3 familii 3 situatii diferite

Creat de Tamu, Mai 30, 2013, 09:33:55 AM

« precedentul - următorul »

Tamu

Detin 3 familii in stupi pe 12 rame cu magazii, in care sunt rame doar cu foite, de aproximativ o luna si jumatate.
Familia 1.
- Cuibul plin cu miere si pastura, larve si puiet capacit fatra oua (loc pentru ouat relativ putin), vreo 20 de botci (se aude cantecul unei matci). La urdinis activitate relativ scazuta si multe albine stand deasupra si la intrare. Familia suprapopulata de albina. In cat albina nu a urcat (nu a luat foitele la lucru).
- Masuri luate: am scos 4 rame (3 cu puiet capacit si 1 cu miere), si 6 botci mai frumoase. In locul ramelor scoase am pus rame cu foita. Am distrus botcile lasand 2 pentru ca nu am reusit sa dau de matca.
Familia 2.
- Cuibul plin cu miere si pastura, fara oua, fara larve si puiet capacit extrem de putin. Nu a fost nici o botca. Loc pentru ouat aproape inexistent. In magazie foitele nu au fost luate in lucru. Populatia de albina normala (cam 11-12 rame). Activitatea la urdinis mai scazuta desi culesul este bun. Nu am gasit matca.
- Masuri luate: Am scos o rama cu miere si am pus una cu foita. Am pus o botca intre rane. Si pentru ca dupa ce am terminat toate lucrarile am ramas cu o botca aceasta am pus-o pe urdinis. Mi-a fost mila s-o distrug pentru ca statea multa albina pe ea.
Familia 3.
- Cuibul plin cu miere, pastura, albina pe 12 rame, oua doar pe doua rame (cam 10x15 cm.), lavre in total cam jumatate dintr-o fata a ramei, puiet capacit cam 2,5 rame. Pe una dintre rame incepusera sa ia in lucru vreo 2 botci care le-am distrus. Nu am observat matca. In magazie toate foitele sunt luate in lucru pe ambele fete in proportie de 30-40%. Activitate la urdinis foarte buna.
- Masuri luate: Am scos o rama cu oua (am periat toata albina de pe ea) si am pus una cu foita. Am distrus botcile.
Cu ramele ce le-am scos am format 2 roiuri. Unul cu o rama de puiet, una cu oua si una cu miere plus doua botci frumoase. Aici am pus si doua matci care atunci cand am curatat de botci ramele din stup au iesit afar din botca. Mi-a fost mila de ele si am sups ca e mai bine daca va ramane cea mai puternica. Celalat roi l-am format din doua rame cu puiet (nu am mai vut rama cu oua la dispozitie) si una cu miere, plus 2 botci.
Astept opinii cu greselile ce le-am facut de la apicultori cu experienta. Sunt sigur ca nu am procedat 100% bine.
Multumesc anticipat.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

stefan1

 La familia I, daca nu mai vezi oua inseamna ca fie a roit cu matca batrana (dar zici ca e suprapopulat) fie a iesit deja o matca tanara si a omorat matca batrana, familia urmand sa roiasca foarte curand cu matci tinere. Dacas ai lasat numai doua botci si l-ai divizat, probabil nu va mai roi imediat, dar fii atent, ca daca vrea totusi sa mai roiasca, isi va mai trage botci din larvele mici de albine (daca mai are). Deci mai trebuie odata verificat de botce.
Familia II: ti-a roit de multa vreme, aproape de 20 de zile daca spui ca ai putin puiet capacit. Normal ar fi trebuit sa vezi resturi de botci si ar trebui sa aiba o matca noua care sa inceapa curand sa oua. Daca nu ar avea regina (pierduta la imperechere), ar trebui sa aiba inceputuri de botce, bineinteles ca fara oua. Fagurul artificial nu are ce cauta la o familie fara matca ouatoare (in afara de roii naturali, care cladesc si cu matcile nefecundate).
  Familia III lucreaza normal ca nu s-a pregatit de roit. Probabil matca este mai slaba sau culesul din ultima vreme e slab, ca parca are cam putin puiet. Faguri cu oua nu prea e indicat sa dai la roii artificiali care nu au culegatoare, mai cu seama ca le-ai dat matci nefecundate sau botci. Mai verifica mai tarziu cate din acele oua au fost luate in crestere si cate au fost distruse.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Tamu

stefan1 Multumesc pentru atentia acordata si recomandari. O sa am in vedere o urmarire mai atenta si tot odata am sa iau foitele de la familia divizata si am sa pun cate una la roiurile formate. Inca o data multumesc.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

12 BNR

cred ca la fel am patit si eu la o fam, ori a roit, ori ceva sa intamplat ceva cu matca, pt ca nu am gasit-o nicaieri.

