Urgentt

Creat de Catalin, Iunie 15, 2013, 08:09:43 PM

« precedentul - următorul »

Catalin

Am şi eu nevoie de ajutor urgent. Intr un  stupi slab , pe 6 rame am găsit o singura botca pe ultima rama . Ce fel de botca e , as putea sa o iau sa fac un roi cu ea ?
Albinuta bZzzz

bucovineanu

Pare a fi o botca de schimbare linistita. Daca o iei si e singura, e posibil ca regina acelei familii sa dispara si familia sa ramana orfana.

Catalin

Dacă o iau , e posibil sa îşi tragă alta dar tot de schimbare liniştită , sau o sa îşi facă de salvare daia proasta ...?
Albinuta bZzzz

bucovineanu

Ambele variante sunt posibile.

Obombo

Aspectul e de botca de salvare dar e ciudat ca se gaseste pe o rama fara puiet. Sau, cel putin asa se vede din poza. S-ar putea sa fie goala. Era ingrijita de albine? Matca cum se comporta?

Catalin

Nu prea stau multe pe.lângă ea , doua trei . Si e pe.o rama cu miere ... Cu doar vreo 20 de larve ...pe.jumătatea ramei.
Albinuta bZzzz

Obombo

Si matca?
Restul fagurilor de puiet cum se prezinta?

pad3

Citat din: bucovineanu din Iunie 15, 2013, 08:18:17 PM
Pare a fi o botca de schimbare linistita. Daca o iei si e singura, e posibil ca regina acelei familii sa dispara si familia sa ramana orfana.
cum se poate aprecia daca e de schimbare linistita? daca las o botca in stup nu mai am eu LINISTE   :sad: :sad:
somnul ratiunii naste monstri

marian_6777

Pai in primul rand este pozitionarea undeva spre mijlocul ramei. Numarul botcilor... doua poate trei. In cazul celor de roire pot fi zeci si sunt pe marginile ramelor. In ambele cazuri vei avea si oua pe rame, asta daca nu a apucat sa plece roiul cu matca batrana (in cazul celor de roire) . Cele de salvare sunt imprastiate prin stup, au dimensiuni mici, iar oua si larve cam lipsa, numai capacit vei gasi pe rame.
  Acum va rog sa ma corectati daca gresesc...
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

pad3

interesant. o sa urmaresc acest aspect. am avut si eu pe unele rame cate un grup de botce (2-3) pe mijlocul ramei si nu am stiut sa apreciez ca e ok si le-am ras. daca am inteles corect, pe viitor daca vad asa ceva las ca nu vor roi ,nu? insa o sa fac foto se ma asigur ca sunt botce de schimbare linistita.
am o nelamurire: am gasit un asa team de botce prin puietul de trantori. sunt in regula aceste viitoare matci? ca din instinct eu le-am considerat o eroare
somnul ratiunii naste monstri

dorindafi

Citat din: Catalin din Iunie 15, 2013, 08:09:43 PM
Am şi eu nevoie de ajutor urgent. Intr un  stupi slab , pe 6 rame am găsit o singura botca pe ultima rama . Ce fel de botca e , as putea sa o iau sa fac un roi cu ea ?
botca e buna deoarece este ingrijita de albine
e pozitzionata in laterala cuibului pt ca albinele sa o poata proteja mai bine de matca
daca o iei vor face alta   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

stefan1

Citat din: pad3 din Iunie 16, 2013, 08:52:59 PM
interesant. o sa urmaresc acest aspect. am avut si eu pe unele rame cate un grup de botce (2-3) pe mijlocul ramei si nu am stiut sa apreciez ca e ok si le-am ras. daca am inteles corect, pe viitor daca vad asa ceva las ca nu vor roi ,nu? insa o sa fac foto se ma asigur ca sunt botce de schimbare linistita.
am o nelamurire: am gasit un asa team de botce prin puietul de trantori. sunt in regula aceste viitoare matci? ca din instinct eu le-am considerat o eroare

  Uneori, la familiile foarte populate, schimbarea linistita a matcii este insotita si de un roi. Deci din 3-4 botci de schimbare, o matca va ramane sa schimbe pe batrana, dar primele matci eclozate vor iesi cu parte din albine, formand un roi.
  Botcile dintre puietul de trantori sunt la fel de bune ca orice botci bine ingrijite. Doar daca familia e mai slab populata sau daca deja a roit o data, atunci borcele din puietul de trantori, care este plasat de regula mai la marginea cuibului, pot sa nu mai fie chiar bine incalzite.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

RazvanTi

e de schimbare linistita.
au tras-o pe rama cu miere si cat mai marginas sa nu o gaseasca matca batrana.
daca ai si matca batrana in stup (e posibil sa fi sucombat- se mai intampla) ia-i botca si fa un roi cu ea. isi vor face altele. daca nu e matca las-o acolo unde e.
spor!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Obombo

Citat din: pad3 din Iunie 16, 2013, 10:25:00 AMcum se poate aprecia daca e de schimbare linistita? daca las o botca in stup nu mai am eu LINISTE   :sad: :sad:
In afara de numarul botcilor, care este un bun indicator, diferenta o poti vedea din aspectul acestora. Botca de schimbare linistita este "lipita" in vertical pe suprafata fagurelui si este mare, deoarece e vizibila in intregime, in timp ce botca de salvare, fiind rezultatul transformarii unei celule de lucratoare, pare mai mica si vazuta in sectiune apare incovoiata, cam asa cum se vede in poza de mai sus, cu toate ca nu e foarte clara.

pad3

am gasit si eu o botca ca in cazul de fata. pe o rama marginasa care abia incepea sa bage miere o botca. in jur nici urma de puiet sau oua. cum e posibil? au furat albinele un ou si l-au mutat acolo la dos? fiind atat de hotarate nu ar trebui sa orfanizez familia si sa-i las cu botca lor?
somnul ratiunii naste monstri