, atunci parte din albine cauta sa intre in familii cu matca si are loc depopularea. De aceea trebuie atentie marita la roi pana cand reginele incep sa oua. Daca a pierdut regina, un fagur cu puiet impiedica depopularea masiva, dar la un roi cu regina nefecundata un fagur cu puiet il poate dezorienta si riscul ca matca sa nu reuseasca e ceva mai mare.
E bine de stiut, dar in ce sens "poate dezorienta"?
Va multumesc!
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bogdan21

roi au fost destul de micuti pe 3 rame...regina este acolo totul pare in regula insa nu sunt oua...la 2 dintre roi am dat cate o rama cu puiet capacit si larve...am procedat gresit dandule puiet capacit ?

stefan1

Citat din: oroles din Iunie 03, 2013, 07:46:06 AM
Citat din: stefan1 din Iunie 03, 2013, 02:18:20 AM
  Daca matcile nu au inceput sa oua inseamna ca nu au fost roi cu matca batrana ci cu matci nefecundate. Pana se fecundeaza si incepe sa oua trece de obicei mai mult de o saptamana. Cam dupa 10 zile ar trebui sa ai oua, dar uneori si mai tarziu. Un lucru este ingrijorator: spui ca albina incepe sa se imputineze. In mod normal un roi natural nu trebuie sa se depopuleze asa repede, decat daca nu are regina, caz in care se depopuleaza masiv. Daca regina dispare chiar la instalare, toate albinele se intorc in stupul-mama; daca regina dispare la imperechere, atunci parte din albine cauta sa intre in familii cu matca si are loc depopularea. De aceea trebuie atentie marita la roi pana cand reginele incep sa oua. Daca a pierdut regina, un fagur cu puiet impiedica depopularea masiva, dar la un roi cu regina nefecundata un fagur cu puiet il poate dezorienta si riscul ca matca sa nu reuseasca e ceva mai mare.
E bine de stiut, dar in ce sens "poate dezorienta"?
Va multumesc!

  Oua si puiet sunt normal in familii cu matca in regula. Albinele din acel roi se trezesc cu oua si puiet si pot interpreta ca regina s-a fecundat. Se stie ca inainte de fecundare albinele preseaza cumva regina sa iasa la zbor, uneori chiar o bruscheaza. Aceasta presiune asupra reginei se diminueaza, atentia care i se acorda se diminuiaza si din acest motiv sansele de reusita in astfel de cazuri sunt ceva mai mici. Ba sunt situatii cand daca se da un astfel de fagur, albinele chiar pot omori matca neimperecheata si isi vor trage alte botci.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)