Adapator pentru albine

Creat de oroles, Aprilie 16, 2013, 05:40:38 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Am un adapator de acest fel pentru pasari:



Credeti ca as putea sa il folosesc pentru albine? M-am gandit sa pun sare si un pic de zahar pentru a le invata sa consume din el si nu din alte surse. Am un parau destul de aproape si chestia este ca in el sunt aruncate dejectii de animale si oameni si nu as vrea sa constituie o sursa de infectie. Ma gandeam ca intr-un astfel de adapator apa mai mult sta existand riscul de a se infesta...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

xvader

eu mi-am facut dintr-un capac de butoi de  200L in care am pus mai multe pietre...practic si ieftin.
Am grija si cam la 2 zile il umplu cu apa.

Kov iulian

Din experienta proprie am vazut ca albinele prefera mai mult apa fara clor.
Daca traiti la tara sau intr-un oras in care sursa de apa sunt puturi de mare adancime cu statie de pompare acea apa va contine si clor, mai putin ( nu se simte ca la apa tratata de suprafata ).
In localitatea unde locuiesc se face asa ceva, exista statie de clorinare a apei in statia de pompare .


Pentru a inlatura acest neajuns repet, chiar daca nu se simte la gust asa de pronuntat, mi-am luat un filtru cu carbon de la Rorom si de la acel filtru beau apa si eu si albinutele . :D :D

xvader

asa este...eu folosesc apa de put...cred ca are 80 m adancime

oroles

Citat din: xvader din Aprilie 19, 2013, 09:32:06 AM
asa este...eu folosesc apa de put...cred ca are 80 m adancime
Apa pe care o am la dispozitie provine dintr-un izvor care a fost captat intr-un put, ce-i drept nu de mare adancime. Deh, e izvor... Nu cred ca are asa de mult clor, dar stiu ca are calcar mult...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

elvis

eu ca adapator am o galeata de 20 litri cu robinet infipt in ea las sa picure apa pe o scandura o umplu o data pe zi....inainte sa fac adapatorul era plin de albine la fantana in crte si era destul de deranjant acum nu mai am probleme ca sa le invat la apa pun o lingura de sare in apa si apa primavara o pun calduta
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein