Albine agresive

Creat de Dann01, Iulie 02, 2012, 06:23:38 PM

« precedentul - următorul »

Dann01

Buna ziua,

De cateva zile ma confrunt cu o probleme,albinele mele aflate in pastoral sunt ff agresive, nu  poti trece pe langa stupi decat ff bine echipat, nu mi explic de ce pentru ca au un cules relativ bun nu le am deranjat prea tare , si nu sunt ''rasa agresiva'' ca sa zic asa, adica pana acum nu am avut probleme de genul asta, efectiv imi era frica de ce se putea intampla daca ar trece un strain prin apropierea locului de pastoral.  Cam care ar putea fi cauzele, cu ce as putea sa fi gresit?

multumesc ,

C@T@LIN

salut.eu am observat o agresivitate mai accentuata la stupii aflati in plin soare fata de cei aflati la umbra.sunt incepator deci e doar o parere.

morozan simion

buna ziua, de 2 saptamani ma confrunt cu o situatie de neinteles, un roi de anul trecut , pasnic pana la inceputul lunii aprilie acuma a devnit agresiv, chiar foarte agresiv, oare care este problema? dati-mi un sfat.
multumiri anticipate

gore

Agresivitatea din cauza vremii, si la mine e la fel, niciodata nu am lucrat cu manusi, dar acum sunt nevoit se le utilizez. Chiar daca e cules, tot la fel, la rapita e si mai si.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

morozan simion

au fost pasnice pana acuma, am lucrat la ele numai pe vreme frumoasa .cu fum,incet , fara sa bruschez, dar ieri am observat ca si la distanta de aproximativ 8-10 m de stupina m-au atacat, pana cuma nu am mai patit asa ceva
oare daca schimb matca, seisi va revenii?

filip

Peste tot se manifesta in perioada asta iritarea albinelor.Partea buna e ca sare mierea din ram deci sunt iritate dar au cules.Am si eu albine foarte blande dar acum sunt agresive.Eu nu sunt ingrijorat de faptul asta.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Am o singura familie agresiva. Cauza: in iarna stupul respectiv a cazut de pe suporti. A iesit cu bine din iarna, dar a ramas cu agresivitate.

mape 48-petru manea

In acest an si la mine albinele au fost mai agresive decat in alti ani ---eu pun asta din cauza lipsei de nectar din flori---la cires ,visin ,prun si in final la rapita nici nu am vazut albina pe flori
au vizitat bine marul si parul ---azi am vazut primele flori deschise la salcam ---doamne ajuta

bucovineanu

La mine au avut vreme foarte buna la salcie. Au avut o zi extraordinara, miercuri la cires par si papadie. Azi au zburat in continuare la papadie si alti fructiferi, dar cu folos moderat. Marul acum se deschide. Papadia mai dureaza inca cel putin o saptamana.

xvader

a inceput sa infloreasca salcamul...se vor mai linisti

tuturicius

Perioada aceasta, cel putin in zona mea, se pare ca este un record de agresivitate. Am intrebat stupari mai batrani si mi-au spus ca de cand sunt ei nu au mai vaut asa albine agresive. Cel mai bun exemplu este urmatorul: am albinele cam la 50 de metri de casa, si de cate ori umblu la stupi, cand plec, una doua ... zece mai nervoase mi se invart in jurul mastii. Dupa ce ma indepartez io stiu ... 10 m, mai raman una doua si dupa inca 10 metri pleaca si ele acasa. Alaltaieri am ajuns pana in usa casei cu vreo 20 dupa mine, nervoase foc, a trebuit sa ma mai plimb vreun minut, doua ca sa scap de ele, altfel ar fi intrat cu mine in casa. Parca s-ar fi imperecheat cu albina africana sau cu masina de cusut  :uimit:
Prin alte zone e la fel? Vreo parere despre cauze? Vremea la noi a fost chiar faina in ultima saptamana. Miere prin stupi mai au si acum au si cules.

stefan1

Culesul de rapita sporeste mult agresivitatea.
O alta posibila cauza a unor albine care te urmaresc poate fi accidentarea sau omorarea accidentala a unei regine la un control. Atunci 2-3 zile esti insotit inexplicabil in stupina de catea albine care pot sa si intepe.

   P.S.
  Cunosti o familie Sechesan din Siria?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

bmdna

Eu am observant la albinele mele un tipar de comportament referitor la agresivitate. La inceputul primaverii sint foarte blande dar devin deodata foarte agresive odata cu inflorirea rapitei. Nu sint agresive numai cand deschid stupul, sint agresive si in afara stupului. Vin sa ma intepe cand lucrez in gradina la 30-40 de m de stupi. Gradina e in afara culoarului de zbor, deci nu stau in calea lor, pur si simplu ma cauta si de cele mai multe ori ma aleg cu ace. Dupa ce se termina cu rapita agresivitatea scade progresiv.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

tuturicius

Exclud matca omorata sau accidentata, mai ales ca toti se plang de agresivitate. La rapita am citit de multe ori ca sunt agresive. Treaba e ca ele erau acasa si pe langa sat nu am rapita. Nici nu am studiat foarte atent ce rapita aveau in raza de zbor pentru ca de doua zile le-am dus afara la rapita. Asa ca nu bag mana in foc ca nu or fi dat ele de rapita. Daca se lasa si cu miere, sa le fie de bine cu agresivitatea lor. Pana la urma toti mai avem si momente cand stam mai prost cu sistemul nervos  :D
Bmdna, seamana intr-adevar tiparul meu cu al tau.
Cert este, din ce am intrebat, ca sunt mult mai agresive decat la rapitele din anii trecuti. Oare le-or fi inebunind si bazaconiile astea climatice? Azi sunt la noi 24 de grade iar pe maine se anunta 14, cu minima de 3 ....

PS
Din auzite cunosc. Personal nu, deoarece eu sunt "vinitura" aici in Siria. Adica eu eram baiet de asfalt de la Arad si am venit aici si m-am insurat, ca sa ma fac taran. Acuma nu sunt nici chiar taran, asa ca intr-o zi mi-am gasit definitia. Acum sunt taran de asfalt  :D
De la soacra-mea imi e cunoscut numele, ea a fost profesoara aici si are prietene doua Sechesan, asa ca pot sa le transmit salutari de la dumneavoastra. Doar sa-mi spuneti la care dintre ele: Sechesan invatatoarea sau Sechesan profesoara de romana.

:hi:

tuturicius

Tot ca urmare a acestei agresivitati sporite, a trebuit sa merg aseara cu duba sa mut albinele cumnatului, care locuiau linistite intr-o gradina, dar anul asta s-au suparat rau pe vecini.
La unul din stupi doar cand am ajuns in masina, la lumina am observat ca am uitat sa il inchidem. Adica, de fapt, nu ca am observat noi ca nu l-am inchis. Ele au observat ca nu sunt inchise si noi, apoi, le-am observat pe ele  =)) Va dati seama ce spirit de observatie dezvoltat au???  To bee ... or not to bazzz ...  :bzz: Iuhuuu!