Albine agresive

Creat de Dann01, Iulie 02, 2012, 06:23:38 PM

« precedentul - următorul »

tavy

Azi am fost cu praslea la pediatru si ne-a trimis la urgente, unde a primit hemisuccinat si inca ceva... Rapita din zona mea apartine mai multor asociatii si s-au mai facut stropiri si dupa inflorire. Nu am fost anuntat sa-i inchid, dar nici mortalitate nu am avut. Singura problema este doar agresivitatea. Ataca si vrabiutele, gaini, caini si pe bunici. Bine ca nu am vecini apropiati ca ma mutau cu politia. Ma gandesc ca sunt mai rele si din cauza ca sunt mult mai populati ca in anii trecuti si are cine sari la gatul meu(am cativa carora le-am pus si catul 2, iar acum mut rame la cei mai slabi pentru ca le-au umplut si nu mai am caturi libere). O sa-mi fie usor sa fac roiuri pentru ca raman pe rame doar matca si albinele tinere :D :P

Cristel

Agresivitatea in perioada asta cu vreme destul de capricioasa este normala? (de 2 saptamani ploua sau e vreme cu nori, rareori apare soarele). Astazi fiind vreme mai frumoasa am incercat sa le pun un cat in plus (sunt foarte aglomerate in stup, au deja 2 caturi si au nevoie de inca unul, sa nu le treaca prin cap sa roiasca) dar m-am trezit ca dau navala sa intelepe in disperare. Cineva zicea ca au nevoie de mancare... Daca au salcam si au si adunat nectar in ramele din cat, trebuie sa le mai dam si turte? La sirop nu ma pot gandi pentru ca impurifica mierea adunata.
Sa fie oare pe undeva un lan de rapita inca inflorita si de la ea sa fie agresive?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

varza

Cristel mai cunosc cativa stupari in situatia ta. Clar e ca ceva le supara si ataca in disperare si nu stiu daca e de la hrana.

Cristel

A trecut vremea agresivitatii, evident ca au fost influente din cauza climei (nici nu stiu cum au cules saracele cand intempestiv venea furtuna si se buluceau spre stup sau cand au fost nevoite sa stea cate 4 zile in stup din cauza conditiilor meteo). O vreme destul de capricioasa la salcam, ploi si frig. Iar in aprilie erau 30 de grade!
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)