Administrare Apifonda in aceasta perioada

Creat de Dann01, Ianuarie 16, 2013, 02:09:17 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Citat din: Eugen B din Februarie 06, 2014, 07:53:13 PM
Apropo de apifonda si alte stimulente din perioada asta, daca am stupii cu miere si pastura in ei, adica e tot pregatit ca la carte de la intrarea in iarna, are vreun rost sa le dai turte sau nu? au vreun rol stimulativ in plus? sau se da turte daca nu au destula mancare?

O ruda de-a mea, apicultor bun, le baga la iernat si pana in martie cand infloresc copacii nu mai umbla la ele, dar el pune mereu peste cuib o rama de miere culcata cu toate ca stie cata miere trebuie sa lase in stupi. Se poate intampla sa faca puiet anumite familii si albinele nu il vor mai parasi sa mearga dupa miere pe rame, astfel ele consuma din rama pusa peste cuib si trec iarna in siguranta si ele, si puietul. Daca nu ai o rama de miere sa o pui peste cuib, folosesti apifonda sau alte turte numai ca astea uzeaza mai mult albina. Albinele mor cu mierea langa ele daca au puiet, din cauza asta din februarie incep sa se prapadeasca multi stupi!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

ok, ms de sfat. Totusi cred ca miere si polenul sunt cele mai bune. Cred ca multi se prea bazeaza pe turte.

mmacreanu

Citat din: Eugen B din Februarie 06, 2014, 08:33:13 PM
ok, ms de sfat. Totusi cred ca miere si polenul sunt cele mai bune. Cred ca multi se prea bazeaza pe turte.

Sunt ele mai bune dar ambele sunt purtatoare de spori pt diferite boli ale albinelor, bune dar nu sigure.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.