Tamu

Azi 7iunie2013 mi-a roit o familie. Desi nu am mai prins un roi niciodata intr-o ora si jumatate toata albina era in roinita. :) Dar nu am pus decat o rama cu foita. Atat am apucat sa fac. A venit furtuna si curentul a picat in zona. Mai mult baltea apa cam peste tot. Maine vreau sa merg la ele daca vremea i-mi va permite.
Intrebare: Ce ar fi cel mai bine sa pun la acest roi:  inca 1, 2 rame cu foite si un hranitor de lemn tip uluc cu ceva sirop ma gandesc eu, ce spune-ti?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Cel mai bine e sa pui numai rame cu foi. Pentru fiecare kg de albina 3 foi. Fiind o perioada fara cules pentru a lucra foile trebuie alimentat cu sirop pana sunt lucrate foile complet.

Tamu

Multumesc de raspuns.
Cam asa ma gandeam si eu, dar am avut nevoie de confirmarea cuiva.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

12 BNR

sirop numai seara sau si dimineata? si cat?

G. Iulian

Sirop seara dacă îl dai în hrănitor, dacă îl dai în pungă poți oricând. Pentru stimulare 100 ml/zi; 200 ml la 2 zile; 300 ml la 3 zile - peste 3 zile administrat nu mai are efectul de stimulare.

cornelioandanciu

Imi place titlul topicului, trei familii in situatii diferite! Eu pana acuma va spun sincer ca nu am vazut doua familii de albine in situatii identice. Chiar daca nivelul de dezvoltare este egal, totusi fiecare familie are particularitatile ei , care o diferentiaza de celelalte.  Ce se enunta in titlu este un mare adevar.
Va salut.

Tamu

Citat din: Tamu din Iunie 07, 2013, 07:25:01 PM
Azi 7iunie2013 mi-a roit o familie. Desi nu am mai prins un roi niciodata intr-o ora si jumatate toata albina era in roinita. :) Dar nu am pus decat o rama cu foita. Atat am apucat sa fac. A venit furtuna si curentul a picat in zona. Mai mult baltea apa cam peste tot. Maine vreau sa merg la ele daca vremea i-mi va permite.
Intrebare: Ce ar fi cel mai bine sa pun la acest roi:  inca 1, 2 rame cu foite si un hranitor de lemn tip uluc cu ceva sirop ma gandesc eu, ce spune-ti?

Am mers a doua zi si am pus in roinita in total 3 rame cu foita, 1 rama cu miere si in hranitorul tip uluc am pus cam 80-100 ml sirop cu Protofil home made. Rama cu foita pusa de ieri nu a fost luata in lucru. Cam jumatate albina sta pe afara dupa cum se poate vedea in poza. Mentionez ca roiul cu o zi inainte intrase complect in roinita. Roinita are deasupra ramelor folie de plastic, peste ea un "podisor" din polistiren de 2cm. Intre capac si polistiren este distanta 2 cm. si sunt practicate o gaura de 8mm. in fata una in spate pentru a circula aerul  ca sa nu se supraincalzeasca de la soare. Trebuie sa plec pentru vreo 3 zile din localitate si nu voi mai putea merge la ele. Oare va fi totul ok pana cand ma intorc?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

12 BNR

pt cei nestiutori ca noi acest lucru este interesant, sa vedem ce zic cei cu experienta, care au mai vazut asa ceva.

bucovineanu

E prea cald inauntru si de aceea stau albinele afara. Cu 2 gaurele de 8mm nu se poate face ventilatie suficienta si pe deasupra se pare ca nu au umbra deloc.

Tamu

#13
Citat din: bucovineanu din Iunie 08, 2013, 09:22:51 PM
E prea cald inauntru si de aceea stau albinele afara. Cu 2 gaurele de 8mm nu se poate face ventilatie suficienta si pe deasupra se pare ca nu au umbra deloc.
Gaurile de 8mm. nu sunt ptr. ventilatia interioara a roinitei. Sunt ptr. a crea un strat de aer mai rece intre capac si podisorul de polistiren. Culmea e ca si in acest spatiu intrasera destul de multe.
Aerisire in interior se face doar prin urdinis, care e destul de mic.
Dar oare vreo 2, 3 zile vor rezista asa?
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

bucovineanu

Cu atat mai rau daca nu au posibilitatea sa ventileze deloc.